"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Eesti Pakendiringlus lisab suve lõpuks Tallinnasse ligi 200 uut pakendikonteinerit (0)
12. juuli 2021
Foto: Eesti Pakendiringlus OÜ

“Tallinna linnas on loodud väga head võimalused jäätmeid liigiti koguda ja ära anda – meil on koostöös Pakendiringlusega palju avalikke jäätmete kogumiskohti. Siiski vaatame pidevalt kogumismahutite kohad koos taaskasutusorganisatsioonidega üle, et muuta pakendite äraandmine linnakodanikule veel mugavamaks,” sõnas Tallinna Strateegiakeskuse linna ettevõtlusteenistuse ringmajanduse osakonna peaspetsialist Pjotr Gavrilov.

“Tänaseks on inimeste teadlikkus jäätmete sortimise olulisusest järjest kasvanud, ära antavad jäätmed on järjest parema kvaliteediga ning see annab meile põhjust ka laiendada avalike pakendimahutite võrgustikku, lisas Gavrilov.

Eesti Pakendiringlus lisab Tallinnasse olemasolevatele pakendikonteineritele lisaks suve jooksul kokku ligi 200 uut eri suuruses pakendikonteinerit. Nende seas 110 paber- ja papp-pakendi mahutit, 35 klaasimahutit ning 55 segapakendimahutit, kuhu võib panna plast-, metall- ja joogikartongist pakendeid.  

Vaata pakendikonteinerite asukohta: https://pakendiringlus.ee/pakendikonteinerid/avalik/

“Oleme koostöös Tallinna linnaga leidnud Tallinnas juurde sobivaid kohti avalikele konteineritele, et kõigil oleks võimalik eraldi sortida pakendijäätmeid,“ sõnas Eesti Pakendiringluse juhatuse liige Alder Harkmann. 

“Keskkonnateadlikkus kasvab järjest rohkem ning inimesed on mõistnud, et ladestatava prügi hulka ei saa vähendada jäätmeid sortimata. Eriti oluline on muudest jäätmetest eraldi sortida pakendijäätmeid – neid on olmejäätmete seas väga palju, samas on pakendijäätmetest võimalik teha uusi tooteid. Segaolmejäätmete sekka pakendeid visates pole mingit võimalust neid sealt enam kätte saada ja sellisel juhul on nende materjalide jaoks ringluse lõpp,“ märkis Harkmann.

Uute Luowia plastist konteinerite paigaldus Tallinnasse juba käib, kõik ligi 200 uut 2,5 või 5-kuupmeetrist konteinerit jõuavad oma kohtadele augusti lõpuks. Eesti Pakendiringluse investeeringu maht Tallinna uutesse konteineritesse on ligi 250 000 eurot. 

“Oleme proovinud Tallinnas ka varem koguda avaliku konteinerpargiga paberi ja paki eraldi kogumist, kuid seni on olnud konteineri sisu ebakvaliteetne: rikutud teiste jäätmetega. Loodan, et teadlikkus on kasvanud nii palju, et eri pakendiliigile mõeldud konteinereid ei risustata teiste jäätmeliikidega ning meil on võimalik rohkem pakendimaterjali ringlusse suunata,“ lisas Alder Harkmann, kelle sõnul ei ole pakendid prügi, vaid eeskätt materjal, mida on võimalik mitmeid kordi kasutada.

“Pakendite ringlussevõtu võimalused on pidevas muutumises: osa pakendeid, mida täna veel ringlusse võtta ei saa, võivad leida tee uueks tooteks juba lähiajal. Seetõttu on oluline, et pakendid sorditaks muust jäätmevoost eraldi. Soovitame eraldi koguda alati neist materjalidest pakendid, mida on eriti lihtne ringlusse võtta: kindlasti klaas, metall, paber ja papp,” lisas ta.

Kokku kogutud jäätmetest: 

–       paberist ja papist tehakse uusi pabertooteid ja papp-pakendeid; 

–       eri plastidest on võimalik teha uusi tooteid (pärast purustamist ja granuleerimist), need plastiliigid, mida täna ei ole võimalik ringlusse suunata, lähevad jäätmekütuseks; 

–       metallpakenditest on võimalik teha samuti uusi metallpurke või kasutada seda metalli uutes toodetes sidusainena ning

–       klaaspurgid ja -pudelid on võimalik võtta 100% ulatuses ringlusesse ning vältida sedasi klaasitootmiseks uue liiva kaevandamist. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.