"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VAATA ERR PORTAALIST Omandireformi 30. aastapäeva puhul jõudis publiku ette uus dokumentaalfilm (0)
12. juuli 2021
Kaader filmist.

ERR portaalis Jupiter on võimalik vaadata dokumentaalfilmi “Omandireform 30”, mis on pühendatud omandireformi seaduse vastuvõtmise 30. aastapäevale.

30 aastat tagasi 13. juunil 1991 võttis ENSV Ülemnõukogu vastu omandireformi seaduse. Hiljem taasiseseisvunud Eestis läbi viidud omandireform pidi looma eeldused turumajandusele üleminekuks. Seadust muudeti aga kümneid kordi tuues mängu surnud tädipojad ja abikaasa sugulased.

Dokumentaalfilm räägib Eesti omandireformi kõige traagilisemast osast – kaotatud kodudest.

“Uus õiglus tõi kaasa uue ebaõigluse, mida tunnistavad filmis paljud teadlased, kunstnikud, sundüürnikud ja isegi omanike liidu esimees akadeemik Anto Raukas. Omandireformiga tehti kodutuks tuhanded eesti perekonnad, kus kasvasid lapsed ja kus veetis vanaduspõlve Eesti riigi heaks töötanud eakas põlvkond,” tõdes filmi stsenarist Peeter Järvelaid. “Neilt kõigilt võeti seadusega ära omandiõigus oma kodule. Nende inimeste kohta ei kehti Eestis võrdse kohtlemise printsiip – need inimesed ei saanud oma tööaastate eest erastada oma eluaset.”

Film heidab pilgu ka Eestist 1939. aastal Hitleri kutsel lahkunud baltisakslastele, kelle ümberasumine tõi omakorda kaasa tragöödia kümnetele tuhandete poolakatele ja juutidele. Algset filmivarianti – “Verised majad” – on lühendatud ning lisatud lõike  Eesti Üürnike Liidu koosolekult, kus esinevad Jüri Ratas, Jaak Aab ja Peeter Järvelaid. Samuti saab sõna üks omandireformi omaaegseid võtmeisikuid, tänaseks poliitikast loobunud Kaido Kama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.