"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
USA HIIGLASLIKUD KULDKALAD Järve visatud kuldkalad kasvavad koletult suureks, ohustades ökosüsteemi (0)
13. juuli 2021
Vette lastud kuldkala võib kasvada tavapärasest mitu korda suuremaks ja tekitada põlisliikide seas kaose. Foto: City of Burnsville

Minnesota lemmikloomade omanikke hoiatati, et nad ei laseks kalu loodusesse, kus need teevad põlisliikide seas laastamistööd.

Minnesota ametivõimud on pöördunud akvaariumiomanike poole, et nad lõpetaksid lemmikloomade veekogudesse laskmise pärast seda, kui kohalikust järvest tõmmati välja mitu tohutu suurt kuldkala, vahendab The Guardian.

Minneapolisest umbes 15 miili lõuna pool asuva Burnsville’i ametnikud ütlesid, et vette lastud kuldkala võib kasvada tavapärasest mitu korda suuremaks ja tekitada põlisliikide seas kaose.  

„Ärge laske oma lemmiklooma, kuldkala, tiikidesse ja järvedesse,” säutsus linn reedel. „Nad kasvavad suuremaks, kui arvate, ja aitavad kaasa veekvaliteedi halvenemisel, ajades laiali põhjasette ja juurides taimi välja.”  

Eelmise aasta novembris tõid lähedalasuva Carveri maakonna ametnikud kohalikest vetest välja kuni 50 000 kuldkala. Maakonna veemajandusjuht Paul Moline ütles, et kuldkalad on „alauuritud liik” kellel on „suur potentsiaal järvede veekvaliteeti negatiivselt mõjutada”.  

Nagu karpkala, suudavad kuldkalad Minnesota talvel madala hapnikusisalduse kaudu hõlpsasti paljuneda ja ellu jääda.  

„Kuldkala võib mõnele tunduda kahjutu lisandina kohalikule veekogule – kuid see pole nii,” hoiatas Minnesota loodusvarade osakond. 

Vabanenud akvaariumikalade poolt tehtud ökoloogiline hävitustöö pole uus asi. Lihatoidulised lõvikalad, kes pärinevad Ida-Hiina merest ( arvatakse, et Florida lemmikloomaomanikud lasid nad vette pärast orkaani Andrew 1982. aastal) on tapnud kümneid Kariibi mere liike, võimaldades merevetikatel hõivata korallriffid.  

Kuldkala on pälvinud vähem tähelepanu kui teised invasiivsed liigid, sealhulgas Aasia karpkala ja sebra rannakarbid. Hoiatusi on antud aga nii Virginia ja Washingtoni osariigis kui ka Austraalias ja Kanadas.  

2013. aastal teatas Scientific American, et Tahoe järve traalimisega tegelevad teadlased püüdsid võrku kuldkala, kes oli ligi 43 sentimeetrit pikk ja kaalus 19 kilo. California akvaariumikaubanduse kohta tehtud aruande autor ütles: “Akvaariumikaubandus on kogu maailmas andnud kolmandiku halvimatest invasiivsetest liikidest.”  

Virginia looduskaitseametnikud hoiatasid hiljuti, et „lemmikloomade omanikud ei tohiks kunagi oma akvaariumikalu loodusesse lasta” pärast seda, kui õngitseja püüdis 40 sentimeetrise kuldkala.  

Kuldkalaga nakatunud vete taastamise kulud on suured. Minnesotas asuv Carveri maakond sõlmis konsultatsioonifirmaga 88 000 dollari suuruse lepingu, et uurida, kuidas kalaparvesid likvideerida.  

Washington Post teatas, et 2018. aastal ütlesid Washingtoni osariigi ametnikud, et kulutavad 150 000 dollarit Spokane’i lähedal asuva järve taastamiseks. Kanadas Albertas nimetas invasiivsete liikide ekspert kuldkala probleemi „hirmutavaks“.  

Hinnanguliselt kasvatatakse igal aastal 200 miljonit kuldkala. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.