"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
RKAS kuulutas välja hanke rahvusraamatukogu renoveerija leidmiseks (0)
13. juuli 2021
Ilja Matusihis

Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS) kuulutas välja riigihanke Eesti Rahvusraamatukogu Tõnismäe hoone renoveerimiseks, vahendas BNS.

Rahvusraamatukogu hoone ehitust alustati 1985. aastal ja see valmis 1993. aastal. Hoone projekt on aastast 1984 ja selle koostajaks oli RPI Eesti Projekt, arhitekt Raine Karp ja sisearhitekt Sulev Vahtra.  Hoone rekonstrueerimise ehitusprojekti koostas Sirkel & Mall OÜ ning sisearhitektuurse lahenduse lõi VL Sisearhitektuur OÜ meeskond, teatas RKAS. 

Hoonel on kaheksa maapealset ja kolm maa-alust korrust, krundi pindala on 19 297 ruutmeetrit.  Tulenevalt krundi reljeefist ja suurest kõrguse vahest on C ja D korpuse miinuskorrused reaalselt maapealsed. Korpuseid ühendavad tervikuks trepistikuga kõnnitee alad, mille kaudu pääseb hoone taga asuvasse parki. Hoone on Eesti postmodernismi stiilinäitena tunnistatud ehitismälestiseks.

Hoonet on ka varasematel aastatel osaliselt renoveeritud – kohendatud fassaadi, remonditud katust ning ajakohastatud ventilatsioonisüsteemi, kuid terviklikku uuendamist tehtud ei ole. Riigi Kinnisvara tellis 2015. aastal rahvusraamatukogu hoonele auditi, mis tõi välja hoone täieliku renoveerimise vajaduse.

Nüüd kavandatavate tööde käigus on plaanis muuta ruumiplaneeringut ja mitmekesistatada ruumide kasutusotstarvet, luua uued valguslahendused, uuendada hoone tehnosüsteeme ning parandada kogu hoone energiatõhusust. Hoonesse rajatakse muu hulgas rühma- ja õpitoad, arvutiklass, salvestusstuudio, kaks teatrisaali ning kinosaal. 

Hanke alla kuulub lisaks ehitustöödele ka sise- ja välisinventari ning rajatiste – sealhulgas sisustuselementide, sanitaartehnika, hoone kaheksandale korrusele planeeritava tribüüni, terrasside inventari ja haljastuse – tarnimine ja paigaldamine töövõtja poolt.

Hankeleping sõlmitakse eeldatavalt kuni 2024. aasta 31. detsembrini. Pakkumusi saab esitada 23. augusti hommikuni. Riigi eelarvestrateegias on rahvusraamatukogu rekonstrueerimiseks aastail 2022–2025 planeeritud kokku 53 miljonit eurot, tööd algavad plaanide kohaselt järgmisel aastal, mil selleks on plaanitud 7,8 miljonit eurot. 

Rekonstrueerimise järel kolivad rahvusraamatukogu Tõnismäel asuvasse hoonesse ka rahvusarhiivi Tallinnas asuvad üksused. Renoveeritud hoone Tõnismäel loodetakse avada 2025. aastaks, vahepealseteks aastatateks kolib raamatukogu aadressil Narva maantee 11 asuvasse büroohoonesse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.