"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
laval 8-meetrine hiigelmarionett VIDEO JA FOTOD! Tallinna kruiisisadama välilaval etendub suurlavastus "Ookean" (0)
14. juuli 2021
Foto: Mats Õun

„Siiamaani on laias laastus loodud muusikat poeetilisel tasandil, kirjeldamaks loodust ja loodusnähtusi või abstraktseid emotsionaalseid tasandeid,“ ütles Ookeani kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. „Kui viia kokku muusika ja kriitiline sotsiaalne teema ning ka keskkonna küsimused ühte tervikusse, siis omandab kõik hoopis teistsuguse tähenduse.“ 

Vaata galeriid (29)

Homme, 15. juulil kell 19 ja 22 jõuab Tallinna kruiisisadama välilaval publiku ette muusikalise suurlavastuse “Ookean” esmaettekanne. Muusikaline suurlavastus “Ookean” räägib maailma hoidmisest, unistamisest, vabadusest ja aupaklikust suhtumisest elusse. See on audio-visuaalne vaatemäng, mis jutustab sugestiivse vee, tule koreograafia ning võimsa muusika kihtidega õpetliku, liigutava ja pöörase loo.. 

“Sellisel kujul, kus me räägime ühest suuremast jõust maailmas – vee ja mere ja keskkonna koosmõjust, siis muusikal on huvitaval kombel siin isegi kohati küll jah juhtiv roll aga tegelikult kommenteeriv. See jõud iseenesest on juba nii suur, et inimese  enda ettekujutus hakkab väga olulisel määral tööle. „Kui vaadata ümbrust, siin on käegakatsutaval kaugusel vesi ja mereõhk ehk 50 protsenti atmosfäärist on olemas,“ ütles Risto Joost.  

Ookeani kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. Foto: Mats Õun

Mida muusika annab endas edasi  

Läbi seitsme erineva peatüki on näitleja Taavi Eelmaa kirjutatud dramaturgia. See räägib ookeani sügavuse erinevatest kihtidest. Niipalju kui päikesevalgus sinna läheb, nii nimetatakse ka teaduslikult neid kihte.  

Lavastus on tinglikult jaotatud seitsmeks alaosaks:
A.    LASKUMINE
B.    TÜHJUS / HADAAL
C.    SÜGAVIK / ABÜSSOPELAAG
D.    KESKÖÖ / BATÜPELAAG
E.    VIDEVIK / MESOPELAAG
F.    HOMMIK / EPIPELAAG
G.   TÕUSMINE / EUFOSIS 

Selle järgi  on helilooja Ülo Krigul ja elektroonilise heli kujundaja Sander Mölder loonud ja seadnud sellise muusikalise terviku, mis läbi seitsme peatüki viib meid kõige sügavamast punktist pinnale välja. Seal toimub erinev helikeskkonna ja olustiku muundumine, mis kõik kajastub muusikas.  

„Kõik need kihid on väga teadlikult Ülo Kriguli poolt komponeeritud,“ kinnitas dirigent Risto Joost. „ Seal on tõesti kuulda merekohinat, kujutada ette erinevate vee-elukate häälitsusi merekeskkonnas, mingid surved, mingisugused hoovused – see kõik on muusikas olemas. Seda teost oleks kõige paslikum nimetada muusikaliseks rännakuks. Ta pole ei ooper ega tantsulavastus – ta on rännak kõige paremas mõttes aga ta on lavastuslik rännak. Ta pakub elemente aga ei sunni inimest ühtegi konkreetset narratiivi järgima või uskuma. Ta annab inimesele võimaluse minna oma rada pidi.“  

Visuaalselt annab kõike edasi kaheksameetrine tuukernukk aga etendus ei räägi mitte üksnes naisterahvast, kes seal tuukrinuku sees on, vaid räägib inimkonna hingest, kes jälgib seda teekonda põhjast pinnani ja annab oma kirjelduse sellest, mida ta seal näeb. See naisterahvas, kellele annab hääle Mirtel Pohla, on tegelikult väga mures ja mõningate fraasidega sekkub protsessi.  Aga ta pole selline „näpuga näitaja“, vaid ta on tähelepanu juhtija. Ta annab edasi verbaalse kutse olla tähelepanelik meie keskkonna suhtes, sest meie ümbrus on ju tegelikult erakordne. Elame väga rikkalikus keskkonnas.  

Tegijate meeskond on parim, mis saada 

Laval annab seda kõike edasi orkester Tallinn Simfonia ja kammerkoor Voces Tallinn (kes sai just kooriühingult aasta koori tiitli). On veel eelsalvestatud videod Hispaaniast, Alicantest, kus akrobaadid ja tantsijad annavad erinevate elementidega edasi muusikalist sisu.  

Lavastab „Ookeani“ Ran Arthur Braun, Iisraelist pärit aga Poolas elav ja kõikides suuremates majades maailmas tegutsev lavastaja. „Ta on hetkel isegi mitte ainult lavastajana tuntud, vaid just selliste kontseptuaalsete elementide kokkupanija,“ sõnas Risto Joost.  

Risto Joost kinnitas, et Tallinna linn on oma toega asendamatus positsioonis, ilma selle toeta poleks „Ookeani“ teha saanud. „Homme avatakse  siinsamas kruiisilaevade terminal ja ka Tallinna Sadam on pannud muusikaprojektile oma õla alla,“ ütles Joost. „Nii, et me mingis mõttes tähistame sellist olulist päeva läbi keskkonnateadlikuse ja uue loomingu sünni.“  

„Ookeanis“ on fookus ikkagi kunstil. „Tegelikult päeva lõpuks on meil siin plastikust kokkupressitud kuubikud ja nii edasi,“ kirjeldas Risto Joost. „Aga meie eesmärk ei ole inimesi panna ennast kuidagi halvasti tundma ja mingit süüd tundma, vaid pigem läbi muusika inspireerida. Ka väike panus iga inimese poolt muudab meie elukeskkonda paremaks.“ 

Haruldane nukk tegi täna Eesti pinnal esimesed sammud

Lavastuses kasutatavat hiigeltuukrit juhib kaheksaliikmeline eestlastest ja hispaanlastest koosnev meeskond, meeskond jõudis Tallinna eile hilisõhtul,

Esimesed sammud Eesti pinnal tegi 750kg kaaluv nukk täna Tallinna linnahalli ja A-terminali vahel, kus etendub homme ka suurlavastus. “Ookean”. Muuhulgas katsetas meeskond nuku merreminekut ja sealt naasmist. Suurlavastuse “Ookean” peaprodutsent Ants Lusti sõnul sujus proov üldjoontes hästi. “Loomulikult on selliste suurte projektide juures alates väiksemaid viperusi. Kuid seni, kuni nendega märkamatult toime tullakse, on kõik hästi,” ütles Lusti.

Suurlavastusel „Ookean“ osalev nukk on 8 meetrit kõrge ja 3 meetrit lai. Hiigelnukku liigutatakse kraanal asuvate köitega, näo ja pea liigutamiseks asub ülaosas ka mootor koos juhtelektroonikaga.

Nuku valmistas Carros de Foc (Alicante), suurlavastuse „Ookean“ tarvis on nukule valmistatud ka tuukrikostüüm ja kiiver.

Hiigelnuku tootnud Carros de Foc on tänavateatriettevõte, mille peakorter asub Hispaanias Alicantes. Ettevõte on maailmas tuntud eelkõige oma mobiilsete hiigelnukkude poolest, nende mobiilsed hiigelkujud on osalenud erinevatel tänavateatrite festivalidel üle Euroopa ja Aafrika. Hetkel on ettevõtte valikus 6 hiidmarionetti, kellest üks viibib hetkel Eestis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.