"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Kindlustunne on tõusnud Konjuktuuriinstituut: majanduse väljavaade paraneb, aga toidukorv kallineb (0)
14. juuli 2021
Marje Josing. Foto: Mats Õun

„Praegu on majanduse kiire tõusperiood ning kõrge majandususaldus. Nii kiiret majanduskeskkonna muutust pole viimastel aastakümnetel olnud,“ ütles tänasel pressikonverentsil Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. „Samas tuleb silmas pidada, et nädala toidukorv on kõigi aegade kallim – 81,38 eurot, kusjuures aastane kallinemine on olnud 2,2 protsenti.“

Josingu sõnul on majanduse kasv laiapõhjaline, kuid ajad on keerukad. „Võime jääda buumi seisma, võib alata jahtumine. Nii kiiret majanduskeskkonna muutust viimastel kümnenditel, nii suuri languse ja tõusu perioode pole olnud. Majandust ei määra ära tavalised majanduslikud tegurid vaid olukord viirusega ja meditsiinis,“ tõdes ta.

Josing tõi esile, et kriisist on hästi välja tulnud niisugused majanduse valdkonnad, nagu kaubandus, ehitus, IT ning teatud osa teenindusest.

Kõige suuremad olid juunis koroonaviirusest tekitatud probleemid hotellidele, restoranidele ning turismiettevõtetele. „Halvasti on olukord turismisektoris ja Tallinna hotellides,“ märkis ta. 

Majandusharuti olid erinevad murekohad, näiteks napib turismisektoris endiselt nõudlust, kuid tööstuses ja ehituses on suureks muutunud tarneahela probleemid. „Ettevõtetele uueks probleemiks on saanud see, et ei suudeta tellimusi rahuldada. Oluliseks probleemiks on kujunenud globaalsed tarneahelad. Tellimusi ei saada kätte,“ kinnitas Josing.

Kindlustunne on tõusnud

Rääkides tarbijate kindlustundest, ütles Josing, et need on viimastel kuudel tõusnud ning tarbijate hinnangud Eesti majandusarengu väljavaadete suhtes paranesid oluliselt. Suurem osa peredest (77%) hindas juunis, et nende majanduslik olukord on aastatagusega võrreldes samaks jäänud ning püsikaupade oste planeerides ollakse endiselt ettevaatlikud.

Neljaliikmelise pere nädala toidukorv, mis maksis juunis üle 81 euro, kallinedes aastaga 2,2 protsenti, on kogu vaatlusperioodi (1992-2021) kalleim ostukorv. Aastaga on enim kallinenud liha, keeduvorst ja kala. Odavnenud on kohv, või, kartulid.

Kokkuvõttes prognoosib EKI Eestile 5% majanduskasvu ja 3% tarbijahindade kallinemist.

Edu sõltub vaktsineerimisest

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt rääkis, et pärast ebakindlat perioodi läheb Eesti majandusel taas hästi. „Kasvanud on investeeringud, suurenenud eratarbimine ja välisinvesteeringute väljavaade on hea.“

Sutt lisas, et äärmiselt oluline on ettevõtjate usalduse kiire kasv valitsuse majanduspoliitikale. „Uuring ütleb selgelt, et võrreldes aastataguse ajaga hindavad majanduseksperdid senist poliitilist olukorda stabiilsemaks ja vähem korruptsioonialtiks. Samas on lisandunud uued mured, nagu oskustööjõu puudus ja ebapiisav taristu. Nende probleemidega valitsus ka tegeleb.“

Samas sõltub majanduse hea käekäik Suti sõnul eelkõige sellest, kas inimesed vaktsineerivad end piisaval hulgal sügiseks. „Meil on valida, kas vaktsineerida ja hoida majandus ja ühiskond avatuna või mitte, ning panna osa majandusest sügisel taas seisma,“ hoiatas ta.

Josing lisas, et kui Eesti ei suuda piisavalt kiiresti vaktsineerituse taset tõsta, võib majandust oodata uus koroonalaine ja tagasilöök nõudlusele. „Seega sõltub majanduskonjunktuur sügis-talvel olulisel määral elanike käitumisest ja vastutustundest,“ kinnitas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.