"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Terviseamet hoiab paljudes kohtades ravimeid vastava loata (0)
14. juuli 2021
Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk Foto: Scanpix

Postimehe andmetel hoiab ravimiamet paljudes kohtades ravimeid ilma vastava loata, riik selles aga probleemi ei näe.

Terviseameti kommunikatsioonijuhi Imre Kaasi sõnul hoiustab terviseamet lisaks Tallinna laole vaktsiine ja ravimeid veel üheksas paigas: Tartus, Kohtla-Järvel ja Pärnus, samuti terviseameti esindustes Hiiumaal, Läänemaal, Saaremaal, Viljandimaal, Võrumaal ja Põlvamaal. Samas luba ravimeid ladustada on vaid Tallinnal, vahendab BNS. ,

“Terviseametil ei ole mujal külmaruume,” ütles ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk ja lisas, et terviseameti piirkondlikes üksustes säilitatakse vaktsiine külmikutes vaid lühiajaliselt. Järelevalve teostaja õiguslik tõlgendus paistab aga küsitav, sest ravimiseadus ei erista lühiajalist säilitamist pikaajalisest. Enamgi veel, õigusakt nõuab hulgimüügi tegevusluba igale asukohale, olenemata sellest, kas ravimit hoitakse riiulil või külmikus, toatemperatuuril või eraldi külmaruumis.

“Terviseamet korraldab vaid asutusesisest transporti,” tõi peadirektori asetäitja Kiisk välja veel ühe põhjenduse, miks riigi omanduses olevat hulgimüüjat eelistatult koheldakse. Kuid ka see Kiisa väide ei pea vett. Juba üle poole aasta viib terviseamet Covid-19 vaktsiine perearstidele, haiglatesse ja erakliinikutesse. Vaktsineerivaid meditsiiniasutusi on praeguseks kogunenud 528.

Riik peab olukorda normaalseks

Seadus lubab ravimiametil ravimite käitlemise rikkujat karistada 32 000-eurose rahatrahviga ja peatada selle tegevusloa. Kuid isegi nüüd, kui kolm miljonit eurot maksumaksja raha on vastu taevast lennanud, peab riik terviseametile antud seadusega vastuolus olevaid õigusi endiselt normaalseks.

Riigi Kinnisvara (RKAS) juht Kati Kusmin lubas teha omalt poolt kõik, et õnnetuse põhjused kiiresti välja selgitada. «Külmladu jälgivad pidevalt nii automaatika kui ka mehitatud kontroll, monitoorime e-teavituste järjekorda ja liikumist. Eesti Külmaliidust kaasasime sõltumatu eksperdi,» loetles Kusmin. «Siiski ei ole me ravimikäitlejad ja ravimiamet meie üle järelevalvet ei teosta.»

RKAS üürib terviseametile kontoriruume, millest kolm protsenti ehk 171 ruutmeetrit on kasutusel ravimilaona. Üüripinna kasutamine on ravimite hulgimüügiturul tavapärane praktika, kuid just hulgimüüja peab igal ajahetkel tagama, et ruumid sobiksid tema tegevuseks või allhankijad kõiki nõudeid täidaksid. Vastasel juhul tuleb üürida teine pind ja hulgimüügi tegevusloa omaja ei saa selle taha pugeda, et ruumide tegelik omanik või teenusepakkuja pole täitnud mõnda kohustust.

Lisaks kirjutas Delfi laupäeval, et terviseameti lao temperatuuri jälgimise parameetreid muudeti viimati terviseameti konto alt, kuid pole teada, kes seda tegi. Häiresüsteem töötas aga vastavalt hukatuslikule seadistamisele, kuna ei saatnud töövälisel ajal välja teateid lao soojenemise kohta.

Komisjoni liikmel huvide konflkt

Riigisekretär Taimar Peterkop moodustas selleks juuli alguses enda juhitud viieliikmelise komisjoni, kus vähemalt ühel liikmel, Marika Priskel tundub olevat huvide konflikt. Priske alluvuses töötab terviseamet ja ta ise allub kaudselt riigisekretärile, kes kantslerite ringkonnas tegutseb esimesena võrdsete seas. Komisjoni kuuludes vaevalt et tema tegematajätmisi sõltumatult uurida saab.

“Komisjoni eesmärk ei ole teostada jälitustoiminguid, esitada süüdistusi ega määrata karistusi,” rääkis riigikantselei kommunikatsiooninõunik Diana Lorents, kes Priske puhul huvide konflikti ei näe.

Kindlasti tuleb aga riigivara, mille hulka kuuluvad ka Covid-19 vaktsiinid, valitseda eesmärgipäraselt, otstarbekalt, säästlikult ja heaperemehelikult. Põhimõtte täitmist kontrollib rahandusministeerium, aga sealt ei kuulu Peterkopi komisjoni keegi. Teisalt kohustab seadus järelevalvemenetlusi nagunii läbi viima pädevatel ametkondadel, kelle hulgas on ka ravimiamet ning tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA).

Praegu jääb ilma vastutuseta “tõekomisjonist», kus istuvad koos nii kontrollijad kui kontrollitavad, avalikkusele mulje kui aja ja raha raiskamisest. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.