"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Sutt: koroonakriisi toetusmeetmete jääk suunatakse enim kannatanud sektoritele (0)
15. juuli 2021
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. Foto: Mats Õun

Valitsus toetas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti ettepanekut võtta kasutusele viimasest COVID-19 ettevõtete toetusmeetmest üle jäänud 8,89 miljonit eurot ning suunata see läbi EAS-i kriisist enim kannatanud sektorite toetuseks. Lisaks kiitis valitsus heaks ministri ettepaneku jätkata KredExi kriisimeetmetega kuni 2021. aasta lõpuni.

„Jaekaubandussektoril läks kevadiste piirangute tingimustes oodatust paremini ja seetõttu jäi viimasest, nn vol 4 COVID-19 ettevõtete toetusmeetmest vahendeid üle. Samas oli osadele ettevõtetele koroona avaldanud suuremat mõju ning nad said toetust vähem kui lootsime. Kuigi täna on majanduse seis hea ja tarbimine jõudsalt kasvanud, on siiski veel sektoreid, kelle müügimahud pole taastunud ja vajavad toetust, mida on võimalik viimase kriisimeetme nõudeid kohendades teha,“ märkis minister Andres Sutt.

Täpsema toetamise viisi ja vajaduste osas konsulteeriti sektori peamiste liitude ja partneritega. Ettevõtjate soov oli võtta toetusvahendite jääk kasutusele koheselt, mitte jätta sügiseks võimalike uute toetusmeetmete katteks.

„Otsustasime ettevõtjate ootustele vastu tulla ja anda kriisist enam kannatanud ettevõtjatele täiendavat toetust üle jäänud vahendite arvelt, kuna varasemad toetused ei ole katnud piisavalt kriisi vältel tekkinud kulusid. Eelmise kriisimeetme (nn vol 3) vahendeid ei jätkunud piisavalt ja seal ületasid taotlused eelarvet pea 40 protsendi ulatuses ja seetõttu on mõistlik see jääk eraldada täiendavaks toetuseks,“ selgitas Sutt.

Tema sõnul on see eriti asjakohane olukorras, mil nakatumisnäitajad on taas tõusuteel ning ettevõtjatel tuleb hakata valmistuma võimalikuks uueks koroonapuhangu laineks. „Kindlasti panen kõigile südamele lasta end vaktsineerida. Kui me ei suuda piisavalt kiiresti vaktsineerituse taset tõsta, võib majandust oodata kolmas koroonalaine ja järjekordsed piirangud. Seega sõltub meie majanduse hea käekäik jätkuvalt olulisel määral inimeste käitumisest ja vastutustundest,“ lõpetas Sutt.

Täpne täiendavate vahendite jaotus selgub pärast kriisimeetme lõpliku jäägi selgumist ja analüüside läbiviimist. Vahendite kasutamiseks tuleb Euroopa Komisjonilt saada ka riigiabiluba. Eesmärk on alustada väljamaksetega ettevõtjatele suve teises pooles.

Kokku on läbi EAS-i tänaseks koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu toetatud üle 4000 ettevõtte ligi 70 miljoni euroga.

Lisaks kiitis valitsus heaks minister Suti ettepaneku jätkata KredExi kriisimeetmetega kuni 2021. aasta lõpuni. Sama kaua on ajutise riigiabiraamistiku alusel võimalik pakkuda ettevõtetele soodustingimustel laene ja käendusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.