"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
tähtaeg 1. oktoober Läti valitsus kinnitas mõnes ametis kohustusliku vaktsineerimise (0)
15. juuli 2021
Uus määrus võimaldab Läti tööandjatel muuta COVID-19 sertifikaadid kohustuslikuks töötajatele, kelle tööga kaasneb suurem oht ​​nakatada teisi inimesi või nakatuda viirusega. Foto: Scanpix

Tööandjad saavad vallandada mõne kutseala töötajad, kes pole 1.oktoobriks COVID-19 sertfikaati saanud, otsustas ministrite kabinet kolmapäeval, 14.juulil.  

Valitsus nõustus u vaktsineerimise (või tõendatud viirusest taastumise) muutmise kohustuslikuks meedikutele, sotsiaaltöötajatele ja õppeasutuste töötajatele, kes puutuvad kokku õpilastega. Otsuse peab veel vastu võtma seim, vahedab Läti rahvusringhääling LSM.TV.

Ohutus on tööandjate vastutusel

Tööandjad peavad tagama ka epidemioloogiliselt ohutu teenuste osutamise meditsiini-, sotsiaal- ja haridusasutustes, mis tähendab, et teenuste pakkujal peab olema kehtiv tõend selle kohta, et töötaja on kas Covid-19 vastu vaktsineeritud või on haigusest paranenud.  

Kesk- ja kohalikud omavalitsused on kohustatud tagama, et kõik kontaktselt pakutavad teenused on epidemioloogiliselt ohutud. Isikud, kellel puudub Covid-19 sertifikaat, saavad selliseid teenuseid isiklikult vastu võtta ainult siis, kui teenuseid pole võimalik osutada distantsilt.  

Uus määrus võimaldab tööandjatel muuta Covid-19 sertifikaadid kohustuslikuks töötajatele, kelle tööga kaasneb suurem oht ​​nakatada teisi inimesi või nakatuda viirusega. Covid-19 tunnistused on kohustuslikud ka riigiteenistujaile, kes osutavad teenuseid riigi- või munitsipaalasutustes.  

Töötajatele antakse vaktsineerimiseks ja tunnistuste saamiseks aega 1.oktoobrini. Neid, kel 1.oktoobri tähtajaks tunnistust ei ole, ootavad ees üleviimised või võimalik vallandamine.  

Justiitsministeerium teatas, et kõik riigiasutused, olenemata valdkonnast, saavad sertifikaadi asendada negatiivse Covid-19 testiga selle aasta 31. detsembrini.  

Kõikides valdkondades saavad tööandjad alates 1.oktoobrist taotleda Covid-19 sertifikaati töötajatele, kes tagavad asutuse töö järjepidevuse, samuti neile töötajatele, kes töötavad igapäevaselt klientidega. Tööandjal on võimalik töötaja üle viia teisele ametikohale, kui tal pole tunnistust. Samuti on tööandjal õigus nad ajutiselt kolmeks kuuks töölt eemaldada ja kui töötaja ei saa selle aja jooksul tunnistust, võib teda vallandada.  

Võimalus erandite kehtestamiseks

Eelnõu märkuses on öeldud, et see näeb ette ka tööandja õiguse sätestada erandeid, kui konkreetse toimingu ja teenuse osutamine ei ole seotud suurenenud nakkusohuga. Tööandja hindab iga töötajat konkreetse otsuse tegemisel individuaalselt, võttes arvesse proportsionaalsuse-, õigusriigi- ja võrdsuse põhimõtteid. Tööandjal on keelatud vallandada rase naine, samuti kuni üks aasta sünnitusjärgselt, kuid kui naine imetab, siis kogu toitmisperioodi jooksul, kuid mitte kauem kui laps on kaks aastat vana.  

Riik on kohustatud hüvitist maksma, kui vaktsineerimisest tingitud tüsistused (kõrvaltoimed) põhjustavad tõsist kahju tervisele või elule ning isikul on tüsistuste ennetamiseks õigus saada riigi tasulist tervishoiuteenust. Tervishoiuteenused ja tasutavad kulud ning hüvitise määramise ja maksmise korra määrab valitsuskabinet.  

Riiklik immuniseerimisnõukogu ütles, et Lätis kasutatavatel vaktsiinidel pole meditsiinilisi, kliinilisi ega teaduslikke põhjusi, mille korral inimene neid ei peaks saama, välja arvatud allergiline reaktsioon – anafülaksia. Seetõttu ei ole teoreetilist ja praktilist olukorda, kus meditsiinilistel või tervisega seotud põhjustel ei vaktsineerita inimest Covid-19 vastu.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.