"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Nõmme rajaja Nikolai von Glehni juubelipidustusi ootab särav finaal (0)
15. juuli 2021

„Oleme elanud Nikolai von Glehni 180. sünnipäeva tähe all juba möödunud aasta 12. novembrist, mil tähistasime traditsioonilise kontsertaktusega Nõmmele linnaõiguste andmise 94. aastapäeva,“ ütleb Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis. „Juubelipidustused kulmineeruvad pühapäeval, 18. juulil, mil peame Glehni pargis meeleolukat rahvapiknikku koos mitmete säravate esinejatega ning võtame üheskoos osa audioretkest „Jalutuskäik Nikolai von Glehni radadel“.“

Reedel, 16. juulil, Nikolai von Glehni 180. sünnipäeval, paigaldatakse Nõmmel pidulikult mälestustahvlid suurmehega seotud riiklikele mälestistele. „Kell 16 on huvilised oodatud Glehni postkontori juurde Nõmme jaama taga, sealt edasi läheme Nõmme Rahu kiriku juurde ning viimase tahvli avame Nõmme südames, Glehni vorstivabriku seinal. Mälestistele, mis asuvad Glehni pargis, avame mälestustahvlid pühapäeval, 18. juulil rahvapikniku ajal,“ täpsustab Grete Šillis. Samal päeval kell 18 algaval sünnipäevaüritusel Nikolai von Glehni kuju juures kõlavad pidukõned, legendaarset suurmeest meenutavad Nõmme linnaosavanem Grete Šillis ning Nõmme kodanike ühenduste Nõmme Tee Seltsi, Nõmme Heakorra Seltsi ja Nõmme Koduloohuviliste Koja liikmed.

Pühapäeval, 18. juulil algusega kell 14 peetakse Glehni pargis Nikolai von Glehni 180. sünniaastapäeva tähistamiseks rahvapiknikku, mis algab meeleoluka kontserdiga Glehni lossi ees. Loomulikult on üritusel kohal ka Nikolai von Glehn isiklikult, et jagada nõmmekatele õpetussõnu. Esinevad Nõmme Kultuurikeskuse muusikakollektiivid Noorte Naiste Koor Kevad (juhendaja Õnne-Ann Roosvee), Nõmme Pillikoor (juhendaja Küllike Pajula).

Nikolai von Glehn kuulutab avatuks ka audioretke „Jalutuskäik Nikolai von Glehni radadel“. „Nikolai von Glehni pärandiga seotud kohad ja lood saavad ühe tervikliku audiorakenduse osaks, nii et edaspidi on pargis jalutajail võimalus laadida oma telefoni Navicup  rakendus ja kuulata põnevaid lugusid Glehni elust ja tegemistest,“ avab Nõmme Linnaosa Valitsuse kultuurispetsialist Liina Hendrikson põneva audiorännaku tagamaid. „Oleme selle jalutuskäigu koostamisel tuginenud Nõmme ajalugu uurinud ajaloolase ja muinsuskaitsja Leho Lõhmuse materjalidele ja ka Voldemar Panso, Paul Rahno ja Gert Helbemäe tekstidele, mille lugesid sisse humorist ja kirjanik Mart Juur ning näitleja Liia Kanemägi-Jõerand. Audioretke kava ja tekstid aitas kuulamiskõlbulikuks seada TalTechi muuseumi juhataja Kadri Kallaste. Usun, et meid kõiki ootab ees küllaga avastamisrõõmu!“

Kell 15.10 astub Glehni pargis üles rahvatantsurühm Känd ja Käbid (juhendaja Kadri Aadma) ning Nõmme Pillikoor (juhendaja Küllike Pajula) ja kell 15.30 esitab Nõmme draamastuudio Elina Reinoldi juhendamisel Juhan Smuuli „Muhu monoloogid: Tuulevaikuse lugu“. Kell 16 tõuseb lossi rõdule ansambel Robirohi, et anda pidupäevale kõlav lõppakord.

„Head nõmmekad, võtke kaasa oma piknikukorv ja tulge pidu pidama,“ kutsub linnaosa vanem Grete Šillis. „Meenutame meie oma, Nõmme suurmeest, kelle tegevust tiivustas soov, et Nõmmele peab saama linn. Meest, kes ehitas oma eluajal lossi, rajas koolimaju, arendas tööstust, kinkis kirikutele ja pritsimajadele maad ja hooneid, toetas kohalikku pasunakoori pillide ostuga, aitas Nõmme kasvamisele kaasa nii raha kui nõu ja jõuga. Ilma Glehnita ei oleks seda Nõmmet olemas, mida me täna teame!“

*

Nikolai von Glehn – 180

•       29. mail avati Nõmme Muuseumis näitus „Glehn ja tema Nõmme“ ning toimusid mitmed muuseumitunnid; 30. mail toimunud Glehni retk tutvustas Nikolai von Glehniga seotud objekte Nõmme keskuses.

•       Juunis oli nõmmekatel võimalik külastada muuseumitunde ning võtta osa Glehni retkest, mis tutvustas Glehni pargi, lossi ja Vana-Mustamäe piirkonda.

•       Nikolai von Glehni juubeli tähistamise algatas Nõmme Tee Selts koos Nõmme Linnaosa Valitsusega ning koostöös teiste Nõmme seltsidega.

•       Rahvapikniku korraldajad: Nõmme Linnaosa Valitsus, Nõmme Tee Selts, Nõmme Heakorra Selts, Nõmme Koduloohuviliste Koja liikmed, TalTech muuseum, Tallinna Tähetorni Selts.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.