"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Merkel katastroofilistest ujutustest: nende sürrealistlike purustuste jaoks pole saksa keeles sõnu (0)
18. juuli 2021
Scanpix/ Foto on illustreeriv

Kantsler Angela Merkeli sõnul tekitavad “sürrealistlikud” purustused Saksamaa tulvavees kannatada saanud piirkondades õudu, vahendas BNS. Ohvrite arv Lääne-Euroopas on kasvanud vähemalt 184-ni ning kümned inimesed on siiani kadunud.

Merkel külastas Schuldi asulat Rheinland-Pfalzi liidumaal, mis on üks kahest looduskatastroofis enim räsitud regioonist Saksamaal. “See on šokeeriv, võin peaaegu öelda, et saksa keeles puuduvad sõnad selle purustava hävitustöö kirjeldamiseks,” ütles ta, kui oli kuulanud kohalike elanike jutustusi, kuidas Ahri jõgi üle kallaste tõusis ning majad minema pühkis.

Rheinland-Pfalzi võimudel teatel on ainuüksi sellel liidumaal 110 inimest hukkunud ning 670  vigastatud. Kokku on Saksamaal surma saanud vähemalt 157 inimest ning naaberriigis Belgias veel 27.

Päästemeeskonnad otsivad rususid läbi, et leida ohvreid ja ellujäänuid, sageli tuleb seda teha ohtlikes tingimustes. Politsei on saatnud surnukehade väljatootmiseks kohale paadid ja tuukrid. Enneolematu vihmasadu põhjustas probleeme ka Šveitsis, Luksemburgis ja Hollandis. 

Pärast seda kui vesi hakkas Rheinland-Pfalzis ja Nordrhein-Westfalenis taanduma, kerkisid murepilved Ülem-Baieri kohale, kus lakkamatu vihmasadu on keldrid vee alla jätnud ning jõed ja ojad hakkasid laupäeva hilisõhtul üle kallaste tõusma. 

Berchtesgadeneri maakonnas on üks inimene hukkunud, kinnitas Baieri piirkonna kõneisik AFP-le. Saksamaa idaosas Saksimaal on võimud teatanud kõrge tasemega riskiolukorrast mitmes külas. Ka Austrias on Salzburgi ja Tirooli päästetöötajad kõrgendatud valmisolekus. Maaliline Halleini südalinn Austria Salzburgi liidumaal jäi vee alla.

Saksa rahandusminister Olaf Scholz lubas enam kui 300 miljonit eurot erakorralist abi oma kodud ja ettevõtted kaotanud inimestele ning kolmapäeval otsustab valitsus juba märksa suurema taastepaketi üle. 

Nordrhein-Westfaleni liidumaa peaminister Armin Laschet, kes pürib sügisestele valimistel CDU eesotsas uueks liidukantsleriks, märkis, et võitlust üleilmse kliimasoojenemisega on tarvis kiirendada. 

Laschetil tuli aga lõivu maksta, kui kaamerasilm märkas teda naerusuise ilmega hetkel, mil president Frank-Walter Steinmeier loodusõnnetuses kannatanute pereliikmetele kaastunnet avaldas. Laschet oli sunnitud ebasobiva ilme pärast Twitteri kaudu vabandama. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.