"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
TÖÖANDJAL ON ÕIGUS KEELDUJA VALLANDADA Lätis algab kohustuslik vaktsineerimine mitmes sektoris (0)
20. juuli 2021
Foto: Scanpix

Läti valitsus on vastu võtnud uued muudatused, mis nõuavad kohustuslikku vaktsineerimist mitmes sektoris ja tööandjatel on õigus töötajad vallandada, kui nad pole seda teinud. Muudatuste üle peab veel otsustama Seim.  

1.oktoobriks peavad tervishoiu-, pikaajalise sotsiaalhoolduse ja sotsiaalse rehabilitatsiooni asutustes ning haridusvaldkonnas töötajad, kes on otseses kontaktis patsientide, klientide või lastega, esitama COVID-19 vaktsineerimise või läbi põdemise tõendi, vahendab Läti rahvusringhääling.

Hariduse valdkonnas ei kehti see nõue mitte ainult õpetajate, vaid ka kõigi teiste kooli töötajate suhtes, kes puutuvad õpilastega kokku.  

Riigiteenistujad 

Isikud, kellel on vaktsineerimise COVID-19 sertifikaat või kes on haiguse läbi põdenud, saavad osutada teenuseid riigiasutustes. Erandiks on olukord, kus teenuse saamata jätmine kujutab endast riski põhiliste inimõiguste tagamiseks: näiteks vaktsineerimata inimene saab passi ka kodakondsus- ja migratsiooniametist.  

Teenuse järjepidevuse tagamiseks saab Covid-19 sertifikaadi endiselt asendada negatiivse Covid-19 testiga 1. oktoobrist 31. detsembrini. Erandit ei kohaldata tervishoiu- ja sotsiaalhoolduse ning hariduse valdkonnas, kus tõendit nõutakse alates 1. oktoobrist.  

Muud valdkonnad  

Era- ja avalik-õiguslikes asutustes, välja arvatud haridus ning tervishoid ja sotsiaalhooldus, kus vaktsineerimine on kohustuslik, nõudes Covid-19 tunnistust, peaksid tööandjad hindama iga töötajat igal üksikjuhul eraldi, võttes arvesse proportsionaalsuse, tööreeglite põhimõtteid. seadus ja võrdsus.  

Tööandja võib alates 1. oktoobrist nõuda Covid-19 tunnistust järgmistel juhtudel:  

  • Kui töötaja on oma tööülesannete ajal otseses kontaktis klientidega, olles füüsilises kontaktis või on pikaajaliselt kliendist lähemal kui kaks meetrit või kui mitu töötajat täidavad oma kohustusi lähikontaktis, füüsilises kontaktis;  
  • Olukordades, kus töötaja nakatub suurema tõenäosusega otsese kontakti ja kontakti kaudu suure hulga inimestega, kelle tervislik seisund pole teada;  
  • Kui töötaja kohapealsed tööülesanded on nii avalikkuse jaoks kui ka ettevõtte tegevuse järjepidevuse tagamiseks ülitähtsad;  
  • Kui töötaja vajab Covid-19 sertifikaati vastavalt normatiivaktide nõuetele.  

Tööandjal on õigus ette näha ka erandid, mille korral isikud saavad jätkata oma tööülesannete täitmist tunnistusega, mis tõendab Covid-19 testi negatiivseid tulemusi, kui konkreetse toimingu ja teenuse osutamine ei too kaasa suurenenud infektsiooni riski. 

Tööandja võib töötaja üle viia teisele ametikohale, kui töötajal puudub tõend. Töötajaid võib ka kolmeks kuuks peatada ja kui töötajat pole selle aja jooksul vaktsineeritud, lubatakse ta vallandada.  

Kohtuametnikud  

Kohtunike ametnikel ja ka kohtusüsteemi kuuluvatel ametnikel peab olema Covid-19 tunnistus, mis tõendab vaktsineerimise fakti või on ta haiguse läbi põdemist või negatiivset testi tulemust.  

Isikutel, kellel puudub Covid-19 sertifikaat või testi negatiivne tulemus, lubatakse kohapeal töötada ainult siis, kui nende teenust pole võimalik osutada distantsilt või kui teenuse osutamine ohustab põhilisi inimõigusi.  

Riiklikud relvajõud  

Rahvuslike relvajõudude juhil on õigus nõuda, võttes arvesse sõjaväe ülesannete eripära riigi kaitse tagamisel, sõduritelt ja tsiviiltöötajatelt Covid-19 vaktsineerimist tõendavat tunnistust või haiguse läbipõdemise kinnitust.  

Kui tõend puudub põhjendatud objektiivse põhjuseta, võib kaitseminister või tema volitatud ülem lõpetada kutseteenistuse lepingu sõduriga enne tähtaega. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.