"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Politsei kelmuste ohvritele: ärge kustutage alla laetud tarkvara (1)
21. juuli 2021
Foto: Pixabay

„Kui inimene saab aru, et seeläbi võeti tema kontolt raha ära, kustutavad nad esmajärjekorras alla laetud tarkvara. Paraku jääb just selle sammu tõttu politseil kätte saamata väga oluline info, mis aitaks kelme tuvastada,“ märkis Tartu politseijaoskonna juhtivuurija Peeter Pärn.

Telefonikelmuste ohvriks sattumise vältimiseks tuleb katkestada kõne, mitte jagada oma paroole ega laadida arvutisse tundmatut tarkvara. Kuidas käituda aga siis, kui oled juba kelmuse ohvriks langenud? Peeter Pärn selgitas, et kelmid lasevad väljavalitud ohvril oma arvutisse laadida AeroAdmin, AnyDesk või TeamViewer programmi, et saada kaugligipääs ohvri arvutile.

„Kui peaks juhtuma, et langed kelmuse ohvriks, siis ära kustuta alla laaditud tarkvara, vaid ühenda arvuti kiirelt netivõrgust välja. Internetiühenduseta ei ole võimalik kelmidel enam arvutile ligi pääseda ning samas säilitate uurimise jaoks väärtuslikku infot, kui alla laetud tarkvara säilitate. Kui mingil põhjusel ei oska või saa te netiühendust katkestada, lülitage arvuti lihtsalt välja, kuid taaskord – ärge kustutage alla laetud tarkvara. Nendest logidest saab politsei uurimise jaoks vajaminevat infot,“ rääkis juhtivuurija.

Sel aastal on politsei saanud kuue kuuga 229 teadet üle Eesti, kus inimesele helistas end pangatöötajana esitlenud kelm ning pettis heauskselt inimeselt tema raha välja. Kuue kuuga on inimestele tekitatud üle 800 000 euro kahju. Enam kui pooled ründed on pank ära hoidnud juba eos kahtlased tehingud blokeerides.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

eelistaja
21. juuli 2021 18:36
Tihti on petukõne vene keeles ja kui vastata neile eesti keeles, siis paneb helistaja ise toru ära. Samuti ei meeldi neile, kui hakkad esitama igasugu küsimusi tausta uurimiseks. Saadakse aru, et tegemist on skeptiku või kahtlustajaga ning sellistega ei soovi nad tegemist teha.