"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
sõlmitud kollektiivleping on ebaõnnestunud Õdede liit kaalub streiki, sest töökoormus ja tasu ei ole omavahel kooskõlas (1)
22. juuli 2021
Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus. Foto: Scanpix

“Asi algas ikkagi sellest, et meid püüti iga hinna eest sealt laua tagant eemal hoida,” märkis Õdede liidu juht Anneli Kannus kollektiivlepingu sõlmimise protsessist rääkides. Õdede liidu ja tööandjate vaheline kollektiivne töötüli ei näi lahenevat, sest kompromissi ei suudetud leida isegi riikliku lepitaja abiga ning nüüd kaaluvad õed streiki.

Läbirääkimised tööandjatega toimusid mullu juunist tänavu märtsini, jõudmata kuhugi. Edasi läks tüliküsimus tänavu aprillis riikliku lepitaja kätte, lõppedes samuti tulemusteta juba järgmisel kuul. Lõplik otsus, et leppimist ei ole saavutatud, tuli juuni alguses, kirjutab Postimees.

Samal ajal sõlmiti teine tervishoiuvaldkonna kollektiivleping, millel ei ole õdede liidu allkirja. Eesti Õdede Liit (EÕL) leiab, et neid ei kaasatud otseselt neid puudutava kollektiivlepingu koostamisse. Õdede liidu juht Anneli Kannus kinnitas Postimehele, et neid kutsuti lepinguga ühinema alles pärast seda, kui teised osalised olid kõiges juba kokku leppinud. “Asi algas ikkagi sellest, et meid püüti iga hinna eest sealt laua tagant eemal hoida,” märkis Kannus.

Viimase rahupakkumisena pöördus EÕL tervise- ja tööministri, tööandjate ja haigekassa poole õendusvaldkonna arendamise kokkuleppe sõlmimiseks. Peamised probleemid on eriõdedele ametliku staatuse ja õiguste kehtestamine, kutsega hooldustöötajate palga erisus ning õdede töökoormus. Aprilli lõpus sõlmisid Eesti tervishoiu osalised vabatahtliku ja vastastikuse usalduse alusel kollektiivlepingu riikliku lepitaja vahendusel, millele EÕL oma allkirja ei andnud.

Liit: meil ei lubatud kaasa rääkida

Liit põhjendab, et neid ei kaasatud ühiste läbirääkimiste laua taha. “Me ei saa olla osalised lepingus, milles meil pole olnud võimalik kaasa rääkida. Lisaks ei kajastu sõlmitud kollektiivlepingus tervishoiu jaoks olulised arengud, eriõe ja kutsega hooldustöötaja töötasu, mis olid EÕL-i kollektiivlepingu ettepaneku olulised osad,” sõnas õdede liidu juht Anneli Kannus.

Pärast lepitusmenetluse luhtumist tuli EÕL välja oma algatusega: õendusvaldkonna arendamise kokkuleppega, mis ootab tervise- ja tööministri, Eesti Haiglate Liidu, Eesti Haigekassa ja Eesti Kiirabi Liidu allkirja. Selles soovitakse eriõe teenuse arendamist, nende õiguste ja vastutuse määratlemist seadusandluses.

Lihtsalt selgitatuna on õel bakalaureuse- ja eriõel magistrikraad. Eriõed eristuvad õdedest ettevalmistuse ja pädevuse poolest, arendamist vajavad eriõe õiguste ja vastutuse küsimused. Näiteks on ette valmistatud seadusemuudatus eriõdedele piiratud retseptiõiguse andmiseks ning töövõimetuslehe avamiseks.

Tahetakse luua ka töörühm, et määrata kindlaks reaalne õdede ja hooldustöötajate suhe patsientide kohta ning otsida tasakaalu töökoormuse ja teenuse kvaliteedi vahel. Pannakse ette tõsta õe ja hooldustöötaja töötasu koefitsienti ning muuta õe koolituskulu võrdseks teiste kõrgharidusega spetsialistide koolituskuluga. Osaliste täiendusi ja ettepanekuid ootab EÕL augusti alguseks.

EÕL-i president Anneli Kannus kinnitas Postimehe otsesaates, et pärast liiva jooksnud läbirääkimisi riikliku lepitaja juures on õdede liidul nüüd ametlikult õigus streikima hakata.
“Kui juriidiliselt püütakse meile küll öelda, et teiste töötajatega sõlmitud lepingu laiendus kõikidele töötajatele kitsendab meie võimalusi järgmisi samme astuda, siis põhimõtteliselt on meil tekkinud nüüd streigiõigus,” ütles ta.

Lahenduseks võiks olla õendusvaldkonna arendamise kokkulepe

Kannus selgitas, et streigi ärahoidmiseks ongi liit teinud ettepaneku sõlmida õendusvaldkonna arendamise kokkulepe. “Meil on vaja kindlustunnet, et perspektiivis riik näeb ja mõistab tervishoiu arenguvajadusi. Töötingimusi tuleb parandada ja tegelikult tuleb tervishoiutöötajaid ka võrdselt kohelda.”

Eesmärk on kokkulepe sõlmida enne suve lõppu. “Kui seda ei juhtu, siis peame mõtlema, millised on meie järgmised sammud, ja ühe sammuna on võimalik hakata ette valmistama ka streiki,” ütles Kannus.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik kinnitas, et kindlasti tegeleb sotsiaalministeerium õdede liidu esitatud ettepanekutega. “Need ettepanekud on mõistlik laiapõhjaliselt läbi arutada, mis on edasiliikumise jaoks hästi oluline, et luua tervisevaldkonna sisene kokkulepe,” sõnas minister.

Küll aga nentis minister Kiik, et juba kehtib tervishoiuvaldkonna kollektiivleping, millega ei ole ühinenud õdede liit. “Väga keeruline on paralleelselt pidada ühe osapoolega teistsuguseid läbirää kimisi. Ülejäänud tervishoiu osapooled on juba leppinud kokku järgmise kahe aasta kollektiivlepingus,» ütles ta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kogenu
23. juuli 2021 21:53
Eile oli Synlabi verevõtupunktis Lasnamäel Linnamäe tee 3 rahvast nagu murdu. Hea koht nakatumiseks. Lisaks täielik pardak, inimesed seisid koridoris aga tablood olid kõik ruumis sees. Oli ka kuulda, mis terviseprobleemidest inimene registratuuris rääkis...