"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Haigekassa: terviseameti intsidendi tõttu riiklik immuniseerimiskava ohus ei ole (1)
27. juuli 2021
Foto: Scanpix / Foto on illustreeriv

„Me ei näe ohtu, et riiklik immuniseerimiskava oleks ohus. Peaaegu kõik vaktsiinid on tänaseks asendused juba saanud või on need veel meieni jõudmas,“ ütles haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Eveli Bauer.

Jaanipäeva ajal hävis terviseameti laos temperatuurikõikumise tõttu hulga vaktsiine, mille hulgas lisaks ekspordiks mõeldud koroona vaktsiinidele olid riikliku immuniseerimiskava vaktsiinid lastele ja noorukitele, vaktsiinid täiskasvanutele, immuunglobuliinid ja gripivaktsiin.

Bauer pidas vajalikuks märkida, et kõik vaktsiinid ei ole ühtviisi aegkriitilised. „Näiteks need vaktsiinid, mida hakatakse koolides sügisel tegema, peavad meieni jõudma augusti lõpuks ning neid tulebki praeguse seisuga järjest juurde. Pikemaajalises immuniseerimiskavas muudatusi teha ilmselt vaja ei ole, sest vaktsiinitarnetel me ühtegi pikaajalist pausi ei näe. Kui osadele vaktsiinidele tuli praegu teha erakorraliselt varasem hange, tuleb sellest järgmine samuti varasemalt planeeritust varem. Pikem kava seega kannatada ei saa,“ väitis ta.

Baueri sõnul pole üleriigilist puudust ühegi vaktsiini osas haigekassale teadaolevalt tekkinud. „Mõne vaktsiiniga (näiteks rotaviiruse vaktsiin) oli puudujääk nädalaks või paariks osal perearstidest, sest seda asendada oli tõepoolest keerulisem,“ märkis ta, toonitades aga, et vaktsineerimistsüklis ei ole selle vaktsiini osas paarinädalane hilinemine niivõrd oluline.

„Ebamugavusi võis tekkida nii arstil kui ka lapsevanematel vastuvõttude aegade ümber planeerimisel. Sünnitusmajades ja erakorralise meditsiini osakondades meile teadaolevalt vaktsiinidoositest puudust ei tekkinud,“ kinnitas ta.

40 000 tuberkuloosi vaktsiini hävimisest rääkides ei tahtnud Bauer seda teistest esile tõsta. „Kõigi asenduste hankimine ja sellega seonduvad läbirääkimised on ajamahukad.“

Immuniseerimiskava vaktsiinivarud taastatakse praeguse info juures augusti lõpuks või septembri alguseks. „Siis peaks kohale jõudma ka kõik nii-öelda koolivaktsiinid.“

Vaktsiinivarude maksumusest kõneldes märkis ta, et kuigi maha kantud varude hinnaks on loetud kolm miljonit eurot, siis sellele lisanduvad kulud, mis kaasnevad kiirkorras asenduste hankimisega. „Prognoosime teatavat hinnalisa, aga täpne summa selgub pärast uute hankemenetluste läbiviimist.“

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Almar Glustsenko
28. juuli 2021 04:49
Vaata kommentaare: https://pealinn.ee/2021/07/27/mustamael-stardib-mobiilsete-vaktsineerimispunktide-pilootprojekt/