"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Krista Fischeri prognoos: kooliaeg algab üle 1000 nakatunuga päevas (2)
27. juuli 2021
Krista Fischer. Foto: Mats Õun

Viiruse Delta tüve tõttu võib Eestit ees oodata sünge sügis, sest karjaimmuunsusest on veel vara rääkida ning päevane nakatunute arv võib taas kerkida üle 1000, kirjutab Postimees. 

Kui vaktsineerimine ei edene ning viirus levib sama jõudsalt edasi kui seni, siis on Eestis teadusnõukoja liikme Krista Fischeri prognooside järgi augusti lõpuks 500 nakatunut päevas. Kui aga nakatamiskordaja tõuseb 1,3 peale, siis oleks Eestis juba sama palju nakatunuid augusti keskel, septembri alguses vastavalt 1000 ja ülegi.

«Nakatamiskordaja oli neljapäeval ja reedel 1,4 peal. Neljapäeval tuli juurde üle 100 nakatunu,» selgitas Fischer ja lisas, et see võib olla ka ajutine kõikumine. «Aga üle 1,2 on nakatamiskordaja R olnud juba pikemat aega.»

Ometi ka esmaspäeval oli kordaja endiselt 1,4 juures. «Inglismaal oli nakatumiskordaja kõrgel, nüüd see langeb, ent meil kahjuks pole mingit langust,» nentis teadlane. «Nakatumine on tõusuteel ja praegu tundub, et niimoodi see ka jätkub,» vastas Fischer, lisades, et Eestis ei ole ka vaktsineerimise arvud niivõrd kõrged, et saaks rääkida suurest immuunsusest.

Terviseameti kinnitusel on praegune viiruse leviku kasv seotud India tüve osakaalu suurenemisega. Ameti prognooside järgi peaks juuli lõpp ja augusti algus tooma juba üle 500 nakatunu ja viima ka nakatumismäära 100 000 inimese kohta 75 juurde. Augusti teise poolde prognoositakse 100 nakatunuga päevi.

Ameti meedianõunik Kirsi Pruudel paneb kõigile südamele, et mis tahes haigussümptomite esinemisel tuleb püsida kodus, sest ka kergete sümptomitega ja asümptomaatilised inimesed kannavad viirust edasi. «Samuti ei tohi rikkuda isolatsioonikohustust – lähikontaktsena tuleb püsida kodus,» rõhutas ta.

Piirangute kehtestamisel on amet seisukohal, et kõige olulisem on praegu vaktsineerimine, sest see on tõenäoliselt ainus võimalik lahendus Covid-19 pandeemia lõpetamiseks ja normaalse elukorralduse juurde naasmiseks. «Eestis saab igaüks anda oma panuse viiruse leviku tõkestamiseks, et saaksime säilitada võimalikult tavapärase elu,» lisas Pruudel.

Fischer tõi võrdluseks Rootsi, kus üritustel ja ka eraüritustel kehtivad osalejate arvulised piirangud. «Näiteks kui rentida ruume erapeoks, siis seal ei tohi olla üle 50 inimese,» tõi ta välja.

Fischer leidis, et järelevalve piirangute üle võiks olla senisest tõhusam. «Mõttekoht oleks ka see, kas vaktsineeritutele tehakse erandeid või mitte,» lausus ta.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Almar Glustsenko
28. juuli 2021 04:20
Vaata kommentaare: ......................................................................................................................................................................https://pealinn.ee/2021/07/27/mustamael-stardib-mobiilsete-vaktsineerimispunktide-pilootprojekt/
koll koll
27. juuli 2021 08:38
Miks sellised oletatavad nupud? Räägime siis, kui asi nii kaugel on. Mingi hirmujutud, et inimesed kiirustaksid (nagu maailmas näha on, ei ole sellest mingit kasu) ennast süstima. Väga hale ja ajaloo prügikasti visata teema.