"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Muinsuskaitsepäevadeks valmib näitus monumentaalkunstist Eestis nõukogude perioodil (0)
27. juuli 2021
Ühe silmapaistvaima Nõukogude-aegse monumentaalteose autor Evald Okas. Foto: Harald Leppikson

“Kuigi avalikus ruumis sulanduvad monumentaalkunstiteosed sageli meie igapäevaste radade ja argitoimetuste fooni, on neist suur hulk kunstiliselt kõrgel tasemel, väärivad tähelepanu ning neil on suur potentsiaal jätkuvalt meie avalikku ruumi elavdada,” ütles näituse kuraator  Gregor Taul.

Septembris toimuvateks Muinsuskaitsepäevadeks katusteemaga “Peidus pärand” koostavad kuraatorid Anu Soojärv ja Gregor Taul näitust monumentaal-dekoratiivkunstist nõukogude Eestis. Näitusele tuleb ligi 60 erinevates tehnikates valmistatud teost üle terve Eesti. Põhiosas on näitus on virtuaalne ja avaneb külastamiseks augusti lõpus muinsuskaitsepäevade kodulehel www.muinsuskaitsepaevad.ee

Näituse eesmärk on tuua publiku ette valik siinsest rikkalikust monumentaalkunstist ning luua sellega esmane ülevaade valdkonnast, seda samaaegselt populariseerides.  sõnul on monumentaal-dekoratiivkunsti varasemalt küll põgusalt uuritud, kuid teenimatult jäänud senini põhjalikuma tähelepanuta.

Mõiste monumentaal-dkoratiivkunst all peetakse silmas peamiselt dekoratiivset rolli täitvaid avaliku ruumi elavdamiseks loodud töid, mis ei välistanud aga kunstiväärtust. Näituse teine kuraator Anu Soojärv tõstab siinse monumentaalkunsti väljapaistvate näidetena esile Eeva-Aet Jänese võimast ruumikogemust pakkuvat sgrafiito Põdrangu sovhoosi peahoones ja Enn Põldroosi gobelääni Linnahallis. 

Näituse koostamisega sai alguse suuremahuline teoste kaardistamine, täiendava info ja lugude kogumine, millega kuraatorid plaanivad jätkata ka peale näituse valmimist. Kuigi kaardistamisega alustati maikuus, siis mitmest piirkonnast – näiteks Läänemaalt ning Põlva linnast – ei ole kuraatoriteni senini jõudnud infot seal säilinud ühegi teoste osas.

Soovist luua näitusega valdkonnast ülevaade on valitud teosed jagatud enamkasutatud tehnikatest tulenevalt  viide gruppi – monument, monumentaalmaal, keraamika, vitraaž ja metallkompositsioon. Igast maakonnast on näitusele valitud orienteerivalt neli teost, kokku ligi 60 monumentaalkunstiteost üle Eesti. Näituse jaoks koostatakse iga teose kohta lühike tutvustav tekst, lisaks tänapäevastele fotodele proovitakse tööde kohta leida ka ajalooliseid fotosid.

Näitus avatakse 29. augustil Muinsuskaitsepäevade kodulehel ning füüsilise pop-up näitusena 8. septembril Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu ees.

Fotosid näitusele tulevatest objektidest lisame jooksvalt Muinsuskaitsepäevade Facebooku leheküljele https://www.facebook.com/muinsuskaitsepaevad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.