"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Adlase toetuseks on kogutud üle 200 allkirja Tallinna Kiirabi töötajad tahavad peaarst Raul Adlase jätkamist, süüdistajate esindusõigus seatakse kahtluse alla (5)
29. juuli 2021
Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas. Foto: Albert Truuväärt

Tallinna Kiirabi töötajad saatsid esmaspäeval Tallinna linnapeale Mihhal Kõlvartile pöördumise, milles soovitakse peaarst Raul Adlase jätkamist. Ühtlasi seatakse sellega kahtluse alla Eesti kiirabi töötajate ametiühingu pöördumine, milles süüdistatakse Raul Adlast töötajate tagakiusamises, diktaatorlikus juhtimisstiilis jt rikkumistes. Vaid kolme päevaga on töötajad andnud üle 200 toetusallkirja, allkirjade andmine jätkub.

Tallinna Kiirabi tõstatab ühtlasi küsimuse end Eesti kiirabi töötajate ametiühinguks nimetava, vaid kaks kuud tegutsenud MTÜ tegevuse eetilisusest ja nende esindusfunktsioonist.

Pöördumises Tallinna linnapeale on märgitud, et avaldus Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase tagasikutsumiseks ja umbusalduse avaldamiseks on kallutatud ja ühepoolne ning ei esinda mitte kuidagi enamiku asutuse töötajate arvamust, veel vähem kogu Eesti kiirabi töötajate arvamust. Tallinna Kiirabis on kokku 540 töötajat, kellest viieteistkümnele on edastatud töölepingu lõpetamise teavitus seoses nende sooviga end mitte vaktsineerida COVID-19 vastu.

“Erakorralise töö eripäraks on see, et kui valvesse tuleb nakatunud töötaja, on tal risk teisi kolleege nakatada ülikõrge, hoolimata kõikide isikukaitse vahendite kasutamisest. Samas on teada tõsiasi, et vaktsineeritud inimestel on viiruskoormus võrreldes vaktsineerimata inimestega ligikaudu 1000 korda väiksem,” seisab pöördumises.

“Seetõttu on praeguses olukorras Tallinna Kiirabis töötamise eeltingimuseks CÓVID-19  vastu vaktsineerimine, millega tagatakse patsiendi ohutus ja kiirabiteenuse jätkusuutlik osutamine.  Kiirabi on loodud selleks, et päästa elusid, mitte vastupidi.”

Senistest nakkusohtlikemate COVID-19 viiruse delta- ja pead tõstva gammatüve olukorras on pöördumise autorite sõnul loomulik, et erakorralise meditsiini töötajad teeksid kõik endast sõltuva, et mitte ise muutuda ohuks patsiendi tervisele. “Sama oluline on hoida koroonaviirusse haigestumast  ka kiirabi töötajaid endid. Ei tohi unustada ka, et viimase viiruspuhangu kõrghetkel oli Tallinna Kiirabil tavapärasest 100-150 väljakutset päevas rohkem, mis tähendas kõikidele meie töötajaile nädalaid ja kuid võimete piiril töötamist,” tõdesid kiirabitöötajad.

“Eelnevalt lähtudes tõstatame küsimuse, miks kiirabitöötajate ametiühing võitleb selle eest, et erakorralises meditsiinis võivad tegutseda vaktsineerimata inimesed, kes on potentsiaalselt kõrgemaks ohuks nii patsientidele kui kaastöötajate tervisele ja selle pandeemia puhul ka elule. Ühtlasi soovime avalikku selgitust, millel põhineb on end Eesti kiirabi töötajate ametiühinguks nimetava ja vaid kaks kuud tegutsenud mittetulundusühistu liikmete esindusõigus teha avaldusi kõigi Eesti kiirabitöötajate nimel.”  

Allkirjade andmine peaarsti toetuseks algas selle nädala esmaspäeval ning Tallinna linnapeale saadeti Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase toetuseks avaldus, kus kirjeldatakse muuhulgas ka tema avatud juhtimisstiili ning panust ja pühendumist nii asutuse kui ka Eesti kiirabi arengusse.

Raul Adlase juhtimisel on Tallinna Kiirabi tõusnud Eesti suurimaks tegijaks kiirabimaastikul. Kogenud kiirabiarstina on dr Adlasel  erakordne suutlikkus kriisiolukorras operatiivselt tegutseda ja leida kiireid lahendusi. Seda näitas ilmekalt 2020. aastal alguse saanud COVID-19 pandeemia, millest tulenevad väljakutsed suutis Tallinna Kiirabi meeskond kiiresti vastu võtta ning edukalt toime tulla. 

Tallinna Kiirabi:

  • Töötajate arv: 540
  • Kiirabibrigaadide arv: 23
  • Tugikeskusi: 8
  • Patsientide arv aastas: 100 000
Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sõltuvalt erialast
1. aug. 2021 21:04
err.ee/1608227080/ulle-madise-inimesi-rumalaks-pidada-on-nii-ebaeetiline-kui-ulbe Saab kooskõlas tööinspektsiooni selgitustega öelda: kui tööandja soovib, et kõik tema töötajad oleks vaktsineeritud pelgalt sellepärast, et ta ei taha neile võimaliku haigestumise või isolatsioonimineku korral otsida asendajaid ja nendele maksta ja siis veel maksta sellele, kes isolatsiooni läks – siis see ei ole vabaduse printsiibiga ilmselt ühitatav. Aga hoolekande- või tervishoiuasutuses on tõenäoliselt põhjendused vaktsineerimise nõudmiseks olemas. https://tervis.ohtuleht.ee/1033862/vabadus-ja-vastutus-kas-vaktsineerimata-inimest-saab-toolt-lahti-lasta Põhiseadus kaitseb igaühe õigust otsustada enda ravi üle. Selles on ainult kaks erandit. Üks erand on seotud vaimuhaigustega ja teine erand eriti ohtlike nakkushaigustega. Kui aga kedagi ravitakse kardioloogias tema tahte vastaselt või tehakse vähiravi talle vastu tahtmist, siis on tegemist patsiendi tervise kahjustamisega ja selle eest on ette nähtud vanglakaristus. Sundravimisest: Põhiseadus. § 20. Igaühel on õigus vabadusele ja isikupuutumatusele. Vabaduse võib võtta ainult seaduses sätestatud juhtudel ja korras: 5) nakkushaige, vaimuhaige, alkohooliku või narkomaani kinnipidamiseks, kui ta on endale või teistele ohtlik;
Lihtne inimene
1. aug. 2021 09:02
Tõstataks ka küsimused: Annad toetuseks allkirja või “varsti sa enam siin ei tööta” on päris hästi toimiv olnud vihje igasugu toetusallkirjade korjamisel . Teiseks huvitaks miks on läbi aegade Tallinna kiirabist nii “omal soovil “ kui “muudel põhjustel” töölt lahkujate kaadrivoolavuse protsent nii suur? Kui juhtimine ja suhtumine on “tipptasemel” aga tagatubades kostub hoopis midagi muud.
Mihhail
29. juuli 2021 15:22
Olen Tallinna kiirabi töötaja 7 aastat.Enne puhkusele minekut 12.07 sain teade , et minu tööleping lõppeb 31.07 kuna mina ei ole vaktsineeritud. Kui mina teen endale vaktsiini puhkuse ajal ja saadan personaaliosakonda tõend vaktsineerimise kohta, siis saan edasi töötada. 25.07 tegin endale süsti aga kahjuks sain teade et tööleping ikka lõppeb 31.07 ja augustis mina saan tagasi tööle uue lepinguga. Mille jaoks siis vaja vana tööleping lõppetada kui alates 08.08.21.a. nad valmis mind tagasi tööle võtta???
ksa
29. juuli 2021 15:48
Kui inimene on rumal siis pole sinna midagi teha...
Byrocrates
30. juuli 2021 14:14
Mihhail, kuni Sa pole allkirja andnud, et oled nõus, et leping lõpeb vastavalt Töölepinguseaduse §79 poolte kokkuleppel, pole neil õigust Su lepingut ühepoolselt lõpetada. Pöördu mõne tööõiguse juristi poole.