"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
uued piirangud Ühistranspordis muutub maskikandmine taas kohustuslikuks, väheneb üritustel osalejate piirarv (3)
29. juuli 2021
Sarnaselt talvega tuleb ühistranspordis taas hakata maski kandma. Foto: Albert Truuväärt

Valitsus otsustas muuta alates esmaspäevast ühistranspordis maskikandmise taas kohustuslikuks, lisaks väheneb alates 9. augustist üritustel osalejate piirarv.

Peaminister Kaja Kallas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et valitsus otsustas kehtestada alates 2. augustist ühistranspordis maskikandmise kohustuse. Kohustus on üldine ning vaktsineeritutele või läbipõdenutele erandit ei tehta. Kallas põhjendas seda asjaoluga, et ühistranspordis ei ole võimalik kontrollida, kas inimene on vaktsineeritud või mitte.

Ka otsustas valitsus langetada üritustel osalejate piirarvu alates 9. augustist. Peaministri sõnul võib piiranguteta sisetingimustes üritustel osaleda kuni 50 ja välitingimustes kuni sada inimest. Kui aga osalejate arv on suurem, peab ürituse korraldaja kontrollima, kas inimene on vaktsineeritud või mitte või haiguse läbi põdenud. Kallase sõnul hakkab piirang kehtima esimesest külastajast.

Uued piirarvud kehtivad avalikel koosolekutel ja üritustel, sealhulgas konverentsidel, teatrietendustel, kontsertidel, kinoseanssidel, meelelahutusteenuse osutamisel, jumalateenistustel, muuseumides ja näitustel. Samuti puudutavad need sportimist, treenimist, noorsootööd, huvitegevust ja -haridust, täienduskoolitust ja -õpet, spordivõistluste ning spordi- ja liikumisürituste korraldamist. Koole puudutavaid nõudeid arutab valitsus uuesti enne uue õppeaasta algust.

Uued piirarvud kehtivad ka avalikuks kasutamiseks mõeldud saunades, spaades, basseinides, veekeskustes ja ujulates. Samuti tuleb nii sise- kui ka välitingimustes kehtestatavaid piirarve edaspidi järgida toitlustusasutustes. Samas ei puuduta piirarvud kaubandusettevõtteid ja teiste teenuste osutamist, kus jäävad kehtima inimeste hajutamise ja desinfitseerimise nõuded.

Piirarvudest rohkem osalejaid võib üritustel ja tegevustes olla edaspidi vaid siis, kui on tagatud külastajate nakkusohutus ja selle kontroll. See tähendab, et üritustel ja tegevustes saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Sisetingimustes võib sel juhul olla kuni 6000 ja välitingimustes kuni 12 000 külastajat. Kontrollida tuleb kõigi inimeste COVID-19 tõendeid, nende ehtsust ja kehtivust ning kahtluse korral tuvastada ka tõendi esitaja isikusamasus.

Arvestades noorte vaktsineerituse hõlmatust, ei pea alla 18-aastased oma nakkusohutust ehk vaktsineerimist, COVID-19 haiguse läbipõdemist või negatiivset testitulemust esialgu tõendama. Edaspidi plaanitakse laiendada nakkusohutuse tõendamise nõue kõigile vähemalt 12-aastastele, kuid selle detailide üle soovib valitsus arutelu jätkata.

Lisaks toetas valitsus neljapäeval nina ja suu katmise kohustuse taastamist ühistranspordis. Maskikandmine muutub ühistranspordis kohustuslikuks järgmise nädala esmaspäevast. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed.

Muudatused tuginevad terviseameti hinnangule ja nende eesmärk pidurdada COVID-19 haigusjuhtude arvu tõusu ning sellega kaasnevat koormust haiglatele.

Tegu on valitsuse kabinetinõupidamisel langetatud põhimõttelise otsusega. Valitsus peab vastava korralduse heaks kiitma oma istungil.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

RM
29. juuli 2021 20:13
Kes teeks selgeks ühe väga lihtsa asja: novembris hakati nõudma maskide kandmist, aga mingit leevendust see nakkuse levikule ei toonud, arvud kerkisid veel pikalt edasi ja samas tempos, mitte kuidagi aeglustunult. Irja Lutsar mainis millalgi viimase kuu-kahe jooksul, et maskide kandmise kasulikkus tuleks kas üle vaadata vms., ei mäleta täpselt. Sest numbrid ju ilmselgelt ei näidanud, et selle kandmisest mingit kasu oleks olnud. Ja nüüd jälle nõutakse! Kas lihtsalt sellepärast, et mujal maailmas on nii kombeks? Kas selleks, et näidata, et midagi on tehtud? See ebanormaalne maskide asi on niivõrd ära tüüdanud. Kas peab hakkama siis linnas rattaga sõitma autode vahel laveerides, kui pole rattateidki veel igal pool, laskma oma ratast potentsiaalselt varastada jne.?
maskeraad
29. juuli 2021 20:37
Võidi kasutada valesid maske. ohtuleht.ee/999503/teeme-selgeks-kuidas-tunda-ara-maski-mis-kaitseb-viiruse-eest lounaeestlane.ee/varske-taani-uuring-naomask-ei-kaitsegi-koroona-eest/
vot tak
29. juuli 2021 19:47
Juba kevadel oli näha, kuidas mupo pakkus bussis nr 33 maskita sõitnud noorikule maski, see aga teatas, et ei saa seda kanda, ja mupo kadus kähku uksest välja. postimees.ee/7260142/advokaadiburoo-maskikandmise-noue-koolides-viib-lapsevanemad-kohtusse Terviseameti kodulehel on selgitatud, et piisavaks loetakse inimeste ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele. aki.ee/et/uudised/koroona-vastu-voitlemisel-ei-tohiks-ununeda-meie-koigi-oigused-ja-vabadused Ka maskikandmise kontrolli osas ei ole õigust koguda diagnoose, vaid oluline on arsti kinnitus, et isik ei saa tervislikel põhjustel maski kanda. Andmekaitse Inspektsioonile teadaolevalt on osad arstid vastavaid tõendeid inimeste palvel ka välja andnud. Teema on aktuaalne, kuna politsei võib hakata ka maskikandmisest hoidujaid trahvima. 12.03 saime PPA-lt info, et kehtiva valitsuse korralduse kohaselt arvestab politsei inimese selgitusega ja tõendit pole vaja. Seega saab tööandja arvestada isiku enda kinnitusega.