"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Väikelaste heksavaktsiin tuleb edaspidi teha enne teist eluaastat (0)
01. august 2021
Ilja Matusihis

Riikliku immuniseerimiskava augustist jõustuvad muudatused muudavad väikelaste heksavaktsiiniga korduvvaktsineerimise aja varasemaks, mis tähendab, et edaspidi tuleb teha heksavaktsiini neljas doos väikelapsele enne teist eluaastat, vahendas BNS.

Algselt järgmise aasta jaanuarist jõustuma pidanud immuniseerimiskava muudatus tuli tuua viis kuud varasemaks, kuna terviseameti laotemperatuuri kõikumise tõttu muutus kasutuskõlbmatuks ka heksavaktsiin Infarix Hexa, mida on võimalik manustada pärast teise eluaasta täitumist. Asenduseks hangitud vaktsiinid Hexaxim ja Hexyon tuleb manustada enne teist eluaastat, kuna puuduvad kliinilised uuringud nende kasutamiseks vanematel kui 24 kuu vanustel väikelastel, teatas sotsiaalministeerium.

Seni kehtinud immuniseerimiskava alusel on vaktsineeritud imikuid heksavalentse vaktsiiniga kolme, 4,5 ja kuue kuu vanuselt ning korduvvaktsineerimine on tehtud kaheaastaselt ehk vanuses 24 kuni 36 kuud. Immuniseerimiskava muudatusega tuuakse alates augusti esimesest päevast korduvvaktsineerimise aeg varasemaks ning see tuleb edaspidi teha 18-24 kuu vanuses. Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõuniku Kärt Sõbra sõnul tuuakse heksavaktsiini korduvdoosi manustamise aega varasemaks veel mitmel põhjusel.

„Praegu kipuvad lapsevanemad kaheaastastele mõeldud vaktsineerimisaega edasi lükkama näiteks erinevate külmetushaiguste tõttu, mida esineb sagedamini lasteaialastel. Noorematel väikelastel on selliseid haigusi vähem. Oluline põhjus on seegi, et 18 kuu vanuselt toimub laste tervisekontroll, millega koos saab teha ka vajaliku vaktsineerimise,“ ütles Kärt Sõber. „Samuti on see muudatus vajalik, et ühtlustada Eesti immuniseerimiskava teiste riikide omadega. Enamikus Euroopa Liidu riikides süstitakse kuuevalentse vaktsiini neljas doos ühe- kuni kaheaastastele lastele. Immuniseerimiskavade ühtlustamine aitab hoida ära olukorda, kus laps elukohariiki vahetades jääb vajaliku vaktsiinita.“

Imiku- ja väikelapseeas tehtavate vaktsiinisüstide arvu vähendamiseks ja seeläbi vaktsineerimissoostumuse parandamiseks võeti 2018. aasta algusest kasutusele heksavalentne vaktsiin, mis annab korraga kaitse difteeria, teetanuse, läkaköha, poliomüeliidi, mädast ajukelmepõletikku ehk meningiiti põhjustava Hib-nakkuse ja B-hepatiidi vastu.

Väikelaste vaktsineerimisi heksavalentse vaktsiiniga tehakse perearstide juures. Lapsed, kes on juba kaheaastaseks saanud peaksid kindlasti heksavaktsiiniga korduvvaktsineerimise ära tegema.

„Nende laste vaktsineerimiseks saab kasutada heksavaktsiini Infarix Hexa, mida on võimalik manustada kuni kolme aasta vanustele lastele. Infanrix Hexa vaktsiini on Eestis praegu piiratud koguses. Haigekassa soetatud täiendav partii jõuab Eestisse septembris ning tuleb aegumistähtaja tõttu kasutada ära enne oktoobri lõppu. Seetõttu tuleks kaheaastaste ja vanemate laste korduvvaktsineerimised kindlasti planeerida septembrisse või hiljemalt oktoobrisse,“ ütles Kärt Sõber.

Muudatused tehakse kooskõlas Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjoni ja Maailma Terviseorganisatsiooni soovitustega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.