"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Vanalinnapäevad jutustavad tänavu lugusid ja legende (0)
10. august 2021
Scanpix

Raeapteek tutvustab keskaegseid ravimeetodeid, Viru tänaval esinevad tsirkuseartistid ja näitlejad ning Edgar Valteri raamatutegelased ärkavad ellu.

Muusik Siim Aimla alustab 12. augusti õhtul Tallinna Issanda Muutmise peakirikust (Suur-Kloostri 14) muusikalise ringkäiguga. «Teeme ringkäike kahel päeval kokku kuues kirikus,» ütles Aimla. «Kuna vanalinnapäevade deviis on sel aastal «Lood ja legendid», jutustab Jürgen Rooste omapoolse fantaasiaga vürtsitatult kirikutega seotud legendidest ja ajaloolisest taustast. Minu pillimäng on samuti suuresti neist legendidest tõukunud ja improvisatsioonil on siingi suur osa.

Improviseeriva džässmuusikuna on mul kergem Jürgeni tekstidele vahetumalt reageerida. Nii huvitav, kui erinevalt sama pill eri kirikutes kõlada võib! Akustika on igas hoones väga omapärane, ajaloolisel keskkonnal on kõlale suur mõju. Mängime kontrabassimängijaga duetti, kuid saksofoni kõrval mängin kirikutes ka flöödil.»

Neljapäeval liigutakse sealt edasi Ukraina kreeka-katoliku kirikusse ja Oleviste kirikusse, reedel kulgeb retk advendikirikust Peeter-Pauli katedraali kaudu Püha Nikolai Imetegija kirikusse.
Aimla sõnul on vanalinnapäevad tema jaoks läbi aegade olnud väga tähtsal kohal: «Mäletan selle kultuuriüritusi juba koolieast. Kui alguses osalesin külalisena, siis nüüd juba aastaid osalisena.»

Kuidas keeta köömneteed?

Vanalinna huviretki on mitmesuguseid – ekskursioonil Raeapteeki tutvustab keskaegses rõivastuses giid apteegi ajalugu ja toonaseid ravimeetodeid. Juttu tuleb nii huvitavatest apteekritest, kes Raeapteegis tegutsenud, kui ka põnevatest ravimitest, mida vanasti apteegis kasutati. Legende ja uskumusi iidseist maitse- ja ravimtaimedest jutustavad giidid keldrisaali köömne uhmerdamise töötoas, kus iga osaleja saab kotikese köömnetega kojugi kaasa. Osalustasu on 5 eurot ja registreeruda saab revalirae@apotheka.ee

«Piiratud osaliste arvuga üritustele saab üldjuhul registreeruda kas vanalinnapäevade kodulehe või linna muuseumide kodulehe kaudu,» ütles vanalinnapäevade peakorraldaja Anne Velt, kelle sõnul jagub palju ka üritusi lihtsalt möödakõndijaile. «Viru tänaval saavad jalutajad osa tänavakunsti ilust ja melust. Kolmel päeval igal täis- ja pooltunnil, kordamööda kas ühes või teises tänava otsas esinevad tsirkuseartistid, muusikud ja näitlejad. Melu vanalinnas on kogu aeg!»

Vanalinna tänavatel hakkavad jalutajaid saatma Edgar Valteri muinasjutulised tegelased, illustraator Maari Soekovi maagiline maailm ning Roonald Reiska inim- ja loomalaadsed olendid, kes on inspireeritud keskaegsest Tarot de Marseillest.

Mehed õpivad niplispitsi heegeldama

Tornide väljakul 13. augustist avatud pärimuskülas jagavad oma oskusi käsitöömeistrid. «Meeste käsitööalal tutvustab puukäsitöö meister Meelis Kihulane rahvuslikku puutööd ja Lahemaa pärimuskoja meistrid villaga seotud käsitöötarkusi,» rääkis folkloorinõukogu tegevjuht Monika Tomingas. «Kaks seppa näitavad, kuidas valmib ehe sepis, ja õpetavad huvilisi kohapeal separiistu oma käega järele proovima. Paadimeistrid annavad nõu traditsioonilise paadi ehitamisel. Meestele näidatakse aga ka niplispitsi tegemise oskusi!»

Töötube on mitmesuguseid, näiteks saab punuda südamepaela ja meisterdada rätinukku. «Nahatöötoas näiteks kaelavõru või kaepaela,» lisas Tomingas. «Kuidas villast valmib kinnas ja mis töid selleks teha tuleb, saab samuti alates villa ketramisest selgeks. Maili Metsalu jutustab lugusid ja loob eri pillidel värvi juurde. Jutuvestjate mõõduvõtmisel püütakse üksteist põnevate lugudega üle trumbata. Tantsuklubid õpetavad pärimustantse, külla tuleb ka Leedu folkloorirühm.»

Kirjeldustõlkega ekskursioonil pimedaile ja vaegnägijaile tutvustab ajaloomuuseumi haridusvaldkonna juht Liisi Selg keskaegses Tallinnas olulist rolli mänginud hooneid ja paiku: raekoda ja Raekoja platsi, raeapteeki, Pühavaimu kirikut, Suurgildi hoonet ja uusaegset Mustpeade maja. Kokkusaamine Mustpeade hoone ees (Pikk 26), eelregistreerimine tellimus@ajaloomuuseum.ee
Legendaarses Kuku klubis Vabaduse väljaku ääres mängivad reedel Kukerpillid. Külalisi usutleb Artur Raidmets ja publik saab kaasa lüüa teemakohases viktoriinis.

Vanalinnapäevad kestavad 12.-15. augustini.

 • 12. augustil
 • • Kell 19 Raekoja platsil avab vanalinnapäevad ansambel Trad.Attack!
 • • Kella 15-21 kiiking Väikese Rannavärava bastioni haljasalal (Kanuti teel)
 • • Kella 16-18.30 ekskursioonide sari «Avatud majad»: keskaja pärlid Tallinna vanalinnas. Giidid Oliver Orro, Henry Kuningas, Boris Dubovik.
 • Kell 17.00   „Kõnekad majad. Ajakirja Pööning ringkäik vanalinnas“. Vanalinna majade põnevaid lugusid räägib Pööningu kauaaegne kaasautor Kadri Kallaste. 25 kohta. NB! Kohad täis!
 • Kell 18.00   Ringkäik „Tallinna tuulelipud“ Marina Dunajevaga, vene keeles. Kokkusaamine Hopneri Maja ees (Raekoja plats 18). 25 kohta NB! Kohad täis!
 • Kell 21.00   Ringkäik Jaak Juskega „Elu ja surm vanas Tallinnas“. Kogunemispaiga info saadetakse ainult registreerunutele.

13. augustil
• Kella 12-12.45 raeapteegi ekskursioon ja töötuba (Raekoja plats 11). Üritus kestab u 45 min. Hind 5 eurot. Sobib lastele alates 7 a. Registreeru revalirae@apotheka.ee
• Kella 15-17 Raekoja platsil vanalinnapäevade mõttetalgud «Tänane unistus, homne reaalsus»
• Kell 18.30 Raekoja platsil Terminaaror live@Raekoja plats
• Kell 20 Raekoja platsil Talsingi Keikka. Esinevad Pelle Miljoona Soomest, Vennaskond, J.M.K.E ja Villu Tamme

 • Kell 16.00-17.00    Ringkäik Jüri Kuuskemaaga „Ebausust vanas Tallinnas. 13 ja reede – kas on väga ohtlik päev“, vene keeles. Kogunemine Suurgildi hoone ees (Pikk 17). 25 kohta. NB! Kohad täis!
 • Kell 17.00   Ringkäik Boris Dubovikuga “Minu vanalinn”. Kokkusaamine Raekoja plats 12 ees.
 • Kell 17.00 Ringkäik „Punase munga lood“ Konstantin Nikolajeviga, vene keeles. Kogunemine Raekoja ees.
 • Kell 18.00-19.00    Ringkäik Jüri Kuuskemaaga „Ebausust vanas Tallinnas. 13 ja reede – kas on väga ohtlik päev“. Kogunemine Suurgildi hoone ees (Pikk 17). 25 kohta NB! Kohad täis!
 • Kell 19.00   Ringkäik „Kummitused Tallinna vanalinnas“ Eduard Paul Kohlhofiga, vene keeles. Kokkusaamine Taani Kuninga aias Neitsitorni ees. 25 kohta NB! Kohad täis!
 • Kell 21.00   Ringkäik „Kuuldavasti siin kummitab“, Jaak Juske aitab selgust luua. Kogunemispaiga info saadetakse ainult registreerunutele.

14. augustil
• Kell 12 ringkäik Jüri Kuuskemaaga «Söögi, joogi ja lõbukohad vanalinnas»
• Kella 12-12.30 Raekoja platsil rüütliturniir Old Tallinn Cup V avamine
• Kell 12.30 Raekoja platsil heategevuslik koertemarss Käpakäik.
• Kell 20 Raekoja platsil tšellokvartett C-JAM
• Kella 11-18 Harju tänava haljasalal Vene keskaegne kaubasaatkond MTÜ Karu Eeslinn eestvedamisel.

 • Kell 13.00   Ringkäik „Toompea – põnevad lood, legendid ja ajalugu“ Eduard Paul Kohlhofiga, vene keeles. Kokkusaamine Toomkiriku ees (Toom-Kooli 6). 25 kohta
 • Kell 14.00   Ringkäik Jüri Kuuskemaaga „Söögi, joogi ja lõbukohad vanalinnas“, vene keeles. 25 kohta

„Krossi kirjanduslikud kohvikud“ on rännak läbi Jaan Krossiga seotud paikade vanalinnas. Ettelugemisele tulevad Jaan Krossi mälestused raamatust „Kallid kaasteelised“.

 • Kell 14.00   „Krossi kirjanduslikud kohvikud“ Restoran Pegasus III korrus (Harju 1). Tekste loeb näitleja Indrek Sammul. – 20 kohta
 • Kell 15.00   „Krossi kirjanduslikud kohvikud“ Kloostri Ait (Vene 14). Tekste loeb näitleja Argo Aadli.- 30 kohta
 • Kell 16.00   „Krossi kirjanduslikud kohvikud“ KGB vangikongid (Pikk 59). Tekste loeb näitleja Mait Malmsten.- 19 kohta
 • Kell 17.00   „Krossi kirjanduslikud kohvikud“ Paksu Margareeta katus (Pikk 70). Tekste loeb näitleja Karmo Nigula-  30 kohta
 • Kell 15.00   Ringkäik „Naiste lood keskaegses Tallinnas“ Natalja Saaliga, vene keeles. Kokkusaamine Viru väravate juures. 25 kohta
 • Kell 21.00   Ringkäik „Siin olla kummitusi nähtud“. Jaak Juske aitab neid otsida. Kogunemispaiga info saadetakse ainult registreerunutele.

15. augustil
• Kell 11 Eesti loodusmuuseumis (Lai 29A) lõbus aardejaht 10, sooduspilet 6 eurot, alla 8 a tasuta
• Kell 11.30 Raekoja platsil nukuteatrite maratoni avatseremoonia. Rongkäik Raekoja platsilt Kodulinna maja juurde (Gümnaasiumi 3).
• Kell 18 Raekoja platsil esinevad Vaiko Eplik ja Eliit

 • Kell 13.00   Ringkäik „Tallinna keskaegsed vangitornid, timukad ja karistused: legendid ja tõsilood“ Artur Modebadzega, vene keeles. Kokkusaamine raekoja ees. 25 kohta
 • Kell 15.00   Ringkäik „Vana Tallinna lood ja legendid“ Natalja Saaliga, vene keeles. Kokkusaamine raekoja ees. 25 kohta
 • Kell 21.00   Ringkäik „Kinnimüüritud akna taga. Räägitakse, et seal on kummitus“. Jaak Juske püüab selgust luua. Kogunemispaiga info saadetakse ainult registreerunutele.

Giidituuril “Toompeal legendide jälgedes” tutvume Toompea põhiliste vaatamisväärsustega ning saame teada, miks pesitsevad kolm munka Taani Kuninga Aias või miks pidid naised keskajal ettevaatlikud olema, kui Toomkirikusse sisenesid ning otsime üles ühe tänava, kus naised eriti õelad üksteise vastu olid. Lisaks piilume uste ja akende taha, kuhu tavapäraselt enamik ei satuta.

Tuurid algavad ning lõpevad Piiskopi aias (va 15. augusti 17:00 ekskursioon, mis lõpeb Raekoja platsis) ning orienteeruv jalutuskäigu pikkus on 1h 30 minutit. Kõik ekskursioonid on sarnase ülesehitusega ning erinevad peamiselt asukohtade poolest, kuhu on võimalus sisse astuda.

Kõigi üritustega saab tutvuda kodulehel vanalinnapaevad.ee
Ekskursioonidele ja tuuridele saab registreeruda https://vanalinnapaevad.ee/registreerimine/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.