"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Kersna: viiruspassita õpetajaid ootab regulaarne testimine (3)
11. august 2021
Liina Kersna Foto Mats Õun

Haridus- ja teadusminister Liina Kesna kinnitas kolmapäeval riigikogu sotsiaalkomisjoni erakorralisel istungil, et covid-passita õpetajaid ootab ees regulaarne testimine, samuti on riik andnud soovituse hajutada koolides õpilasi, samas vältides laste pikaajalisele distantsõppele saatmist. 

Kersna sõnul tegi valitsus möödunud nädalal põhimõttelised otsused, kuidas saaks hoida koole võimalikult palju avatuna, lähtudes praegustest teaduslikest teadmistest ja rahvusvaheliste organisatsioonide soovitustest.

Kersna tõdes, et pikaajaline distantsõpe on mõjunud halvasti laste õppeedukusele, vaimsele tervislee ja liikuvusele. Nii hindasid pea pooled õpilased, et nende liikuvus koduõppel olles on oluliselt vähenenud, samuti kinnitasid paljud, et neil on sageli “kõikidest asjadest kõrini”. 

“Distantsõppel on olnud lisaks positiivsetele külgedele kindlasti ka olulised negatiivsed küljed,” tõdes Kersna. 

Vaktsineerimine hoiab koolid avatuna

Tema sõnul on rahvusvahelise üldsuse peamine hoiak, et õppetöö avatuna hoidmiseks on peamine tagada koolipere ja üldiselt ühiskonna vaktsineerimine. “Eestis on praegu 72 protsenti kõigist haridusasutuste töötajatest vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud. 15 maakonnast seitsmes on üldharidusvaldkonna töötajatest vaktsineeritud rohkem kui 80 protsenti ja ülejäänud maakondades on see näitaja üle 70 protsendi,” märkis Kersna, lisades siiski, et ainuke erand on Ida-Virumaa, kus see näitaja on 59 protsenti. 

Laste ja noorte osas on vaktsineerimistempo praegu kõige kiirem. 16-17-aastaste seas on praegu kaitsesüsti saanud 47,1 protsenti, 12-15-aastaste hulgas aga üle 31 protsendi, kusjuures Kersna sõnul tuleb arvestada, et laste kaitsepookimiseks avanes võimalus alles juuni lõpus.  

Tartumaal, Viljandimaal, Raplamaal ja Harjumaal on 16-17-aastastest vaktsineeritud pea pooled, Tartumaal aga juba ligi 60 protsenti. 12-15-aastaste vastavad näitajad on madalamad, näiteks Ida-Virumaal vaid 11 protsenti, mujal maakondades 20 protsendi juures. 

Kersna sõnul on riik püüdnud haridusasutusi innustada, et võimalikult paljudes koolides oleks avatud vaktsineerimisvõimalus. “Kooliajal alustame koostööd kooliõdedega ja haigekassaga, et jätkuvalt oleks võimalus koolis vaktsiinisüsti saada,” ütles Kersna. 

Ta märkis, et koolide lahti hoidmiseks kasutataks paljudes riikides ka laialdaselt kiirtestimist. “Eestis oleme teinud põhimõttelise otsuse, et need õpetajad, kes pole erinevatel põhjustel kaitsesüsti saanud ning neil puudub covid-pass, peavad läbima kord nädalas viirustesti. Nii toimub see koostöös terviseametiga esialgu aasta lõpuni, kui riik tagab haridusasutustele vajalikud testid, ning siis juba vaatame edasi,” ütles Kersna, lisades, et see puudutab nii üldharidust, alusharidust, huviharidust kui ka kõrgkoole. 

Laste distantsõppele saatmist ei soovitata

Kersna sõnul on üks oluline ennetusmeede ka hajutatus ning ministeerium saadab reedel haridusasutustele täpsemad juhised, kuidas sügisel koolielu korraldada. Näiteks on soovituslik väiksemate laste osas kasutada niinimetatud mullides töötamist ehk tuleks luua kindlad grupid, kes päeva jooksul koos töötavad ja teiste gruppidega eriti kokku ei puutu. “Laste distantsõppele saatmist me kindlasti ei soovita,” rõhutas Kersna. 

Maski kandmise soovitus haridusasutustes on neile, kellel puudub covid-pass

Kersna sõnul on oluline pöörata tähelepanu ka ventilatsioonile koolides ja CO2 mõõtmisele. Minister meenutas, et valitsus eraldas lisaeelarvest omavalitsustele 30 miljonit eurot täiendavateks investeeringuteks ja 53 protsenti omavalitsustest rakendas seda raha just koolides ventilatsiooni parandamiseks. “Ühtlasi saadame täpsemad juhised nendele koolidele, kus pole head ventilatsiooni, kuidas olukorda prandada,” ütles Kersna, lisades, et 800 haridusasutustest 250-s on selline ventialtsioonisüsteem, mis ei vasta kaasaja nõuetele.  

Kersna sõnul on valitsus otsustanud ka, et haridusasutustes rakendadakse alaealiste puhul lihtsustatud eneseisolatsiooni meetmeid. See tähendab, et kui koolis avastatakse haigestuu, siis läheb ta eneseisolatsiooni ning tuvastatakse tema lähikontaksed, keda testitakse kaks korda. Kui keegi annab positiivse vastuse, läheb ka tema karantiini, teised saavad aga koolis edasi õppida. 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

koolipapa
11. aug. 2021 18:24
https://www.postimees.ee/7260142/advokaadiburoo-maskikandmise-noue-koolides-viib-lapsevanemad-kohtusse Terviseameti kodulehel on selgitatud, et piisavaks loetakse inimeste ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele. Sellele vaatamata on mitmeid juhtumeid, kus vastavat erandit kooli juhtide või õpetajate poolt lihtsalt keeldutakse rakendamast või nõutakse tõendit vastunäidustuse olemasolu kohta ning ei võimaldata erandile tugineda soovivatel lastel koolikohustust täita.
nüanss
11. aug. 2021 17:12
https://www.err.ee/1608300687/tootaja-testimiskulud-peab-kandma-tooandja Kui tööandja nõuab töötajalt koroonaviiruse testimist, siis peab tööandja ise testi kulud katma, vahendas Õhtuleht sotsiaalministeeriumi seisukohta. Ministeeriumi esindaja täpsustas hiljem ERR-ile, et tööandja peab katma kõik tööohutusmeetmetega kaasnevad kulud nagu näiteks ka kiivri või töökinnaste muretsemine.
lugeja
11. aug. 2021 16:44
https://www.aripaev.ee/uudised/2021/08/11/riik-hakkab-tooandjatelt-noudma-tootajate-massilist-testimist Alates septembrist nõuab riik kümnetelt tuhandetelt ettevõtetelt riskianalüüsi, milles oleks hinnatud koroonaviiruse leviku ohtu töökeskkonnas ning paika pandud, milliste töötajate käest hakatakse nõudma andmeid vaktsineerimise kohta või kuidas vaktsineerimata töötajaid testima hakatakse. Kõige suurema kohustuse saab teenindussektor. Põhimõtteliselt tuleb just teenindussektoris otsustada, kas nõuda kõigilt, kes 50 inimesega korraga kokku puutuvad vaktsineerimist või korraldada nende testimine üle päeva. Kolmas variant on leida võimalus takistada nakkuse levikut kas kaitsevahendite või kodukontoriga. Just nii sätestab eeldatavasti neljapäeval vastuvõetav valitsuse määrus. Sama oodatakse ka haridus- ja meditsiinisektoris.