"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
GALERII! Raekoja platsil esinenud Soome punklegend Pelle Miljoona: ”Kalma saunas pean ma kindlasti käima” (1)
13. august 2021
Mats Õun

”Kalma saun on suurepärane saun. Kalma saunas olen ma käinud mitu korda ja käin ka seekord, kui mul vaid on aega selle jaoks,” ütles Soome punklegend Pelle Miljoona, kes täna õhtul annab Raekoja platsil kontserdi.

Vaata galeriid (41)

Pelle Miljoona, kes on Soome punklegenditest kõige legendaarsem. Pelle ja tema bändi Miljoona Oy aastal 1980 ilmunud album ”Moottoritie on kuuma” on valitud erinevates hääletustes mitu korda Soome läbi aegade kõige paremaks muusikateoseks.  

Pelle (sünninimega Petri Tiili) mängib Tallinnas koos oma praeguse ansambli, Rockersiga. Eelmise korra käis Pelle Tallinnas esinemas aastal 2019.

Pelle andis Pealinnale intervjuu telefoni teel Oulust, kus ta on just lõpetanud oma värske raamatu ”Shiva-kuu” raames toimunud esinemise. Pelle on väsinud aga ütleb, et tal on häid mälestusi Tallinnast ja ta mängib Eestis alati hea meelega.

Koos Johnnyga Pirital

Pellel on palju armsaid mälestusi Tallinnast, aga üks tema mälestustes on lausa uskumatu. Ta nimelt mängis Tallinnas Nõukogude ajal koos ülemaailmse punklegendi Johnny Thundersiga ühes Pirita restoranis.

”Johnny oli Helsingis oma bändiga, aga tema sakslasest mänedžer ütles soomlasest kontserdikorraldajale, Christian Moustgaardile, et Helsingis on liiga palju heroiini. Ta palus Christiani käest, et kas ta saaks korraldada nii, et Johnny on järgmised paar päeva kusagil, kus narkootikume ole kindlasti saadaval. Siis tekkis Christianil idee viia  Johnny Tallinna ja ta palus selleks minu abi.“

Aasta oli 1984, kui Pelle ja Johnny sõitsid Soomest Tallinna Georg Otsaga ja ööbisid hotellis Viru. Üks õhtu sattusid nad aga restoranisse Pirital. ”Kliente oli seal vaid vähe, aga neile mängis mingi kohalik ansambel. Läksime ja küsisime, et kas meie saaksime ka mängida ja nad olid nõus. Johnny võttis enda kätte kitarri ja mina istusin trummide taha,” rääkis Pelle.

Ja mis lugu tahtsid Pelle ja Johnny mängida? Muidugi Beatlesi ”Back in the USSR”. Nad mängisid nii hirmsa hooga, et Johnny läks kitarrist keel katki ja Pellel läks katki trummipulk. ”Me olime väga kurvad, sest teadsime, kui raske Eestis oli tol ajal leida uusi keeli ja pulki. Kahjuks polnud meil ka neid kaasas.”

Pelle on ka suur saunahuviline

”Kalma saun! See on suurepärane saun. Kalma saunas olen ma käinud mitu korda ja käin ka seekord, kui mul vaid on aega selle jaoks,” lausus ta.

Pelle oli Helsingis elades sagedane külaline avalikes saunades. Tänaseks on ta juba mitu aastat elanud koos oma elukaaslasega Helsingist eemal Lapinjärvis. ”Lapinjärvi on maal, linna mürast eemal, mis mulle sobib väga hästi,“ rääkis ta. „Talve ajal saan hakata suusatama otse oma kodu ukselt, mis on suur luksus.”

Viimase aasta jooksul on ka Pelle andnud koroona tõttu vähe kontserte ning rohkem kirjutanud kodus uusi laule. Ta on kirjutanud ka uue romaani, mis peaks ilmuma järgmise aasta kevadel.

Eelmisel korral esines ta Rockersiga üle aasta aeg tagasi. ”Muusika mängimine on kui rattaga sõitmine. Kui sa selle ühe korra selgeks saad, oskad sa seda teha ilma vaevata oma elu lõpuni. Mul on Rockersiga nii hea keemia, et väga palju ei pea meie enam trenni tegema,” mõtiskles Pelle.

Laval koos Vennaskonna ja J.M.K.E-ga

Tallinnas mängib Pelle Miljoona ühel kontserdil Vennaskonna ja J.M.K.E-ga. Pelle ütles, et kindlasti kavatseb ta rääkida Tallinna publikuga eesti keeles. ”Kui mitte midagi muud, siis kindlasti ütlen tere,” lausus ta.

Tallinnas esitab Pelle tuntumaid laule oma pika karjääri jooksult. Pelle siiski ütles, et ”Moottoritie on kuuma” ei ole tema enda favoriit oma albumite hulgast.

”Mulle väga meeldib Brooklyn – Dakar, mis ma tegin Rockersiga aastal 1999. Hea on ka Pelle Miljoona & Avoimet Ovet album ”Rakkaudesta elämään” nii kaugelt kui aastalt 1981,” ütles ta.

”“Moottorite on kuuma“ on kujunenud Soomes mitme põlvkonna soosikuks, mis on mulle endale ka natuke müsteeriumiks. Võib-olla on asi vähemalt osaliselt selles, et see ilmus just õigel ajal ja tabas midagi väga olulist Soome ühiskonnas. Mul pole aga midagi selle vastu, et mängin ka ”Moottoritie on kuuma” laule elu lõpuni, aga see pole minu parim album.”

Paar aastat tagasi tuuritas Pelle Soomes koos Pelle Miljoona Oy legendaarse originaalkoosseisuga, mille liikmeks on ka ekstsentriline kitarrist Andy McCoy, ja ta peab võimalikuks, et Miljoona Oy läheb veel uuele tuurile.

”Mul poleks midagi seda vastu. Oli väga tore mängida jälle koos poistega pärast 40 aastat. Hetkel pole Pelle Miljoona Oy siiski minu jaoks aktuaalne,” ütles ta veel lõpetuseks. ”Tulge kõik kontserdile Raekoja platsile reede õhtul!”

  • Reedel kell 20.00 Raekoja platsil Talsingi Keikka: Pelle Miljoona (Soome), Vennaskond, J.M.K.E ja Villu Tamme.

Pelle Miljoona oma bändiga Rockers Soomest, Helsingist ja ansamblid J.M.K.E ja Vennaskond Eestist, Tallinnast. Bändi frontmänid, lauljad Pelle Miljoona, Villu Tamme ja Tõnu Trubetsky on kõik seotud punk-kultuuriga. Pelle Miljoona on Soome pungi teerajajaid juba 1970ndate lõpust, Villu Tamme ja Tõnu Trubetsky 1980ndatest. Sidemed Soomega on olnud alates 1980ndate lõpust tihedad. J.M.K.E`l oli põhjanaabrite pool hittlugu “Tere Perestroika” ja edukad on olnud ka albumid. Vennaskond aga emigreerus 1989. aastal mõneks ajaks üldse Soome. Pelle Miljoona on aga Soomes tänaseni hinnatud ja värvikas artist, kes pole jätnud lootust, et saab ka maailma paremaks muuta.

Kontsertiga avame ühtlasi Tallinna Linnamuuseumi ( Vene tn 17) näituse “Musa – tunnel Talsingi 1960-1990 – Soomest vabaduse viise otsimas”. Näitus vaatleb, kuidas Tallinna ja Põhja-Eesti noored nõukogude ajal Soome televisiooni vaatasid ja raadiot kuulasid, et maailma muusikast osa saada. Kontsert sünnib koostöös Tallinna Linnamuuseumi, Soome Instituudi ja Tallinna Kultuuriametiga.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Janar
13. aug. 2021 21:15
E-Riik nagu oleme?! Kas ülekanne on ka?