"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
PEALINNA PODCAST Eesti taasiseseisvumise aastapäev ja paralleelid praeguse Afganistaniga ning miks Poola on nii isepäine? (0)
18. august 2021

Kuidas saavutas Eesti nii rahumeelselt oma taasiseseisvuse? Kui raske on Venemaal pärast 30 aasta tagust riigipöördekatset oma identiteeti leida? Miks Afganistanis võimu haaranud Taliban püüab kaamerasse naeratada? Millega Poola ärritab USA-d? Pealinna 17. podcastis arutlesid nende üle blogi Meediavaht toimetaja Allan Alaküla, Pealinna toimetaja Aivar Jarne ning venekeelsete Tallinna uudiste toimetaja Mihhail Vladislavlev.

„30 aastat tagasi olime Eestis kõik ühise asja nimel väljas. Lootsime rahumeelselt oma eesmärke saavutada ning vältida asjatuid konflikte Moskvaga. See, et nii eestlased kui ka kohalikud teistest rahvustest inimesed olid rahumeelse lahenduse poolt, annab meile praegu võimaluse pidulikult taasiseseisvust tähistada ning jagada seda ka oma sõpradega teistest Balti riikidest,“ ütles Vladislavlev. 

Jarne tõi näiteks, kuidas 30 aastat tagasi püüdis laguneva Nõukogude armee Matrossovi nimeline polk maakohtades kinni nabida neid noori mehi, kes keeldusid minemast sõjaväeteenistusse, kuigi Toompeal lehvis sinimustvalge ning Ülemnõukogu oli võtnud vastu mitu suveräänsusotsust. „Niisuguses segases olukorras saavutatud veretu taasiseseisvus tähendab väga palju ning väärib koos Läti ja Leeduga ühist tähistamist,“ sõnas ta.

Rääkides Afganistanist tõi Alaküla esile paradoksi, kus USA sotsiaalmeedia hiidude Facebooki või Twitteri jaoks pole suurimaks vaenlaseks mitte Taliban vaid ekspresident Trump, kelle kontod on erinevalt Talibanist siiani suletud. „Ameerika vägede saamatu väljaviimine Afganistanist näitas selle suurvõimu nõrkust, mida kindlasti kasutavad ära need, kes on huvitatud Talibaniga suhtlemisest, eesotsas Hiina ja Venemaaga,“ märkis ta.

„Ameerika maine nõrkust kasutab ära ka juba Poola, kes on heaks kiitmas parandusi meediaseaduses, millega piiratakse Ühendriikide kompaniide investeeringuid Poola meediamaastikul. Poola ei tee seda ainult sisepoliitilistel motiividel vaid näitab sellega ka uut geopoliitilist jõudude seisu siinses regioonis,“ tõdes Alaküla.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.