"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
alates 21. augustist Tallinn kutsub koolidesse vaktsineerima nii õpilasi, lapsevanemaid kui ka ümberkaudseid elanikke (6)
18. august 2021
Foto Ilja Matusihis

„Selleks, et koolitöö saaks algaval õppeaastal tavapärasel viisil toimuda, kutsume eraldi vaktsineerima nii õpilasi kui ka nende vanemaid ja kõiki linnaelanikke,“ ütles linnapea Mihhail Kõlvart, kelle sõnul on lapse vaktsineerimine loomulikult vabatahtlik.

„Lapsevanem peab selleks andma oma nõusoleku,“ lausus ta. „Olen kindel, et meie inimesed, sealhulgas õpilased, kes PISA testide poolest on arenenud riikide tipus, suudavad kriitiliselt analüüsida ka praegust olukorda, vaktsineerimise poolt- ja vastuargumente ning teevad teadliku valiku.“

„Kahel nädalavahetusel alates 21. augustist toimub 16 Tallinna koolis vaktsineerimine, millele kutsume nii õpilasi, lastevanemaid, koolitöötajaid kui ka linnainimesi. Ja seda ilma eelregistreerimata,“ ütles Kõlvart.

Linnapea sõnul on see võimalus neile, kes on pärast puhkust koju jõudnud ning pole veel vaktsineerimise peale mõelnud.

„1. september on lähedal ning me soovime, et kooliaasta algaks ja jätkuks kontaktõppe vormis,“ märkis linnapea. Ta kinnitas, et vaktsineeritakse Pfizeri vaktsiiniga, mida on soovitatud just laste puhul.

Kõlvarti sõnul avatakse üks vaktsineerimispunkt ka linnavalitsuse hoones. Sinna saab tulla eelregistreerimata ning pakutakse Moderna vaktsiini.

„Moderna on praegu kõige efektiivsem ja tõhusam vaktsiin,“ ütles ta. „Selle headus väljendub ka selles, et kahe doosi vaheline aeg on kõigest neli nädalat, samas kui teise põhilise vaktsiini puhul on see kuus nädalat.“

Vaktsineerimist saab korraldada ka töökohtadel

Et vaktsineerimise protsess oleks maksimaalselt positiivne pakub linn koolides õpilastele ka väikseid kingitusi. Selleks, et luua vaktsineerimise käigus positiivset meeleolu, osalevad kõik sel perioodil vaktsineeritud inimesed loosimises, mille jaoks on auhindasid välja pannud enam kui kümme koostööpartnerit, nagu näiteks Tallink, Super Skypark, Rahvusooper estonia, Forum Cinemas, ERM, Rademar, Circle K, Burger King, Maxima, Premia, Kalev ja Südame Apteek.

Kõlvart tõi esile, et linn teeb vaktsineerimisel koostööd ka ettevõtetega. „Saadame ettevõtjatele sõnumid, et oleme valmis tulema töökohtadele ning viima läbi vaktsineerimist,“ lausus ta. „Samuti saame aidata töötajaid tulekul vaktsineerimiskohtadesse. Viime nad bussidega sinna, kus toimub vaktsineerimine. Oleme huvitatud, et rohkem ettevõtteid ja töötajaid selles osaleksid. Teeme veel lisaks ühe käiguvahetuse.“

Augusti kahel viimasel nädalavahetusel, 21. ja 22. augustil ning 27.-29. augustil korraldab Tallinn koolides vaktsineerimise Covid-19 vastu. Eelkõige oodatakse vaktsineerima 12-18-aastaseid õpilasi, nende perekondi, kuid ka teisi ümberkaudseid elanikke. Vaktsineerimiseks koolides eelregistreerima ei pea.

Õpilaste vaktsineerimiseks kasutatakse vaktsiini Pfizer/BioNTech Comirnaty, mida on selle vanuserühma vaktsineerimiseks soovitanud riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon. Tervishoiuteenust pakuvad Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tallinna Kiirabi ning SA Tallinna Koolitervishoid.

Vaktsineerida saab kõigis linnaosades

Vaktsineerimine toimub kõigis linnaosades – ühtekokku 16 koolis üle linna. 21.-22. augustil toimub vaktsineerimine

 • Kesklinnas Tallinna Reaalkoolis (Estonia pst 6)
 • Lasnamäel Tallinna Läänemere Gümnaasiumis (Vormsi 3)
 • Tallinna Laagna Gümnaasiumis (Vikerlase 16)
 • Haaberstis Tallinna Järveotsa Gümnaasiumis (Järveotsa tee 31)
 • Mustamäel Tallinna 32. Keskkoolis (Kiili 10)
 • Põhja-Tallinnas Pelgulinna Gümnaasiumis (Mulla 7).
 • 27.-29. augustil on vaktsineerimine
 • Kesklinnas Tallinna 21. Koolis (Raua 6)
 • Kristiines Tallinna Kristiine Gümnaasiumis (Nõmme tee 32)
 • Lasnamäel Lasnamäe Gümnaasiumis (Pae 59)
 • Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis (K. Kärberi 9)
 • Pirital Pirita Majandusgümnaasiumis (Metsavahi tee 19)
 • Haaberstis Tallinna Õismäe Vene Lütseumis (Õismäe tee 28)
 • Mustamäel Tallinna 53. Keskkoolis (J. Sütiste tee 42)
 • Tallinna Tehnikagümnaasiumis (Sõpruse pst 187)
 • Nõmmel Tallinna Nõmme Põhikoolis (Raudtee 68)
 • Põhja-Tallinnas Ehte Humanitaargümnaasiumis (Ehte 9).

Kool saadab õpilastele ja lapsevanematele teavituskirja ja vanema nõusoleku vormi. Õpilane saab vaktsineerima minna koos vanemaga või vanema antud kirjaliku nõusolekuga. Kui vaktsineerimispunkt ei ole õpilase oma koolis, võib ta minna mistahes kooli, kus vaktsineerimine on korraldatud.

Lisaks õpilastele saavad koolidesse eelregistreerimata vaktsineerima minna kõik soovijad.

Kiik: Tallinna vaktsineerimistempo on selgelt tõusnud!

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik kinnitas kolmapäeval Tallinna linnavalitsuse pressibriifil, et koostöö pealinnaga aina tiheneb. 

Kiik lausus, et väga oluline on info jagamine, mida inimesed ootavad eelkõige omavalitsuse tasandil. “Tallinna ja Harjumaa vaktsineerimise tempo on selgelt tõusnud ja kui me soovime viiruse levikut kontrolli all hoida, siis on pealinna tegevus kriitilise tähtsusega,” rõhutas Kiik.

Kiige sõnul pole covidi olukord riigis paranenud ning nakatumise näitajad tõusevad. “Ei tasu end eksitada sellest, et tõusu kiirus on langenud, sest ka see olukord näitab tõusu,” ütles Kiik. 

Tema sõnul on probleemi allikaks Delta viiruse tüvi, mis levib kergemini. “Erinevates riikides on edu saavutatud kahel moel – kas viidud sisse väga laiaulatuslikd piiranguid, või siis edendada vaktsineeritust,” ütles Kiik, lisades, et Eesti riigi suund on olnud tõhustada vaktsineerimist. 

Kiige sõnul on valitsus olnud viiruse vastu võitlemisel alati tihedas suhtluses Tallinna linnaga, kellel on suured võimalused aidata kaasa covidi vastasele võitlusele.

“Loomulikult pole vaktsineerimisprotsess pelgalt tervishoiteenus, vaid selle sees on ka inimeste informeerimine ja vaktsineerimisele üleskutsumine,“ ütles Kiik. „Samuti reeglite täitmise vajadusele tähelepanu juhtimine ja loomulik tugi keskuste avamisel ning  vabatahtlike kaasamisel ja nii edasi.”

Kiik rõhutas vajadust kaitsta koroonavastases võitluses ühe enam haridusvaldkonna liikmeid ehk nii õpilasi kui ka õpetajaid.  “Sügise algus toob ju olulise muutuse – lisaks tavapärasele töö- ja vabaaja veetmise rutiinile hakkab olema väga palju kontakte ja liikumist ka haridusvaldkonnas,” ütles Kiik. 

Tema sõnul on kõigi soov, et lapsed saaksid võimalikult nakkusohutult koolis haridust omandada. “Hariduses oleme valitsusega seadnud eesmärgiks eelkõige vanuserühma 16-17 vaktsineerimise, aga loomulikult ka vanuserühmas 12-15 koostöös lapsevanematega, haridusasutustega ja kohalike omvalitsustega vaktsineerimisvõimaluse pakkumise,” ütles Kiik. 

Tema sõnul on selles vallas vaja heas mõttes tugevat spurti, et tagada vaktsineerimisvõimalus. “Loomulikult ei saa me kedagi survestada ja eelkõige laste puhul ei tohigi seda teha, kuid tuleb pakkuda võimalust ennast nakkuse eest kaitstaj. Ja seda kogu kooliperele ja ka õpilaste vanematele,” ütles Kiik. 

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kui ei vaktsineeri, siis...
20. aug. 2021 20:44
Anaaltest võetakse igalt saabuvalt reisijalt kohe lennujaamas. Hiina võimude sõnul on pärakust testides viirus paremini tuvastatav kui ninasõõrmest, sest elab seal kauem. Sellegipoolest tehakse turistidele ka PCR test — miks tehakse mõlemad, võib jääda arusaamatuks, kuid täpsustavat ega selgitavat infot oma piiriülese testimise korra kohta Hiina väljastanud ei ole. Anaaltesti tegemiseks sisestatakse pärakusse viie sentimeetri sügavusse soolveega niisutatud vatipall ja keerutatakse seda mõned korrad. https://lounaeestlane.ee/hiina-muutis-koroona-anaaltesti-kohustuslikuks-koigile-valismaalt-tulijatele-lisatud-selgitav-video/
lisa
21. aug. 2021 12:51
Anaaltesti eesmärgiks on ka info saamine sperma või libesti olemasolu ja keelatud ainete tarbimise kohta. Testi positiivse tulemuse korral tunnevad selliste isikute vastu huvi “kompetentsed organid”.
keha
14. aug. 2021 12:31
On ka teisi arvamusi. https://objektiiv.ee/joller-lapse-vaktsineerimiseks-pole-vanemate-nousolekut-vaja/ Perearst Karmen Joller leiab Facebookis avaldatud kommentaaris, et nende alaealiste vaktsineerimiseks, kes pole "väikelapsed", pole vanemate nõusolek vajalik. Nimelt kehtivat alaealiste puhul vaktsineerimise kontekstis põhimõte "tema keha, tema otsus".
lombitagune
14. aug. 2021 08:44
https://eestinen.fi/2021/08/huvitav-avastus-koroona-ajal-sundinud-lapsed-on-varasemast-rumalamad/ Teadlased avastasid, et peale 2020. aasta märtsi sündinud lapsed on väiksemate kognitiivsete ehk tunnetuslike võimetega ning vähemate sõnaliste ja liigutuslike oskustega.
nüanss
11. aug. 2021 15:24
Ehmunud välimusega noorik ei ole parim vaktsineerimisreklaam!
vohh
11. aug. 2021 15:45
Ongi uus ja neutraalsem pilt!