"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
VIDEO: Näitus Solarise keskuses annab aimu taimekasvatusest linna kogukonnaaedades (0)
18. august 2021

Kogukonnaaedade peenrakastid on üldjuhul oma stiililt sarnased Tootsi peenrale ehk ühes kastis võib kasvada väga erinevaid taimi. Kokku võivad saada nii söögitaimed kui ka ilutaimed, peenrakastid meenutavad päris peenraid põllumaal.


Tuleb välja, et kõige meelsamini kasvatatakse ikka seda, mida saab suhu pista. “Siin on kohe hea näide lehtkapsas, mis on vähenõudlik, samas üks supertoit, väga vastupidav ja maitsev,” tutvustas linnaaedade lemmiktaimi Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti linnaaianduse projektijuht Maria Derlõš. “Samuti sibul ja piparmünt on väga populaarsed ja ka vaarikas ja rabarber. On ka porgand ja peet ehk kõik, mida saab vanaema juures kasvatada, on meil olemas siin linnas.”

Kui 2018 võis linnaaedu kahe käe sõrmedel üles lugeda, siis sealt peale on kogukonnaaedade hulk iga aastaga pea kahekordistunud. Oma osa on siin mänginud ka linnapoolsed toetused kogukonnaaedadele.

“Tänaseks tuleb välja, et on juba 20 kogukonnaaeda,” lausus Tallinna abilinnapea Eha Võrk. “Tahan väga uskuda, et järgmisel aastal on neid kindlasti rohkem, kuna inimesed tunnevad huvi. Ka Mustamäe aias, kus ma ikka laupäeviti või tööpäeva lõpus käin kastmas või saaki korjamas või inimestega rääkimas, siis inimeste huvi on ülisuur.”

Näitus “Kogukondlik Tootsi peenar” Solarise keskuses, mis annab läbilõike linnaaedade peenardest, jääb avatuks septembri lõpuni.


Sel pühapäeval on aga Solarise keskuses võimalus osaleda pisirohe töötoas. “See on sellest, kuidas kasvatada supertoitu, pisikesi võrseid oma kodus kui ei ole võimalust kastimajandust teha. Teiseks, kuidas jällegi toetada seda,
et meil oleks värske tervislik toit laual,” rääkis Maria Derlõš.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.