"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
26. augustil Tallinna Läänemere päev keskendub mere tervisele (0)
24. august 2021
Läänemeri. Foto: Scanpix

“Läänemeri on inimtegevusest tugevalt mõjutatud meri ja on jõudnud maailma kõige reostatumate merede hulka. Läänemere õrn ökosüsteem vajab kaitset, mistõttu on tähtis iga mere tervise taastamiseks tehtav samm,“ märkis abilinnapea Kalle Klandorf. “Läänemere päeva peamine eesmärk on pöörata tähelepanu mere olukorrale ning otsida üheskoos võimalusi probleemide lahendamiseks ja mere edukaks kaitsmiseks.”

Tallinnas tähistatakse teist aastat järjest Läänemere päeva, et aidata kaasa mere tervisliku seisundi parandamisele. Neljapäeval, 26. augustil toimuvatele teemapäeva sündmustele on oodatud nii mere- ja keskkonnaspetsialistid kui ka kogu linnarahvas.

Päeva avab Läänemere-teemaline konverents

Läänemere päeva tähistamine sai alguse 2019. aastal Helsingis, Tallinnas tähistati seda esmakordselt 2020. aastal. Teemapäeva eesmärgiks on innustada inimesi ja organisatsioone pöörama rohkem tähelepanu Läänemere olukorrale ning tegutsema selle parandamiseks.

„Teemapäeval korraldatakse konverents, kus on päevakorras mitmed Läänemere ning Tallinnaga seotud küsimused. Huvilised on oodatud Aegna saart tutvustavale üritusele Inglirannas ning loodus- ja ajalooretkedele Aegna saarel, Reidi teel ja Vanasadamas. Samuti kutsume kõiki linlasi Tallinna Kalaturule, mis on spetsiaalselt avatud ka neljapäeval.“

Kella 9–15.30ni toimub Tallinna mereväravas, uhiuues ja keskkonnasõbralikus Vanasadama kruiisiterminalis Läänemere päeva konverents, mida kantakse reaalajas üle ka ajalehe Pealinn veebilehel. Konverentsil arutatakse mitmeid mere ja linnaga seotud teemasid, alates Läänemere ökoloogilisest seisundist kuni Tallinna joogivee-reservuaari, Ülemiste järve võimaliku avamiseni. Konverentsile oodatakse eeskätt mere-, linnaplaneerimis- ja keskkonnaspetsialiste, kuid veebi vahendusel saavad seda jälgida kõik soovijad. 

Aegna avab üheks pärastlõunaks Tallinnas saatkonna

Reidi teel Inglirannas algab kell 14 üritus „Aegna saatkond“, kuhu on oodatud kõik huvilised. Saatkonna telgist leiab infomaterjale saare kohta, saab kohtuda saarevanemaga, kuulda Aegna loodus- ja kultuuripärandist ning ökosaarte projektist. Saatkonnatelgi kõrval on avatud lasteala, kuhu muuhulgas toob Watersport uudistamiseks kiirpaadi. Ürituse lõpetab kell 18 algav ansambli Kukerpillid tasuta kontsert. 

Kell 10 hommikul stardivad Piritalt loodusretked Aegnale ning kell 16.30–18 saab osaleda jalutuskäigul Reidi teel. Kell 19 saab Inglirannast alguse ekskursioon Vanasadamasse, mis lõpeb päikeseloojangu imetlemisega uuel kruiisipromenaadil. Kõik retked on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine.

Linna noortekeskused korraldavad filmi- ja kokandusõhtuid ning noori on kaasamas mobiilse noorsootöö meeskond. Mustamäe Laste Loomingu Maja viib läbi meresõlmede sidumise õpitoa ja võistluse ning Pelguaias leiab aset loodusehituse töötuba. Külastajaid ootavad veel Eesti Meremuuseumi filiaalid Lennusadamas ja Paksus Margareetas ning Eesti Loodusmuuseum.

Kuna neljapäev on „kalapäev“, siis löövad ettevõtmises kaasa mitmed restoranid ja tavaliselt laupäeviti töötav Tallinna Kalaturg on erandkorras avatud ka neljapäeval.

Läänemere päeva tähistamist kogu Eestis koordineerib Soome Instituut koos Soome suursaatkonnaga Tallinnas. Läänemere päeva tähistatakse lisaks Soomele ja Eestile veel Rootsis ja Venemaal.

Lisainfot Läänemere päeva kohta Tallinnas ja eelregistreerimiseks vajalikud lingid leiab veebilehelt www.tallinn.ee/est/keskkond/Laanemere-paev-2021.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.