"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
eesti ja läti plaanivad koostööd Kallas: ühised taristuprojektid aitavad muuta rohepöörde reaalsuseks (0)
25. august 2021
Kaja Kallas. Foto: Mats Õun

“Eesti ja Läti sõpruse juured jooksevad sügavalt – oleme lähedased naabrid ja liitlased, keda ühendab ajalugu ja väärtused, soov hoida ühte ning sarnane vaade Euroopa tulevikule. Meie jaoks on koostöö enesestmõistetav,” ütles peaminister Kaja Kallas. “Ühised taristu- ja energiaprojektid aitavad meil saavutada kliimaeesmärke, elavdada majandust ning muuta rohepööre reaalsuseks,” toonitas ta.

Peaminister Kaja Kallas kohtus kolmapäeval Läti valitsusjuhi Krišjānis Kariņšiga, et arutada koostööd ühistes taristuprojektides ja julgeolekuolukorda regioonis, ning tõdes kohtumisel, et just ühised taristu- ja energiaprojektid aitavad saavutada kliimaeesmärke. 

Tema hinnangul on Eesti-Läti suhted soojad ja tihedad ning riigid jagavad ühishuve, mille eest Euroopa Liidus (EL) ja NATO-s seista.

Kohtumisel arutati Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimise hetkeseisu Kesk-Euroopaga, mille üheks näiteks on kolmapäeval avatud Eesti-Läti kolmas elektriühendus. “Pidasime oluliseks jõuda kokkuleppele elektrikaubanduse ühtses lähenemises kolmandate riikidega kauplemises,” kommenteeris peaminister. Rail Balticust kõneldes rõhutas Kallas vajadust projekteerimis- ja ehitustöödega kiirelt edasi liikuda.

Regiooni julgeolekuküsimusi arutades peatusid peaministrid Valgevene hübriidrünnakul Euroopa Liidu ja NATO idapiiril. “Valgevene piirivalve poolt isikute üle Läti piiri sundimine on hübriidoperatsioon Läti ja seega kogu EL-i vastu. Selline surve ei muuda meie poliitikat Valgevene režiimi suunal,” kinnitas Kallas.

Peaministri sõnul on liitlaste ja partnerite ühine tegevus aidanud ebaseadusliku piiriületuse kontrolli alla saada, kuid olukorda jälgitakse tähelepanelikult.

Lisaks arutati plaane eelolevaks hooajaks, sealhulgas EL-i idapartnerite toetamise olulisust ja suhteid Venemaaga. Kallase sõnul on tal eeloleval sügisel plaanis ka Lätisse visiidile minna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.