"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Tallinnas jõuab lavale rahvusvaheline visuaalteatrilavastus „Prototüüp“ (0)
25. august 2021

Mitu aastat töös olnud visuaalteatrilavastus vastuolulisest Poola-Ameerika kirjanikust Jerzy Kosinskist jõuab Kanada, Norra, Prantsusmaa ja Eesti teatritegijate koostöös lavale Tallinnas. Lavastuse „Prototüüp“ autor ning lavastaja on Poola-Kanada etenduskunstnik Viktor Lukawski, esietendus toimub 8. septembril Sakala 3 teatrimajas, etendusi mängitakse seal kuni 12. septembrini.

„Prototüüp” sulatab nukuteatri ja kinokunsti jutustamislaade, uurimaks enigmat nimega Jerzy Kosinski – vastuolulist Poola-Ameerika kirjanikku, romaanide „Kirgas lind” ja „Kohal olla” autorit. Lavastus kasutab sündmusi Kosinski elust ja loomingust ning uurib tema elukestvat reaalsuse ümbermõtestamist: ellujäämisreaktsiooni hirmudele, millega ta II maailmasõja ajal silmitsi seisis ja mis viisid lõpuks tema isikliku ja loomingulise allakäiguni. „Prototüüp” on uurimus „loomingulisest ellujäämisest” ja traumast sündinud kunstnikust.

Kasutades elusuuruses nukke ja hüperrealistlikke maske, kujutavad neli etendajat-nukunäitlejat lugu autorist, kes seisab vastakuti oma deemonitega. Üksteisega põimunud stseenide hallutsinatoorses voos kasutatakse füüsilisi ja visuaalseid jutustamisvõtteid, et edastada killustunud ja rabavaid pilte selle unustatud müüdilooja elust.

ZOU on Kanadas Torontos baseeruv rahvusvaheline teatrikompanii, mida juhib selle asutaja Viktor Lukawski. Teatri nimi Zou on prantsuse keelest laenatud ja edasiminekut väljendav hüüatus, mis on trupi üheks peamiseks kunstiliseks põhimõtteks. Lukawski teeb koostööd ka Norra-Prantsuse nukuteatriga Plexus Polaire. Eestis on Lukawski loonud Eesti Noorsooteatri lavastuse „Tagurpidi” liikumise ja ning osalenud näitlejana Vanemuises Molière’i-lavastuses „Naiste kool”.

„Prototüübis” on lisaks Viktor Lukawskile laval Andreu Martinez Costa (Hispaania), Adam Paolozza (Kanada) ja Teele Uustani (Eesti).

Lavastuse dramaturg on Bobby Theodore (Kanada), kunstnik Kristel Maamägi (Eesti), nukukunstnik Pascale Blaison (Prantsusmaa) ning kostüümikunstnik Michelle Tracey (Kanada). Valguskujunduse loob Priidu Adlas, helikujunduse Kirill Havanski ning videokujunduse Taavi Varm. Lavastusala juht on Tamara Vuckovic ning peaprodutsent Kendra Bator (mõlema Kanadast).

Lavastuse kaasprodutsent on Nordlandi Visuaalteater (Norra). Partnerid on Why Not Theatre (Kanada) ja Eesti Noorsooteater.

Lavastuse valmimist toetasid Kanada Kunstide Nõukogu programm Uus Peatükk, Rahvusliku Kunstikeskuse riiklik loomefond, Toronto Kunstinõukogu, Ontario Kunstinõukogu ja Eesti Kultuurkapital. Lavastust toetab ja arendab ka Kanada Harbourfronti keskuse etenduskunstide residentuuriprogramm.

„Prototüüp” esietendub Sakala 3 teatrimajas kolmapäeval, 8. septembril, etendused 9.-12. septembril. Pileteid saab osta portaalist Fienta. Saali pääsevad külastajad, kes esitavad oma nakkusohutuse tõendamiseks tõendi täieliku vaktsineerituse, COVID-19 läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.