"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
PEALINNA PODCAST Kas Keskerakonnale korraldatakse Tallinnas valimiste eel tõeline kambakas ning kellele meeldib, et presidenti ei valitaks Riigikogus (0)
26. august 2021

Miks mitmed erakonnad deklareerivad, et tõukavad praeguse Tallinna linnavõimu pärast valimisi eemale? Kas Alar Karisel on võimalus osutuda valituks Riigikogus? Kas uued koroonapiirangud on õiged ja õiglased? Pealinna 18. podcastis arutlesid nende üle blogi Meediavaht toimetaja Allan Alaküla, Pealinna toimetaja Aivar Jarne ning venekeelsete Tallinna uudiste toimetaja Mihhail Vladislavlev.

„Kuigi Keskerakond on öelnud, et neile tahetakse kohalike valimiste eel teiste erakondade poolt kambakas teha, ei ole sellel tegelikku kandepinda. Väiksemad erakonnad on selleks liiga nõrgad ning Reformierakond valitseb koos Keskerakonnaga Toompeal. Jutud kambakast tulevad hoopis kasuks Keskerakonnale mobiliseerimaks nende valijaid ning andes jõudu ühtsena valimistele vastu minema,“ rääkis Alaküla.

Vladislavlevi sõnul on kohalike valimiste eel pealinnas põhiküsimuseks hoopis see, kas mittekodanikel ja 16-17-aastastel on põhjust hääletama tulla. „Kui sinu lemmikerakonnale tahetakse korraldada kambakas, siis stiimul valima tulekuks suureneb. Omasid tuleb ju kaitsta. Valima tullakse meelsasti ka siis, kui tahetakse toetada seda, mida praegune linnavõim on nende aastatega korda saatnud,“ märkis ta.  

Rääkides presidendivalimistest tõi Jarne esile asjaolu, et Isamaa ja sotsiaaldemokraatide fraktsiooni sõnumid hääletuse vabakslaskmisest ja südametunnistuse järgi hääletamisest tähendavad tõenäoliselt seda, et presidenti esimeses voorus ära ei valita. „Opositsioonile on kasulik vaadata, kuidas peavad esmaspäeval kõigepealt koalitsiooni enda hääled ning oodata, et seejärel pöördutakse tõsiselt ka nende poole. Esimese ja teise vooru vahel on parlamendis ikka peetud ka tõsiseid läbirääkimisi poliitilise agenda üle ning ilmselt tehakse seda ka sel korral. See on aeg, kus opositsioon võib oma häälte eest midagi vastu saada.“

Alaküla tõi esile, et presidendivalimiste nurjumine parlamendis on tõenäoline, sest hilisemast kampaaniast valimiskogu ja kohalike valimiste eel on huvitatud ka osa koalitsiooni saadikuid. „Valitsuskoalitsiooni ühtsus presidendi valmiste eel Riigikogus on rohkem näiline ning mitmed sooviksid end koos presidendikandidaadiga sügisel hoopis põllu peal näidata. Kohalike valimiste eel annab see kindlasti hääli juurde,“ leidis ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.