"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Linnatänavate puhtus mõjutab merevee reostust (0)
26. august 2021

“Merevee reostus on seotud linnatänavate puhtusega ja kui me regulaarselt linnatänavaid kuivalt puhastame, siis on reostus ka kindlasti väiksem,” ütles Keskkonnaministeeriumi veeosakonna nõunik Raili Kärmas.

Öeldakse, et Läänemeri on enim reostatud meresid maailmas. Seisund on halb, kohati väga halb, ütles Tallinna Tehnikaülikooli professor Jüri Elken, kes räägib Läänemere ökosüsteemist Läänemere päeva konverentsil 26. augustil.

“Probleemid on klassikalised: väetistega nagu lämmastiku ja fosforiga ülekoormamine, mis toob kaasa eutrofeerumise, ja ohtlikud ained, mis tulevad merre nii maismaalt kui ka laevadelt,” loetles Elken üles Läänemere tervist ohustavad põhilised allikad.

Raili Kärmas, kelle konverentsiteema on säästlikud sademeveelahendused linnalises keskkonnas, tõi aga välja, et ka suured sadeveed, mis enam kanalisatsioonisüsteemi ära ei mahu, jõuavad lõpuks lähima veekoguni, olles samuti Läänemerele reostuse allikaks.

“Pigem räägime naftasaadustest, mis tulevad autodelt, palju on tahkeid osised, mille alla lähevad ka näiteks suitsukonid,” rääkis Keskkonnaministeeriumi veeosakonna nõunik Raili Kärmas. “Merevee reostus on seotud linnatänavate puhtusega ja kui me regulaarselt linnatänavaid kuivalt puhastame, siis on reostus ka kindlasti väiksem.”

Jüri Eintali sõnul on aga võrreldes üheksakümnendate aastatega mere reostuskoormus tunduvalt vähenenud, sest näiteks suur reostaja Peterburi linn on pannud heitvee jooksma läbi puhastusjaama. Hoolimata sellest, ei ole olukord meres aga eriti paremaks läinud, sest mere tervise taastumine pidavat aega võtma aastakümneid. “Eutrofeerumise ilmingud on täiesti olemas ja eriti sügavamate kihtide hapnikuvaese pindala suurus ei ole aastatuhandest alates üldse kahanenud,” nentis Eintal.

Soome riik oli aga see, kes esimesena Läänemerepäeva kaks aastat tagasi tähistama hakkas, et kasvatada teadlikkust Läänemerest ja merega seonduvatest probleemidest.

Tallinnas toimub Läänemere päev 26. augustil Soome Instituudi, Soome suursaatkonna ja Tallinna linna ühise ettevõtmisena. “Soov oligi selline, et ühiselt seda päeva soomlastega tähistada. Meri on meil ikkagi sama. Isegi kui vahepeal piirid kinni olid, siis mured ja rõõmud on ju samad,” märkis Soome Instituudi programmijuht Liina Ergma.

“Läänemere päeval toimub väga mitmesuguseid üritusi,” lubas Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Elena Sapp, kelle sõnul on päev mõeldud igas vanuses inimesele, et märgata merd enda kõrval. “Me alustame päeva Läänemere konverentsiga Tallinna sadama uues kruiisiterminalis. Kell 13 läheb päev edasi kalaturuga, kus kuulus kalakokk Hanno Kask jagab õpetusi, kuidas kala kasutada ja milliseid huvitavaid toite sellest teha.”

Päeval kell 14 avab uksed Aegna saatkond Ingli rannas Russalka juures, kust saab teada kõike huvitavat Aegna saare kohta. Kalahuvilisi ootab samas Vladislav Koržets, et jagada oma teadmisi kaladest ja kalaroogadest. Ürituse lõpetab kl 18 algav Kukerpillide kontsert. Lisaks toimub hulganisti üritusi lastele ja noortele keskustes üle Tallinna, loodusehituse töötoas õpitakse kasutama randadest leitud looduslikke materjale. Tegijad ise aga loodavad, et nii päev kui ka keskkonnateadlikkus kasvavad aina suuremaks.

Kogu programmiga saab tutvuda kodulehel https://www.tallinn.ee/keskkond/laanemerepaev.

Läänemere päev 26.augustil

Tallinnas tähistatakse teist aastat järjest Läänemere päeva. Neljapäeval, 26. augustil toimuvatele teemapäeva sündmustele on oodatud nii mere- ja keskkonnaspetsialistid kui ka kogu linnarahvas.

Läänemere päeva tähistamine sai alguse 2019. aastal Helsingis, Tallinnas tähistati seda esmakordselt 2020. aastal. Teemapäeva eesmärgiks on innustada inimesi ja organisatsioone pöörama rohkem tähelepanu Läänemere olukorrale ning tegutsema selle parandamiseks.

LÄÄNEMERE PÄEVA KONVERENTS

Teemapäeva avatakse Läänemere päeva konverentsiga, kus arutatakse Läänemere ning Tallinnaga seotud teemasid mitme erineva nurga alt, alates Läänemere ökoloogilise seisundi muutustest kuni Tallinna joogivee-reservuaari Ülemiste järve ümber toimuva aruteluni. Konverentsile oodatakse eeskätt mere-, linnaplaneerimis- ja keskkonnaspetsialiste. Läänemere päeva konverents toimub Tallinna mereväravas, uhiuues ja keskkonnasõbralikus Vanasadama kruiisiterminalis aadressil Logi tänav 4/2. Konverentsi päevakava on leitav siit.  Konverentsile registreerimine on siin  ja kõikidel huvilistel on võimalus konverentsi jälgida Tallinna linna Facebooki lehel kui ka Tallinna keskkonnaveebis aadressil.

„AEGNA SAATKOND“

Tallinna linnale kuuluva väikesaare huvilised on oodatud alates kell 14.00 Aegna saart tutvustavale kogu pere sündmusele Ingliranda (Russalka juurde Reidi teel). Saatkonna telgist leiavad huvilised infomaterjale Aegna saare kohta, saab kohtuda saarevanemaga, kuulda Aegna loodus- ja kultuuripärandist ning Aegna ökosaarte projektist. Kaladest räägib ja kalatoite õpetab valmistama Vladislav Koržets. Saatkonnatelgi kõrval on avatud lasteala rannamängude ja meisterdamistega, kus muuhulgas on uudistamiseks väljas merepääste kiirkaater. Ürituse lõpetab kell 18 algav ansambli Kukerpillid tasuta kontsert.

KALARANNA KALATURG

Kuna neljapäev on „kalapäev“, siis löövad ettevõtmises kaasa mitmed restoranid. Tavaliselt laupäeviti töötav Tallinna Kalaturg on erandkorras avatud sellel neljapäeval. Külas on kalakokk Hanno Kask, kes suitsutab kohapeal erinevaid Läänemere kalu, mida kõik soovijad saavad maitsta. Üles on pandud  lastetelk põnevate ja harivate kalateemaliste tegevustega.  Lapsi rõõmustab “Kala kõlab hästi” kampaania maskott Siia-Miia. Kalaturg tegutseb aadressil Kalasadama t. 5 ja on avatud 13.00 – 17.00ni. Tule veeda tore pärastlõuna koos perega!

LOODUS-JA AJALOORETKED AEGNA SAAREL, REIDI TEEL JA VANASADAMAS

Kutsume loodus- ja ajalooretkedele Aegna saarele ja Reidi teele. Retkedele registreerimine algab 19. augustil kell 12 (eesti- ja venekeelsed grupid). Registreerida saab matkadele siin.  Reidi tee ajalooretkedele saab registreerida siin. Tallinna Sadam korraldab matka sadamaalale, kus tutvustatakse sadama ajalugu ja rohelisi plaane. Registreerida saab siin.

NOORTEKESKUSTE PROGRAMM

Läänemere päeva tähistamisel osalevad sel aastal mitmed noortekeskused üle linna filmi- ja kokandusõhtutega. Mustamäe Laste Loomingu Maja korraldab meresõlmede sidumise õpitoa ja võistluse. Noori on kaasamas ka mobiilse noorsootöö meeskond. Mereprügipüüduri Seabin juures viiakse läbi keskkonnahariduslik õppeprogramm. 

MEREMUUSEUMID ON AVATUD

Külastajaid ootavad Eesti Meremuuseumi filiaalid: Lennusadam ja Paks Margareeta ning  Eesti Loodusmuuseum.

LOODUSEHITISE TÖÖTUBA

Pelguaias leiab aset loodusehituse töötuba algusega kell 18.00. Töötuba näitab võimalust, kuidas Läänemere randades leiduvast looduslikust materjalist – savist ja pilliroost – saab teha ehitusklotse. Tutvume nende ehitusmaterjalidega ning ehitame Pelguaeda eriilmelise teadetetahvli. Kasutame Põhja-Eesti ja Lõuna-Eesti savi, meisterdame nii toorsaviplokke kui seinaelemente, kus segus kasutame armeeringuks looduslikku kiudu – põhku ja roogu. Juhendaja Sven Aluste, grupi suurus 25in, kestvus 2h. Töötuba toimub Pelguaias (Ehte 40). Töötuba on tasuta, kuid palume registreerida siin , et oskaksime arvestada vajaliku materjali ja töövahenditega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.