"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
VIDEOD JA FOTOD Tallinn avas Baltikumi ja Skandinaavia suurima pargi koos uhke välijõusaaliga (0)
29. august 2021
Aleksandr Guzhov

Freestyle rulluisu sõitja ja rulluisutreener Erki Kullap ütles, et oli ammu oodanud pargi avamist, et rulluisuspordil oleksid paremad võimalused rahvamassidesse jõuda. „Mida väiksemad lapsed seda harrastama hakkavad, seda parem on neil sellega ka tegeleda tulevikus. Kui väiksena saada hea tasakaal kätte, siis täiskasvanuna pole mingit kartust ega probleemi,“ lausus ta.

29. augustil avati Tallinnas ainulaadne rohe- ja puhkeala – 29 hektaril laiuv Tondiraba park. Linna üks suurematest parkidest rajati Lasnamäel kunagi asunud samanimelise raba kohale. Park on osaks Lasnamäe rohelisest koridorist, mida kavandati juba linnaosa loomise ajal. 

„Mul on praegu selline tunne nagu oleksin välismaal. Esiteks pole Eestis veel nii suurt betoonparki kuskil, 1600 ruutmeetrist. Ja muidu on ka siin väga lahe. Emotsioonid on kindlasti laes,“ ütles tuntud tõuksiguru Mikael Parman.  

Vaata galeriid (49)

BMX-i rattur Villiam Kass ütles peale esimesi hüppeid samuti sõna sekka. „“Eesti kohta on see skatepark täitsa okeid. Ma ise olen harjunud Austraalias ja Uus-Meremaal sõitma, kuid Eesti parkidest on see siin parim,“ lausus ta.

Pargi ligidal elavad inimesed võivad oma jõusaali liikmelepingud lõpetada, sest kulturist Ott Kiivika juhendamisel kujundati parki selline välijõusaal, mis peaks tegema silmad mitmetele linna tasulistele spordiklubi jõusaalidele. „Välijõusaalide tehnoloogia areneb ja antud seadmed selles pargis on kõige lähemal neile, mida me sisejõusaalides näeme. Varem ei ole suudetud toota nii sarnaselt lähedasi trenažööre. Neis siin saab raskust hõlpsasti liigutada, ukselingi liigutusega, ilma et peaks kettaid maha võtma. Samuti on need treenimiseks tõesti sobilikud erineva tasemega inimestele,“ kirjeldas Kiivikas.

Muidugi leiab pargist tohutult tegevusi ka lastele – lausa sedavõrd, et kõigi atraktsioonide läbi käimiseks kulub ilmselt päevi. 

„Tondiraba park on täiesti unikaalne, selle põhjalikult läbi mõeldud kontseptsioonis on leitud parim tasakaal looduse ilu nautimise ning vaba aja veetmise vahel,“ märkis linnapea Mihhail Kõlvart. „Pealinna suurimal puhkealal leiab endale tegevust igaüks, olenemata vanusest. Erinevad mängu- ja spordiväljakud, rajad jalutamiseks, teed jalgrattaga sõitmiseks, spetsiaalsed väljakud koertele, looduse ilu… Seda kõike sõnadesse panna polegi võimalik, tuleb ise kohale tulla – kohtumiseni Tondiraba pargis!“

„Ma loodan,  et inimesed leiavad atraktsioonide kõrvalt ka aega, et siia sellesse metsa väisata ja seda raba vaadata ning neid metsateid avastada. Siin on palju avastata ja loodan, et kõik Lasnamäe elanikud leiavad selleks hetke,“ lisas Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet.

Minneski sellest melust veidi eemale, kõndides mööda kitsaid oksapuru radu pargi keskele – leiabki pargist täiesti puutumatu looduse. Ehk linnas sees, 5 minutit jalutust kortermajadest ning saab nautida loodust, veesulinat ja linnulaulu.

„Niimoodi väga palju vaba aja veetmise võimalusi ja samal ajal looduskeskkonda ühes paigas – sellist teist näidet Tallinnas ei ole veel, aga loodetavasti tuleb nüüd. See on nagu esimene pääsuke,“ sõnas kahepaiksete ekspert Triinu Rannap.  

Pargi loodusesse on ehitatud ka kolm silda, millest igaüks võimaldab vaadelda loomi ja taimi nende loomulikus keskkonnas. Kevadel näiteks tulevad välja tähnikvesilikud.

„Tähnikvesilik on sabakonnaline, kes näeb välja natuke nagu sisalik, aga on tegelikult konn. Siit on veel leitud ka arusisalikke ning isegi nastikuid,“ lisas Rannap.  

Lisaks metsaradadele, mängu- ja spordiväljakutele ootavad külastajaid ees veel ka koerapargid, grillimiskohad, jalgratta teeninduspunkt ja võrkkiiged. Et kõigest huvitavast osa saada, tuleb park oma silmaga üle vaadata.

Tondiraba pargi rajamisel säilitati maa-ala looduslik osa, mida on enam kui 85 protsenti pargi territooriumist. Alles jäid mets ja väikesed veekogud, samuti loomastik ja taimestik. Juurde istutati 32 liiki puid ja põõsaid. Pargis olev ehitusprügi, mis oli seal enne ehitustööde alustamist ja on osaks pargi ajaloost, jääb samuti alles, sest sellest on ajapikku kujunenud elukeskkond sisalikele.

Linna üks suurematest parkidest rajati Lasnamäel kunagi asunud samanimelise raba kohale. Park on osaks Lasnamäe nn rohelisest koridorist, mida kavandati juba linnaosa loomise ajal. Tondiraba pargi rajamisel säilitati maa-ala looduslik osa, mida on enam kui 85% pargi territooriumist. Alles jäid mets ja väikesed veekogud, samuti loomastik ja taimestik. Juurde istutati 32 liiki puid ja põõsaid. Pargis olev ehitusprügi, mis oli seal enne ehitustööde alustamist ja on osaks pargi ajaloost, jääb samuti alles, sest sellest on ajapikku kujunenud elukeskkond sisalikele.

Pargi idapoolsesse ossa ehitati kolm silda, millest igaüks võimaldab vaadelda loomi ja taimi nende loomulikus keskkonnas. Üheks huvitavaks vaatlusobjektiks on tiigis elutsevad vesilikud, kelle elupaiga säilitamise nimel paigaldati sild suurelt osalt hoopis veekogu kõrvale.

Rajati kümnete tuhandete ruutmeetrite kaupa erinevaid niidulappe ja niidualasid, kuhu on külvatud ligi 50 liiki aasataimi. Niidutaimede seemned on kasvatatud ja korjatud Eesti loodusest, sest nii on need siinsete oludega kõige paremini kohanenud. Pargi avamisel on niiduala alles kasvamisjärgus, mistõttu tuleb esialgu hoiduda sinna peale astumisest, et noored taimed saaksid kosuda.

Aktiivse ajaveetmise alad rajati ümber kasvava metsa nii, et need ei rikuks pargis elavate liikide mitmekesisust. Tondiraba parki kerkis Baltikumi suurim, üle 5,7 hektari suurune spordi- ja mänguväljak. Jooksu- ja metsaradu ning jalgteid on kokku 10 kilomeetrit, lisaks veel 2,5 kilomeetrit ainult jalgrattaga sõitmiseks mõeldud radu. Külastajaid ootavad ees ka koerapargid, võrkkiiged, grillimiskohad ja jalgratta teeninduspunkt.

Tondiraba pargi avamisel tutvustasid uue skatepargi võimalusi Mikael Parman alias Keerdtrepp. Pumptrack’i panid proovile BMX-ratturid William Kass ja Talis Viirpalu. Praktilise trenažööride kasutamisõpetuse nii eesti kui vene keeles viisb läbi tuntud kulturist Ott Kiivikas. Korvpalliplatsil mängis Kesklinn/GAG korvpalliklubi.

Tondiraba pargi tööde tellija oli Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Tondiraba pargi peaprojekteerija oli Roadplan OÜ, projektijuht Edgar Berman, maastikuarhitektuurse osa autorid Heiki Kalberg, Tanel Breede ja Merle Karro Kalberg (AB Artes Terrae OÜ). Ehitustööd teostas Tallinna Teede AS. Tööde lepinguline maksumus oli ligikaudu 6,7 miljonit eurot.

Tondiraba park sai valmis ajaks, mil Tallinn pürgib taas Euroopa Rohelise Pealinna tiitlile, olles jõudnud juba 2023. aasta finaali.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.