"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Alampalga tõus mõjutab positiivselt kogu tööhõivet (1)
30. august 2021
Foto: Pixabay

Tööandjate keskliidu ja ametiühingute keskliidu kokkulepet uue alampalga kehtestamiseks on oodata alles septembri lõpus, kuid juba on selge, et uus alampalk peaks tõusma seniselt 584 eurolt üle 600 euro peale.

Kuna Eestis on alampalgaga seotud mitmed riiklikud hüvitised (nt vanemahüvitis, töötuskindlustushüvitis), makstavad maksed (nt mõnes kohalikus omavalitsuses lasteaia kohatasu, seni ka elatis) ning sotsiaalmaksu alampiir, aitab miinimumpalga tõstmine parandada ühiskonna kõige haavatavama grupi toimetulekut, kuid selle mõju tööturul on laiem.

Näiteks on alampalga tõus aidanud vähendada meeste-naiste soolist palgalõhet ning sellel on olnud ka positiivne mõju rahvuse ja vanusega seotud palgaerinevuste vähenemisele madalaimates palgagruppides. Kuigi alampalga tõusu eesmärk on tõsta palka neil, kes uuest alampalgast vähem teenivad, võib ülekandeefekti tõttu palk kasvada ka kõrgema palgaga töötajatel. Tartu Ülikoolis tehtud uuringust selgus, et rahaliselt väljendub üheeurone alampalga tõus ligikaudu 0,17-eurose tõusuna keskmises palgas.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
5. sept. 2021 08:04
Alampalga liigne tõus tähendab aga 5% tööpuuduse suurenemist.