"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
UURING Inimesed ostavad internetist korra kuus, iga-aastased kulutused jäävad vahemikku 301–500 eurot (0)
30. august 2021
Foto: Pixabay

“Viimase aasta jooksul pidid inimesed Covid-19 piirangute ja pandeemia tõttu igas riigis otsima muid võimalusi sisseostude tegemiseks. Paljud ettevõtted, kes suutsid oma kaupa veebis pakkuda, on kogenud tohutut kasvu, mõningal juhul isegi ei suudeta täita kõiki tellimusi,” ütles Venipaki tegevjuht Justas Šablinskas. Lisaks kogesid kullerettevõtted omamoodi ülekoormust, mis nõudis tarneahela ülevaatamist ja täiustamist.

Rahvusvahelise pakiveofirma Venipak andmetel tehakse internetis sisseoste kõige sagedamini kord kuus, kulutades aastas ligikaudu 301–500 eurot ning enim ostetakse riideid, kingi ja aksessuaare, sealhulgas kotte ja rahakotte. Vastav uuring viidi läbi Lätis ja Venipak näeb samu e-ostuharjumusi ka teistes Balti riikides.

Netikaubandus näitab endiselt korralikku kasvu, kuna juulis suurenes Eestis posti- ja internetimüük aastatagusega võrreldes 29%, mis oli kõigi müügikanalite lõikes suurim kasv.

Küsimusele, kui tihti on nad viimase aasta jooksul veebipoodides sisseoste teinud, märkis enim ehk 52% vastanutest, et ostavad keskmiselt kord kuus või harvem. 32% elanikest ostavad paar korda kuus, kuid 16% väitsid, et ei tee üldse sisseoste interneti vahendusel. Vanuserühmade võrdlusest võib järeldada, et kõige sagedamini teevad sisseoste interneti vahendusel 30–39-aastased inimesed, kuid kõige vähem vastajad vanuses 60–74 aastat, teatas Venipak.

Küsimusele, kui palju on viimase aasta jooksul e-poodlemisele kulutanud, märgiti kõige sagedamini vastuseks 301–500 eurot, populaarsuselt teine vahemik oli 101–300 eurot. 15% vastanutest on kulutanud kuni 50 eurot ja sama palju vastanuid ütlesid, et on aasta jooksul kulutanud 501–1000 eurot veebis ostlemisele.

Uuringust selgus, et enim vastanutest ostis veebi vahendusel riideid, kingi ja aksessuaare, sealhulgas kotte ja rahakotte. Nii väitsid 28% vastanutest, samas kui 21% ütles, et ostab peamiselt internetist ilutooteid, näiteks näo- ja kehakosmeetikat. 14% elanikest ostis mööblit, kodumasinaid ja sisustuselemente.

Tulemuste kohaselt ostsid Läti naised riideid ja kingi oluliselt sagedamini, seda 32% juhtudest, erinevalt meestest, kes tegid seda vaid 24%-l. Seevastu 18–29-aastased noored ostsid 35% juhtudest oluliselt rohkem ilutooteid, vanemad 60–74-aastased aga vaid 14% juhtudest.

“Uuringu tulemusi vaadates võime järeldada, et pandeemia ajal ostsid tarbijad sagedamini kaupu, mida nad ei saanud isiklikult koha peal osta, samas kui toidu ja igapäevase kauba müük internetis oli vähem populaarne, sest toidukauplused olid avatud,” ütles Šablinskas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.