"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
KUSTUTA JANU Tänavatele tuleb 12 uut joogiveekraani (0)
30. august 2021
Albert Truuväärt

“Üha rohkem võtavad inimesed spordiklubides ja ka muidu liikudes kasutusele korduvkasutatavad joogipudelid, mida meelsasti puhta kraaniveega täidavad,” ütles OÜ Watercom juhatuse esimees ja tootmisdirektor Reigo Marosov.

Marosovi sõnul liiguvad inimesed aina rohkem ning Tallinnasse rajatakse pidevalt juurde terviseradasid ja kergliiklusteid. “Seetõttu on tekkinud suurem vajadus avalike veekraanide järele,” lisas ta. “Mujal Euroopa suurlinnades on need üsna tavapärased.”

Tänavu oli ülimalt palav suvi, ja kuna palavus muutub edaspidi aina sagedasemaks, sündiski otsus rajada Tallinnasse 12 avalikku joogiveekraani. “1. juunist pakkus Tallinna kiirabi abi 74 patsiendile, kellel oli kas päikesepiste või kuumakurnatus,” ütles Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas. Tema sõnul võib arvata, et veekraanid aitavad vähemalt mõnel juhul kuumast tingitud terviseriske vähendada. “Vett on kuuma ilmaga organismil higistamiseks rohkem vaja kui jahedal ajal,” tõdes Adlas.

Vähem prügi

Veekraanid rajatakse kohtadesse, kus inimesed rohkem liiguvad ja neid kõige rohkem vajavad ning kus torustikud on juba olemas. Näiteks kergliiklusteede ja terviseradade lähedusse. Kraanid tulevad Järvevana teele ja Stroomi rannahoone juurde, kust algab Rocca al Maresse viiv kergliiklustee. Lisaks paigaldatakse veepunktid rahvarohketesse kohtadesse, kus on palju liikumist, näiteks Russalka juurde ja Falgi parki, Balti jaama lähistele ja Reidi tee algusesse.

Kraanid suletakse ajutiselt külmade saabumisel, et vältida jääkahjustusi. Ei pea muretsema selle pärast, et mõni hooletum kasutaja kraani jooksma jätab ja niiviisi tarbetult vett raiskab – tänu sulgursüsteemile läheb kraan pärast kasutamist automaatselt kinni.

“Eelistades pudeliveele kraanivett, saab vähendada jäätmete tekkimist. Ühe kuupmeetri kraaniveega on võimalik hoida ära 2000 plast- või klaaspudeli tootmine, transport ja käitlemine, sest kuupmeetri vee pakendamine võtab just nii palju pudeleid,” ütles abilinnapea Kalle Klandorf. “Kui poole liitri kraanivee hind jääb alla ühe sendi, siis ka pudeli kõige odavama joogivee hind ületab seda vähemalt 50-kordselt.”

Septembris valmis

Kraanivesi on Klandorfi sõnul pudeliveest 10-90 korda säästlikum sõltuvalt sellest, kui kaugelt vett transporditakse. Pudelivee kaugemalt toomine kulutab loodusvarasid märkimisväärselt rohkem. Ka pudeli ümbertöötlemine nõuab märkimisväärselt ressurssi: tühje pudeleid tuleb taas transportida ja edasi käidelda – sorteerida, purustada ja veel kord transportida.

Plastpudel, mis ei jõua ringlusse, laguneb looduses õhuga kokkupuutes 50-80 aastaga ja maa sisse maetuna 500-1000 aastaga, kuna bakterid ei tunnista toiduks plastpudeli põhimaterjali – polüetüleeni. “Ühe klaaspudeli ümbertöötlemisel säästetud energia arvel aga võiks näiteks 100-vatine elektripirn põleda neli tundi või saab keeta kaks-kolm tassi teed,” selgitas Klandorf.

“Ka uuringud ja pimetestid on näidanud, et kraanivee ja pudelivee maitseerisus ei ole oluline argument. Pudelivee kvaliteet sõltub sageli hoiustamistingimustest. Vale hoiustamise korral võivad plastpudelist vette lahustuda plastifikaatorid ja hormoonsüsteemi mõjutavad kemikaalid, mis kahjustavad inimeste tervist.”
Kraanide rajamine käib juba täie hooga ning esimesed kraanid on paigaldatud. Septembri lõpuks peaksid kõik kraanid olema kasutusvalmis ja kuni külmadeni kõigile soovijatele värskendavat vett pakkuma. Kraanide rajamise hind jääb tublisti alla 100 000 euro, kusjuures linn maksab kaheksa ning AS Tallinna Vesi nelja kraani rajamise eest.

Kuhu uued kraanid tulevad?

• Veevõtupunktid tulevad Järvevana teele ja Stroomi rannahoone juurde, kust algab Rocca al Maresse viiv kergliiklustee.
• Lisaks rahvarohketesse paikadesse Russalka juures, Falgi pargis, Balti jaama lähistel ja Reidi tee alguses.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.