"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Maksud peaksid motiveerima tervislikumalt elama (1)
30. august 2021
Indrek Neivelt. Foto: Scanpix

Meie maksusüsteem vajab kaasajastamist, et see toimiks meie inimeste heaks, jäi kõlama hiljutisel majanduskonverentsil “Meie valik – millist Eestit tahame?”. Ettevõtja Indrek Neivelti sõnul tuleks maksta sotsiaalmaksu ka dividendide ja üüritulu pealt. Tõepoolest, me maksustame töö tegemist, aga mitte passiivset tulu.

Ühiskond võiks ju motiveerida tööd tegema, mitte niisama passima! Samuti leidis Neivelt, et maksudega tuleks motiveerida inimesi tervislikumalt elama. Praegu läheb suur osa tervisehoiukulutustest elustiilihaiguste ravimisele. Majandusteadlane Heido Vitsur tõi omakorda välja, et kuigi meil püütakse turumajandust ja sotsiaalselt hoolivat riiki vastandada, pole need Põhjala heaoluriikides üldse vastandid. Kui hea tervise eest rohkem maksta, ei ole see sotsialism, vaid turumajandus. On ju terved inimesed kõige paremad töötegijad, palgateenijad ja maksjad, ning see on toimivas majanduses väga oluline.

Muuhulgas märgiti, et ettevõtluse, töö ja tarbimise uute vormidena on meie ellu tulnud jagamismajandus, e-teenused, piiriülene kauplemine, kaugtöö vormid ja vabatahtlik töö. Keda ja kuidas maksustada nende muudatuste seisukohalt? On selge, et Eestil tuleb maailma konkurentsis püsida ka peadpööritavate globaalsete muutuste tuules. Mäletame hästi, kui paljud kõhklesid tulumaksuvaba miinimumi tõstmise reformis.

Nüüdseks on aga selge, et keskmisest madalama palgaga inimestele jäigi raha rohkem kätte ja OECD hinnangul ebavõrdsus Eestis vähenes. Seega oleks tark muutustele mitte vastu seista ega nendega viimasena kaasa minna, vaid esimeste hulgas kohaneda ja aidata teistel muutused läbi viia – ka sellega on võimalik teenida.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

maksumaksja
1. sept. 2021 14:50
Seoses sellega, et töölepinguga töötaja tööandja maksab kinni töötaja tervisekontrolli töötervishoiu raames, ja hüvitab ka töötaja haiguspäevi, saab mainida, et on toimunud sotsiaalmaksu varjatud tõus.