"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
KAASAV EELARVE Saada ettepanek, kui soovid kodu juurde seiklusrada või parki (1)
30. august 2021
Scanpix

Tallinn ootab 3. septembrist 1. oktoobrini kõigi linlaste ettepanekuid selle kohta, mida võiks järgmisel aastal rajada linna kaasava eelarve abil.

Kokku on linlaste ettepanekute elluviimiseks ette nähtud 1 miljon eurot. Linlased saavad endale meeldivamaid projekte toetada novembris algaval avalikul hääletusel.

“Kaasav eelarve annab linnarahvale võimaluse linna arendamisel kaasa mõelda ja ka oma uusi ideid esitada,” lausus abilinnapea Aivar Riisalu. “Igaühel on võimalus öelda sõna sekka kõige vajalikumate projektide valimisel. Nii saab kaasava eelarvega igas linnaosas ellu viia ühe projekti aastas, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja valinud.”

Sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele. Kaasava eelarve raha saab kasutada avalikkusele avatud paikade loomiseks. Igas linnaosas on taas oodatud ka eelmisel kaasava eelarve hääletusel olnud projektid, mis ei pälvinud valituks osutumiseks piisavalt hääli.

Võimalus elanikega suhelda

Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja Manuela Pihlapi sõnul näitas eelmine aasta, et inimesed tahavad kaasa rääkida – ideid laekus toona üle viiesaja. “Ühtlasi selgus, et alustada tuleb varem, ja seetõttu algab sel aastal ideekorje juba septembris,” selgitas Pihlap.

“Nii on võimalik edukaks osutunud projektidega valmis jõuda juba järgmisel suvel. Eelmisel aastal esitatud ja ette võetud projektid on praegu valmimas ja esimesi tulemusi võime näha septembris. Osa projekte, mis olid mahukad, kuid samuti vajalikud, valmivad järgmisel aastal.”

Pihlap rõhutas, et kaasav eelarve annab võimaluse kogukonnaga suhelda. “Osa projekte, mis ei jõudnud finaali, andsid linnale ettekujutuse, mida inimesed tahavad linnas näha. Sellised ideed võivad teoks saada ka muud moodi kui kaasava eelarvega,” ütles Pihlap. “Olge loovad ja olge aktiivsed – ootame ideekorjele loomingulisi ja rohelisi mõtteid!”

Mulluse kaasava eelarve idee järgi istutatakse septembri lõpus Tildri tänavale minimets, tallinlane Marit Finnie sai asjakohase idee Jaapani botaaniku ja taimeökoloogi Akira Miyawaki töödest. Loodusliku metsa saavutamiseks istutatakse väga erinevaid liike. Sellised ökosüsteemid on kliimaeesmärkide saavutamisel võtmetähtsusega. Minimets meelitab ligi rändavaid laululinde ja on kiirtoidukohaks paljudele lindudele, loomadele ja putukatele. Pargi keskossa on projekteeritud lindude pesakastid ja kaguossa looduslik sademevee immutusala. Suurem osa murualast on projekteeritud harva niidetavaks alaks.

Nõmmel võitis 2021. aasta kaasava eelarve hääletuse Pääsküla ja Harku terviseradade katte korrastamise projekt, mille esitas Robert Peterson. Ehitusega on kavas alustada septembris. Lisaks radade korrastamisele paigaldatakse Harku metsa radade äärde kokku 111 uut leedlaternat vanade valgustite asemel, et inimestel oleks uue kattega teerajal ohutu ning turvaline liikuda.

Tänavu oktoobris peaks valmima Löwenruh’ pargi seiklusrada, selle idee esitasid mullu kaasava eelarve projektide hulka Rachel Karolin Kunda ja Annabel Voomets. Seiklusrada on mõeldud vanematele lastele ning pakub võimalust panna oma liikumisosavus proovile võrdlemisi ohutult. Lisaks sellele luuakse väike puhkeala pinkide, prügikasti ja rattaparklaga.

Jõulinnak ja palliplats

Septembris peaks valmima Haaberstis kaasava eelarve hääletuse võitnud Õismäe raba terviseradade jõulinnak, mille idee esitas Alo Lõoke. Jõulinnaku seadmetel on võimalus reguleerida ka raskusi. Raja kasutajatele luuakse mitmekülgsed sportimistingimused, mis tooksid aasta ringi rohkem inimesi värske õhu kätte trenni tegema.

Mustamäel valmib septembri alguseks pallimängude areen 32. keskkooli juurde Kiili tänaval, kus lisaks korvpallile ja võrkpallile saab ka tennist ja lauatennist mängida ning talvel uisutada. Idee esitas Meelis Raiend.
Kopli tänaval peaks mulluse idee järgi 2022. aasta sügisel valmima Kass Augusti promenaad Telliskivi Rimi ja Salme trammipeatuse vahel. Selle idee esitasid Ülle Maiste, Meelis Luukas ja Ivika Holm.

Lasnamäelaste poolehoiu võitnud Mustakivi jalakäijate tunneli remont juba käib. Idee esitasid möödunud aastal Anastasia Šarõmova ja Valentina Lašmanova. Info kaasava eelarve ideede esitamise ja hindamisprotsessi kohta on veebilehel https://www.tallinn.ee/kaasaveelarve/.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Anu Väluaho
6. sept. 2021 13:06
Tallinna linn koos Harku vallaga võiksid rajada kergliiklustee jalgratturitele, sportlastele ja muidu perega jalutajatele ümber Harku järve. Oleksime väga tänulikud.