"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Transpordiamet soovitab asulates liigeldes tempo maha võtta (1)
30. august 2021
Foto: Albert Truuväärt

“Ligikaudu 90% jalakäijaõnnetustest toimub asulatest. Kõikidest eelmisel aastal hukkunutest oli 24% jalakäijad. Igal sõidukijuhil on vastutus teiste liiklejate ees. Me kõik soovime jõuda ohutult sihtpunkti,” selgitas Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert Liis Sepp.

Transpordiamet soovitab algava kooliaasta eel võtta asulates liigeldes tempo maha ning toob tänavatele ja meediasse liiklusohutuskampaania „Naudi sõitu. Aeglasemalt on mõnusam.“

Üheks oluliseks õnnetuste juhtumise põhjuseks on tema sõnul just kiiruse ületamine. 2020. aastal korraldatud küsitluse „Sõidukiiruse valik ja joobes juhtimine“ tulemusena selgus, et linnades ja asulates sõidab lubatud suurima kiiruse piires 56% (2019. a 54%) juhtidest. Piirkiirust ületab seega 44% vastanutest. Piirkiiruse ületamist põhjendati kõige enam teiste liiklejate kiirusest tingitud kiirusevalikuga ning möödasõidu sooritamisega.

Piirkiiruse eiramine võib Sepa kinnitusel doominoefektina põhjustada mitmeid ohtlikke tagajärgi: autojuhi nägemisväli aheneb, mis tähendab, et väheneb võimalus reageerida õigeaegselt ning suureneb peatumiseks kuluv aeg. Seetõttu on tagajärjed õnnetuse korral raskemad.

“Liigne kiirus liikluses ei hõlma endas üksnes kehtestatud piirkiiruse ületamist. See tähendab ka liiga kiiresti sõitmist hetkel, mil muud mõjufaktorid nagu ilm, valgustus, ummikud ja teeolud nõuaksid aeglasemat sõidukiirust. Seetõttu on kampaania loovlahendusel kujutatud linnakiiruse sümbolina 50 asemel numbrit 49,” rääkis Sepp.

Transpordiameti liiklusohutuskampaania „Naudi sõitu. Aeglasemalt on mõnusam.“ on ajastatud septembrisse, mil linnadesse saabuvad kooliaastat alustavad lapsed ja liiklus muutub tervikuna suviste sõiduoludega võrreldes aktiivsemaks.

Kuni 30. septembrini on teavituskanalitena kasutusel televisioon, raadio, välimeedia ja internet. Kampaania põhisõnumiks on, et aeglasemalt on mõnusam liigelda. Linnakiirust järgides naudid sõitu rohkem ja kõigil on turvalisem.

Nõuanded kiiruse järgimiseks:

  • Jälgi regulaarselt oma spidomeetri näitu, eriti asulasse sisenedes.
  • Teadvusta, mis paneb Sind kiirust ületama. Liiklusvoog, närvilisus, harjumus?
  • Piirkiirus ei ole kohustuslik! Kohalda oma kiirust vastavalt ilmastiku- ja teeoludele.
  • Varu sihtpunkti jõudmiseks aega, eriti kui tead, et liikluskoormus on tavapärasest suurem.
  • Ole liikluses kohal ning tegele 100% sõidukijuhtimisega.
  • Hoia piisavat pikivahet. See võimaldab sujuvamalt ja säästlikumalt sõita.
  • Pea meeles, et asulas kehtib kiiruspiirang märgist kuni märgi taga oleva lähima ristmikuni, ristmiku puudumisel kuni asula lõpuni või piirangut lõpetava märgini või märgi juurde pandud tahvliga teatatud kauguseni.
  • Ole teistele eeskujuks ja järgi piirkiirust! Piirkiirusest kinni pidades on mõnusam sõita ja sõitu nautida.
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Lauri
30. aug. 2021 09:37
Ka 50 km/h on linnas paljuvõitu. Eesti transpordiamet on ajast maha jäänud. Uus norm peaks kõikjal linnades olema 30 km/h, et ka jalgratturitel ja tõukeratturitel oleks tänaval turvaline. Võtkem rohkem eeskuju lääne linnadest, kus liiklus sõiduteel on ka nõrgematele liiklejatele turvaline.