"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Ministeerium tunnistab riigieelarves sadades miljonites tehtud vigu (0)
31. august 2021
Rahandusministeeriumi eelarvepoliitika asekantsler Sven Kirsipuu. Foto: Scanpix

“Riigikontrolli poolt välja toodud vead 2019. aasta sügisel koostatud riigieelarve koondosas tuvastas rahandusministeerium eelmisel aastal ja teavitas sellest nii valitsust kui riigikogu rahanduskomisjoni,” ütles rahandusministeeriumi eelarvepoliitika asekantsler Sven Kirsipuu. “Vead tekkisid konsolideerimiskannetes, mis ei ole lihtsasti kontrollitavad, kuid kõik valitsemisalade eelarved ja eelarvepositsiooni arvestus on siiski õiged.

Rahandusministeerium nõustub riigikontrolli auditiga, mille kohaselt tegi ministeerium 2020. aasta riigieelarves sadade miljonite ulatuses arvestus- ja arvutusvigu; ühtlasi lubab ministeerium tulevaks aastaks koostada sisukama riigieelarve eelnõu.

Vead olid tingitud ajapuudusest

Kirsipuu tõdes, et vead on kahetsusväärsed. Samas märkis ta, et 2019. aastal valmistas ministeerium esmakordselt ette tegevuspõhist eelarvet ning lõplike eelarveliste otsuste ja dokumendi vormistamise vahele jäi aega minimaalselt ning tehniline võimekus vigade automaatseks tuvastamiseks oli madal.

“Oleme viimaste aastate jooksul muutnud oma tööprotsesse, automatiseerinud vigade tuvastamist ja liikumas infosüsteemide funktsionaalse võimekuse suurendamise suunas, et võimalike vigade arvu minimeerida,” rõhutas asekantsler. 

“Nõustume auditi tulemusetega ja kinnitame, et korrektne riigieelarve seaduse eelnõu, arusaadav riigieelarve seaduse eelnõu seletuskiri, tegevuspõhise eelarve sisuline kasutuselevõtt ning riigieelarve planeerimise ja täitmise põhimõtete selgus ja järgimine on meile olulised,” lisas ta. 

Järgmise eelarve eelnõu saab olema sisukam

Ühtlasi tõi Kirsipuu välja, et rahandusministeerium on eelarve loetavuse, läbipaistvuse ja detailsuse suurendamiseks välja töötanud uue riigieelarve seaduse eelnõu, mis võimaldab juba 2022. aastaks koostada sisukama riigieelarve eelnõu.

Riigikontrolli aruanne näitab, et riigikogus seadusena vastu võetud 2020. aasta riigieelarve kõik koondsummad – tulud, kulud, investeeringud, finantseerimistehingud – on valed, sest eelnõu ette valmistanud rahandusministeerium on teinud sadade miljonite ulatuses arvestus- ja arvutusvigu.

Niisiis näitab teisipäeval avaldatud riigikontrolli kontrolliaruanne näitab, et rahandusministeerium on esitanud eelarve tulud tegelikust suuremana ning kulude, investeeringute ja finantseerimistehingute osa väiksemana. Selle tulemusel on tulude ja kulude vahe riigieelarves näidatud 365 miljoni euro võrra paremana, teatas riigikontroll teisipäeval. 

2020. aasta riigieelarve seaduse järgi ületavad tulud kulusid 109 miljoni võrra, kuid kontrollimisel selgus, et planeeritud kulud olid tuludest suuremad 256 miljoni euro võrra. Tulude eelarve on koondosas esitatud 115,87 miljoni euro võrra suuremana, kulud 249,58 miljoni võrra väiksemana, investeeringute summa 5,56 miljoni võrra väiksemana ja finantseerimistehingute eelarve 43,04 miljoni euro võrra väiksemana. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid