"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
eesti uus president Riigikogu valis Alar Karise presidendiks (0)
31. august 2021

„Tänan kõiki neid, kes minu poolt hääle andsid, aga ka neid, kes seda ei teinud. Ma luban olla heaks partneriks Riigikogule. Suur aitäh,“ ütles pärast presidendiks valimist endine riigikontrolör ja Eesti Rahva Muuseumi praegune juht Alar Karis. 

Vaata galeriid (48)

“Peale esimest vooru oli täna rõdul istudes rutiin juba tuttav, ega ka EKRE väike viivitamine üllatusena tulnud. Oli juba ette aimatav, kuidas see liikumine täna välja näeb,” lausus Karis. “Üllatav ei olnud ka lõpptulemus, oli selgelt näha, et koalitsioon mind presidendiks soovib. Kui küsite, millise presidendi täna Eesti sai, siis ma vastan, et ta sai Alar Karise ja eks läheb mõnda aega, kui saavad selgeks minu mõtted, tunded ja lausumised.”

“Minu meelest on hea, et Karis presidendiks sai, niipalju kui olen temast kuulnud, vaadanud intervjuusid või lugenud, siis ta tundub vääriline president olevat. Mina soovin talle küll õnne,” oli lapsevankriga jalutanud Marion rõõmus. Talle paraku aga ei sekundeerinud Tiina, kes lausus:” Võiks olla hoopis mõni värvikam kandidaat, minu meelest jääb Karisel presidendina ikka üht-teist puudu, valikus oleks võinud olla mitu ja palju paremat kandidaati, nimesid ma ütlema ei hakka.”

Karise sõnul püüab ta olla olen president, kes püüab suhelda kõikide poliitiliste jõududega ning  leida viise, et Eesti edasi areneks. “Meil võiks olla haritud ja tark rahvas,” sõnas Karis, lisades, et see võiks olla üheks motiiviks, kuidas ametiaega täita. 

Ta nentis, et presidendil on vaja tegeleda nii sise- kui ka välispoliitiliste küsimustega. “See on keeruline ülesanne,” sõnas ta.

Karis sõnas, et püüab riigipea ametis suhelda kõigi poliitiliste jõududega. “Iga retoorika vajab erinevat lähemist, püüan leida tee erinevate erakondade liikmete südamesse,” sõnas ta. “Annan endast parima, et kõik erakonnad kuulaksid mind ära.”

Ka nimetas Karis üheks ülesandeks rahva ühendamist. Ta märkis, et tal pole kaasa töövahendeid, millega lõhesid kinni õmblema hakata, kuid samas avaldas Karis veendumust, et see on võimalik.

Karis ütles, et ta kavatseb võtta eeskuju kõikidelt eelmistest presidentidelt ning lisada sinna midagi, mis on talle omane. “Kõik presidendid on olnud pühendunud Eesti riigile ning neilt on palju õppust võtta,” lisas Karis.

Kõneledes oma meeskonna kokkupanemisest sõnas Karis, et selleks on vähe aega ning meeskonna komplekteerimisega tuleb hakata tegelema kohe. Ta kinnitas, et valik saab toimuma inimeste pädevuse ja kompetentsi põhjal.

Ratas: loodan, et viie aasta pärast valime presidenti rahvana

Riigikogu esimees Jüri Ratas õnnitles presidendiks valitud Karist ja tema toetajaid. “Samuti väärikust ja hoolivust meile kõigile, et täna valitud presidendi ametiajal meie üks ja ainus Eesti tasakaalukalt areneks,” kirjutas Ratas sotsiaalmeedias. “On siiras heameel, et Riigikogu meile usaldatud ülesande täitis ja seda pea kõigi erakondade koostöös. Tänu sellele saame nüüd keskenduda järgmise aasta riigieelarvele ja lähenevatele kohalikele valimistele.”

Ratas ütles, et tema jaoks olid tänavused presidendivalimised kolmandad. “Nendega kaasnenud rohkete spekulatsioonide ja keerukate läbirääkimiste tõttu osutusid need kõige raskemateks,” kirjutas ta. “Loodan, et viie aasta pärast valime presidenti rahvana. Selleks hakkas Keskerakond koguma Riigikogu liikmetelt allkirju eelnõule, millega tänavu septembris vastav muudatus algatada.”

Kallas uuest presidendist: just sellist juhti on Eestil vaja

„Ootus Eesti presidendile on, et ta oleks meie südametunnistus ja visiitkaart,“ lausus peaminister Kaja Kallas. „Täna ütles Riigikogu, et usaldab seda teatepulka üle võtma Alar Karise. Mul on selle üle südamest hea meel.“

Peaministri sõnul on Alar Karis on väärikas inimene, kes on end nii riigikontrolöri kui Tartu Ülikooli ja Maaülikooli rektorina näidanud tugeva ja tulevikku vaatava juhina. „Just sellist juhti on Eestil vaja, eriti praegusel keerulisel ajal,“ märkis ta.

Kallase sõnul on väärikate presidendikandidaatide leidmine olnud pikk ja keeruline protsess.

„Kui rahvas ja meedia on avaldanud meelehärmi, et kandidaatide selgumine jäi viimasele hetkele, siis võin kinnitada, et samasugust muret on tundnud ka erakonnad,“ rääkis ta. „Meie kõigi soov on olnud leida Eestile hea ja väärikas president, kes suudaks oma tarkuse, elukogemuse ja õiglustundega ühendada Eesti rahvast ning esindada meie riiki väärikalt välissuhtluses.“

Kallase sõnul on Eesti põhiseadus kirjutatud nii, et president oleks erakondade ülene. „Usun, et Alar Karisest tuleb kogu Eesti rahva president,“ märkis ta.

Kui peaminister peab Karist väga heaks valikuks, siis rahva arvamus on aga kahetine.

68 poolthäält vajanud Karis kogus 72 häält. Märgistamata sedeleid oli kaheksa. Kehtetuid sedeleid ei olnud

Karise seadsid üles Keskerakonna ja Reformierakonna 59 saadikut. Esmaspäevases esimeses valimisvoorus ei tulnud neile siiski piisavalt hääli juurde ning 63 poolthäält kogunud Karisel jäi presidendiks saamiseks viis häält puudu. 

Kui Eesti Konservatiivne Rahvaerakond teatas avalikult, et nemad hääletusest osa ei võta, siis esmaspäeval sai selgeks ka see, et Karise poolt ei hääletanud enamus sotsiaaldemokraate. Esmaspäeva õhtul teatasid nad aga, et kohtuvad teisipäeva hommikul Karisega uuesti. 

Teisipäeval enne riigikogu istungit kinnitasidki sotsid, et nüüd on nad valmis Karist toetama. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.