"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Vabaks OÜ lubab investoritele raha tagastada (0)
31. august 2021
Vabaks OÜ juhatuse esimees Marko Vaik. Foto: Scanpix

“Otsustasime tekkinud olukorra päris algusesse tagasi pöörata ja teeme seda prokuratuuri ning finantsinspektsiooni teadmisel. Investorid saavad raha tootluseta tagasi ja pensioniraha saajatele ei arvestata teenustasu, et ei tekiks ühtegi tõlgendust näiteks investeerimisteenuse või krediidivahenduse suunas,” ütles Vabaks OÜ juhatuse esimees Marko Vaik.

Tema sõnul tehti vastav otsus, kuna plaanitud ärimudelit ja ettevõtte tegevust ei olnud võimalik tekkinud olukorras arendada.

Portaali vabaks.ee opereeriv Vabaks OÜ teatas, et investoritele makstakse investeeritud summa tootluseta juba alates septembrist tagasi, samuti ei rakendata portaali kaudu rahasaanutele ühtegi teenustasu.

Tänavu mai lõpus pidas keskkriminaalpolitsei ettevõtte asutajad ja juhatuse liikmed Marko Vaigu ja Ahto Aavat tegevusloata majandustegevuses ning investeerimiskelmuses kahtlustatavatena kinni.

Juuni algul teatasid Vaigu ja Aava kaitsjad, et peavad finantsinspektsioonilt (FI) esitatud kuriteokaebust põhjendamatuks, ning et nende hinnangul portaal tegutsemiseks FI luba ei vaja. Juulis hoiatas FI avalikkust tegevusloata krediidi vahendamises ja investeerimisteenuse osutamises kahtlustatava ettevõtte eest.

Vaik lisas, et portaali kaudu raha saanud peavad tagastama sama summa, mis neile varem kätte anti ning selle üle on range järelevalve. “Portaali kaudu sai raha 20 inimest, investeeringu tegid 130 investorit, klientidelt laekub suurusjärgus 82 000 eurot,” märkis Vaik.

“Lähtusime PwC Legal õigusnõust, mille kohaselt oli Vabaksi ärimudel Eestis ainulaadne, polnud õiguslikult reguleeritud ja ei vajanud seetõttu finantsinspektsioonilt tegevusluba. Lisaks oli saadud õigusnõu kohaselt pensionisaaja nõue pensionifondi vastu loovutatav,” lisas ta.

Vabaks.ee asutati pensioniraha vabastamise platvormina, mis tõi kokku teisest sambast väljuda soovijad ja investorid. Investorid said seejuures osta pensioniosakute väljamaksmisest tuleneva nõudeõiguse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.