"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
KIK toetab omavalitsusi 1,5 miljoniga biojäätmete konteinerite ostuks (0)
01. september 2021
Keskkonnaminister Tõnis Mölder. Foto: Scanpix

“Regulaarselt tühjendatavad biojäätmekonteinerid või kompostrid peavad asuma inimeste kodude juures. Usun, et toetus aitab omavalitsustel seda nõuet täita,” lausus keskkonnaminister Tõnis Mölder, kelle sõnul peab Eestis saama biojäätmeid kõikjal tekkekohal ära anda või alternatiivina kompostida hiljemalt 2023. aasta lõpuks.

Alates kolmapäevast saavad kohalikud omavalitsused taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskusest (KIK) toetust biojäätmete konteinerite ja kompostrite ostuks; taotlusvooru eelarve on 1,455 miljonit eurot ning taotlusi võetakse vastu kuni 1. novembrini, vahendab BNS.

Toetust saab nii kompostrite, konteinerite kui teemakohaste trükiste ja digimaterjalide välja andmiseks

KIK-i toetuste ja teenuste osakonna juhi Antti Toominga sõnul avaneb elanikel võimalus komposter või konteiner enda majapidamisse saada pärast seda, kui kohalik omavalitsus on KIK-ilt saanud positiivse otsuse ning alustanud oma piirkonnas nende jagamist.

“Soovitame omavalitsustel enne toetuse küsimist elanikelt uurida, kui palju võiks huvi olla, et kompostrid ja konteinerid kõige tulemuslikumalt hiljem laiali jagada,” märkis Tooming.

Taotlema oodatakse kohalikke omavalitsusi ja nende loodud koostööorganisatsioone. Lisaks konteinerite ja kompostrite ostule antakse toetust projektiga seotud trükiste ja digitaalsete materjalide väljaandmiseks ja teavitustegevuseks.

Kodukompostriks loetakse kodumajapidamises tekkinud biojäätmete tekkekohas mikro- ja makroorganismide kaasabil aeroobseks lagundamiseks ettenähtud kuni 420-liitrine komposter, kuhu on takistatud lindude ja loomade juurdepääs. Biojäätmete konteiner on biojäätmete kogumiseks ette nähtud kuni 140-liitrine kogumismahuti.

Toetuse tingimustes ei ole piiritletud piirkondade ja majapidamiste suurust, kellele konteinerid või kompostrid mõeldud on. Kui omavalitsus annab kompostri või konteineri elanikele tasuta, siis jääb see kohaliku omavalitsuse omandisse. Kui elanik peab selle eest tasuma omaosaluse summa, siis saab ta inventari omanikuks. Kompostrite ja konteinerite kasutamise kohustus on kolm aastat.

Toetuse suurus on kuni 200 000 eurot omavalitsuse kohta

Üks taotleja saab küsida toetust kuni 200 000 eurot või maksimaalselt 90 protsenti maksumusest. Taotluste hindamisel saavad suurema omaosalusega ning nii konteinereid kui ka kompostreid sisaldavad taotlused rohkem hindepunkte. Võrdsete punktide korral eelistatakse väiksema toetussummaga taotlusi.

Taotlusi saab esitada 1. novembri õhtuni e-toetuse keskkonnas. Toetuse infopäev toimub 3. septembril virtuaalselt. Sellel infopäeval tutvustatakse ka teisi KIK-is avatud jäätmete toetusi. 

Möödunud aasta sügisel lõppes esmakordselt kohalikele omavalitsustele mõeldud taotlusvoor toetamaks nende terviklikku jäätmete liigiti kogumise lahendusi. Sellest voorust said toetust 10 kohalikku omavalitsust kogusummas 1,4 miljonit eurot.

Nendest Harku, Võru, Tartu ja Keila soetasid ka elanikele kodukompostreid, teised omavalitsused rajasid toetuse abiga eelkõige jäätmejaamasid ja -maju. Seekordne toetusvoor on suunatud ainult biojäätmete konteinerite ja kompostrite ostuks.

Toetuse töötas välja keskkonnaministeerium ning seda jagatakse heitmekaubanduse kauplemissüsteemi vahenditest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.