"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
VIDEO! Kolme lapse ema: uudis ranitsatoetuse muudatusest tuli ikka väga hea üllatusena (0)
01. september 2021

“See uudis, et ranitsatoetus makstakse nüüd korraga välja, tuli ikka väga suure üllatusena. Ma arvan, et just sügisel olekski seda suuremat toetust vaja, mitte siis, kui laps on juba esimese klassi ära lõpetanud,” leidis kolme lapse ema Liis Hinno.

“Kvaliteetne ranitski juba maksab päris palju, korralikud riided, jalanõud, võimlemisriided pluss kooli asjad. Kõik see kokku teeb päris märkimisväärse summa,” lausus Hinno.

Kui seni maksis Tallinna linn esimesse klassi mineva lapse ranitsatoetust kahes osas, siis alates sellest õppeaastast makstakse kogu summa ehk 320 eurot ühe korraga välja. See on paljudele peredele suureks abiks, sest just kooliaasta alguses on väljaminekud reeglina kõige suuremad.

Linna jaoks on ranitsatoetuse maksmise kulu aastas kokku peaaegu 2 miljonit eurot. Ranitsatoetus makstakse välja 30 päeva jooksul pärast taotluse esitamist. Taotlusi hakatakse vastu võtma alates 13. septembrist.

Lasteaia kohatasu kaotamine

“Taotlust saab esitada kuni novembri lõpuni, muidugi me räägime siinkohal lastest, kes on ametlikult Tallinna elanikud. Samamoodi peab olema vähemalt üks lapsevanem Tallinna elanik. See vanem, kes esitab taotluse peab olema registreeritud lapsega samale  aadressile,” täpsustas Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

Linn toetab lastega peresid ka lasteaedade kohatasu maksmisel. See tähendab, et kui lasteaias käib rohkem kui kaks last, siis alates teisest lapsest kohatasu maksma ei pea. Aastas aitab see pere jaoks kokku säästa üle 800 euro.

“Kindlasti on see abiks, igasugune rahaline kokkuhoid aasta lõikes on hea. Need pered, kus on rohkem kui kaks last, võidavad sellest kõige rohkem kindlasti,” leidis lapsevanem Priit Meier.

“Lastega seoses on nii palju väljaminekuid. Riided ja kõik muud asjad sinna juurde, et sellest on väga suur abi,” lisas pereema Kaisa Meier.

Tallinn linn jätkab ajutise toetusmeetmena ka esimese haiguspäeva hüvitise maksmist ning vanalinnas tegutsevate ettevõtete üürisoodustust.

Kooli algus toob kaasa suuri kulusid

„Iga lapsevanem teab, et lapse koolitee algus toob kaasa ka märkimisväärseid kulusid. Esimesse klassi astuval lapsel on vaja ju kõike uut alates pinalist ja pliiatsitest, lõpetades ranitsa ja spordiriietega. Kindlasti on lapse esimesse klassi minek perekonna jaoks eriline aeg, ent ka suur väljaminek. Seega on Tallinna linn otsustanud ranitsatoetust korraga välja maksma hakata, et lapsevanemate rahalist koormust kooli alguses leevendada,“ ütles Beškina.

Tallinna linn on ranitsatoetust maksnud alates 2002. aastast ning seni on toetust peredele makstud kahes võrdses osas. Esimene osa maksest on tehtud septembrist novembrini esitatud taotluste alusel ning teine osa kooliaasta lõpus ehk järgmise kalendriaasta juunis.

Alanud õppeaastal saavad lapsevanemad esitada ranitsatoetuse taotlust alates 13. septembrist kuni 30. novembrini Tallinna iseteeninduskeskkonnas. Toetuse taotlemiseks peavad nii laps kui ka vähemalt üks lapsevanem olema Tallinna elanikud vähemalt käesoleva kalendriaasta 1. jaanuarist ning laps on kantud ühe Tallinnas tegutseva kooli õpilaste nimekirja. Taotluse saab esitada lapsega samal aadressil elav vanem.

Ranitsatoetuse väljamakse tegemise muudatuse mõju linnaeelarvele on ühekordne, tänavu sügisel korra muutmisel suureneb planeeritud eelarve 646 000 euro võrra. Ranitsatoetuse korra muudatuse peab heaks kiitma Tallinna Linnavolikogu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.