"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Mihhail Kõlvart: koroonaotsuseid ei saa langetada valitsuse iganädalaste istungite põhjal (2)
01. september 2021
MIhhail Kõlvart Foto Ilja Matusihis

„On tore, et valitud uus president Alar Karis on valmis suhtlema kõigi inimeste ja erakondadega, seda ka vene keeles. Karis sobib hästi presidendi ametikohale,“ rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart täna ERR-i saates „Otse uudistemajast“.

Kõlvarti sõnul tuleb praegu vahet teha valitud presidendi ja presidendi valimise korra vahel, mis vajab kindlasti muutmist. „Uus valitud president ei ole selles süüdi, et praegune valimiskord on kohmakas ning see tuleb ümber teha,“ lausus ta.

Kõneldes alanud kohalike valimiste kampaaniast, märkis Kõlvart, et erinevalt opositsiooni erakondade esindajatest pole ta veel oma kampaaniaga pihta hakanud. „Linnajuhtidel tuleb kuni viimase ametis oldud ajani tegeleda linna juhtimisega ning kampaaniat saab teha alles viimasel hetkel,“ selgitas ta.

Kõlvart on arvestanud ka sellega, et pärast valimisi pole Keskerakonnal võimalik linna juhtimist üksinda jätkata. „Valijad teevad otsuse, kas oleme võimelised linna valitsemist jätkama. Tallinlaste toetus meile on suurem kui riigis keskmiselt ning läheme valimistele vastu optimistlikus meeleolus ning valimisi võitma. Aga midagi pole ka lahti, kui me üksinda või kellegagi koos koalitsioonis linna valitseda ei saa. Võime olla ka opositsioonis.“

Kõlvart ei pidanud vajalikuks enne valimisi hakata sõlmima ka kokkuleppeid teiste erakondadega. „Valimised näitavad, missuguse valijate usalduse keegi pälvib ning alles seejärel on võimalikud läbirääkimised. Parem on praegu rääkida ühisest linnaruumist ja rohelisest pealinnast. Kui saame näiteks Reformierakonnaga nendest teemadest enne valimisi rääkida, siis on see hea. Kui aga Isamaa esindaja räägib, et linna juhitakse venemeelselt ja korruptiivselt, siis on see vale ning raske on niimoodi edasi arutleda. Linna ei juhita korruptiivselt,“ kinnitas linnapea.

Rääkides alanud kooliaastast ning koroonapiirangutest, pidas ta tähtsaks, et koolides toimuks õppetöö kontaktvormis. Samas oleks hea, kui haridus- ja teadusministeerium valmistaks ette varuplaani, kuidas tsentraalselt korraldada koolides kaugõpet. „Valitsusel on jäänud puudu pikaajalisest plaanist. On küll olemas Valge raamat olukorra kirjeldamiseks, kuid selles ei leidu juhiseid, kuidas tegutseda kui olukord halveneb. Me ei saa otsuseid teha valitsuse iganädalaste istungite põhjal. Koolidel on raske isegi avaaktusi pidada, kui ei teata, kuidas käituda.“

Puudutades ühise ühistranspordi süsteemi arendamist koos naabervaldadega pidas ta vajalikuks nii valdade suuremat panustamist ühistransporti kui ka riigi tuge. „Süsteem läheb käima siis, kui ka naabrid panustavad rohkem. Tallinna võimekus panustada on suurem kui teistel ning riik peaks võtma siin eestvedaja rolli.“ Ta avaldas lootust, et pärast valimisi määratakse valitsuse poolt keegi selle teemaga tegelema.

Kõlvart pidas ka oluliseks linna suuremat panustamist Tallinna haigla valmimisse, juhul kui riik sellesse rohkem ei investeeri. Samuti minnakse edasi Linnahalli projektiga ning strateegilise partneri otsinguga, et vähendada linna rahalist koormust, suunates need pigem haigla kiiremaks valmimiseks aastaks 2026.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nõunik
5. sept. 2021 12:59
Valitsus saab võtta eeskuju ka välisriikidest. Anaaltest võetakse igalt saabuvalt reisijalt kohe lennujaamas. Hiina võimude sõnul on pärakust testides viirus paremini tuvastatav kui ninasõõrmest, sest elab seal kauem. Sellegipoolest tehakse turistidele ka PCR test — miks tehakse mõlemad, võib jääda arusaamatuks, kuid täpsustavat ega selgitavat infot oma piiriülese testimise korra kohta Hiina väljastanud ei ole. Anaaltesti tegemiseks sisestatakse pärakusse viie sentimeetri sügavusse soolveega niisutatud vatipall ja keerutatakse seda mõned korrad. Anaaltesti eesmärgiks on ka info saamine sperma või libesti olemasolu ja keelatud ainete tarbimise kohta. https://lounaeestlane.ee/hiina-muutis-koroona-anaaltesti-kohustuslikuks-koigile-valismaalt-tulijatele-lisatud-selgitav-video/
lugeja
1. sept. 2021 14:46
https://eestinen.fi/2021/08/kuum-ara-vaktsineeritud-iisraelis-purunes-koroonarekord/ Ära vaktsineeritud ja ümber lõigatud Iisraelis, kus inimesed vaktsineeriti koroona vastu ära esimesena maailmas, purunes koroonaga nakatumiste rekord.