"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Tänasest saab esimestes apteekides läbi viia COVID-19 kiirtestimist (1)
01. september 2021
Foto Rene Suurkaev

Alates tänasest (kolmapäev, 01.september) hakkavad esimesed Apotheka, Südameapteegi ja Benu apteegid pakkuma COVID-19 kiirtestimise võimalust.

Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) juhi Ly Rootslase sõnul on viimane nädal olnud väga töine, et tagada apteekides COVID-19 kiirtestimise valmidus.

„Alates tänases on esimesed apteegid valmis pakkuma inimestele COVID-19 enesetestimise teenust. Sellise uue teenuse käivitamine on olnud apteekidele paras väljakutse, sest ettevalmistuseks jäi väga vähe aega.  Alustame järk-järgult, et aru saada, kui suur on vajadus sellise testimise vastu. Kokku on meie liikmetel lähtuvalt Terviseameti poolt koostatud juhendi nõuetest ja praegu kehtivatest COVID-19 seotud piirangutest võimekus pakkuda teenust kuni 50 apteegis üle Eesti. Meie jaoks on väga oluline, et kõik  apteegikülastajad võivad olla kindlad, et apteeki tulles ei pea kartma nakatumise ohtu ning testide tegemine ei takista ravimite väljastamist ja nõustamist,“ ütles Rootslane.

Teenuse sihtrühmaks on inimesed, kes soovivad tõendada, et nad ei ole nakatunud COVID-19ga. Seega on apteeki oodatud terved haiguse sümptomiteta inimesed, kes ei ole veel vaktsineeritud või kellel on COVID-19 läbipõdemisest möödas enam kui 6 kuud.

COVID-19 enesetestimiseks apteegis peavad inimesed broneerima aja, seda saab teha veebis, kõnekeskuse kaudu või apteegis kohapeal. Teenust pakuvad Apotheka, Südameapteegi ja Benu apteegid. Täpsem info teenust pakkuvate apteekide ja teenuse aegade kohta on leitav nende apteekide kodulehtedelt.

„COVID-19 enesetestimise läbiviimiseks apteegis peaks inimene planeerima kuni 20 minutit. Selle aja jooksul viib inimene ise apteegitöötaja juhendamisel läbi testimise enesetestimiseks sobiliku testiga ning vormistatakse tõend, mis edastatakse e-posti teel või prinditakse apteegis välja. Tõendil on QR kood, mille abil saab ürituse korraldaja või tegevuse läbiviija kontrollida tõendi kehtivust. Tõend kehtib 48 tundi ja on mõeldud kasutamiseks siseriiklikult“ räägib Ly Rootslane.

Sellist teenust, kus inimene ise viib testi läbi, et ole varem Eesti apteekides tehtud. Seega tuli EPAL liikmetel täpselt läbi mõelda, kuidas oleks inimese  jaoks kõige lihtsam ja loogilisem teenust korraldada ning arendada välja tarkvara, mis aitab tõendi koostamisel ja kontrollimisel, sest apteekidel ei ole õigust edastada andmeid tervise infosüsteemi, kuhu salvestatakse ülejäänud COVID seotud dokumendid. Paraku ei ole teenuse läbiviimine  kõikides apteekides võimalik, sest vajalik on eraldatud hea õhuvahetusega ruum, kus teenust privaatselt pakkuda.

26. augustil kehtima hakanud Vabariigi Valituse korraldus sätestab, et erinevatel üritustel osalemiseks ja tegevuste tegemiseks võib inimene kasutada  tõendit, mis kinnitab, et  apteegis läbi viidud SARS-CoV-2 kiirtesti tulemus oli negatiivne ning test tehti kuni 48 tundi enne tegevuses osalemist.

Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL) on Eesti suurim apteeke ühendav organisatsioon, mille  liikmeteks on 287 apteeki ja 1100 apteekrit üle Eesti.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

out
1. sept. 2021 19:00
https://www.err.ee/1608323540/vaktsineerimisvoimaluseta-inimesed-peavad-kodus-istuma-voi-pidevalt-testima Inimesed, kelle tervis ei võimalda neid koroonaviiruse vastu vaktsineerida, saavad ühiskonnaelust osa ainult kallite testide abil, kuna sotsiaalministeeriumi hinnangul neid ilma testimata kohvikusse või kudumisringi lubada ei või. Ehkki ministeeriumi kinnitusel hakatakse neile lähiajal tasuta testimist pakkuma, kohtleb riik selliseid inimesi endiselt ebavõrdselt.