"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Ettevõtlusminister: tarbijate kindlustunne veebis ostlemisel suureneb jõudsalt (0)
02. september 2021
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. Foto: Mats Õun

“Internetis ostude sooritamise populaarsus kasvab jõudsalt ja seega laienevad pidevalt ka digitaalsed võimalused tarbijatele kaupade ja teenuste pakkumiseks,“ selgitas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

“Üha enam kasutatakse erinevaid võrdlusveebilehti või turuplatsina tegutsevaid internetipõhiseid kauplemiskohti, kus tarbijal on võimalik teha tehinguid erinevate kauplejatega nagu eBay, Amazon või osta.ee,” lisas Sutt, kelle sõnul tuleb sellest tulenevalt ajakohastada ka tarbijakaitseseadust ja täpsustada ebaausate kauplemisvõtete regulatsiooni.

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks tarbijakaitseseaduse muudatused, mille eesmärk on suurendada tarbijate usaldust ja kindlustunnet veebis ostlemisel.

Eelnõus kehtestatakse täiendavad teavitamisnõuded, mille kohaselt peab tarbija olema kursis, kuidas on kujunenud tema otsingu tulemusena esitatav järjestus. Kui otsingutulemuste järjestuses ettepoole paigutumise eest on makstud, siis tuleb tarbijat sellest ka teavitada. Lisaks tuleks teavitada, milliseid parameetreid on sellise järjestuse kujunemiseks kasutatud. Samuti tuleb esitada info internetipõhises kauplemiskohas pakkujaks oleva isiku õigusliku staatuse kohta – kas tegemist kauplejaga või mitte.

Ministri sõnul ei ole internetis oste sooritades inimese jaoks alati selge ja läbipaistev, kellega lõplik ostuleping sõlmitakse ja millised on tema õigused. „Tarbija peab teadma, kuidas tema otsingu tulemusena esitatav järjestus kujuneb, kes on veebis sõlmitud lepingu teiseks pooleks ja kelle poole pöörduda kui tekib probleem,“ selgitas Sutt. „Kui internetiostuga läheb midagi valesti, ei ole alati lihtne kindlaks teha, kes vastutab.“

Nõuete parema täitmise tagamiseks karmistatakse oluliselt ka karistusi tarbijate õiguste kaitseks kehtestatud õigusnormide rikkumise korral ja nähakse ette suurema rahatrahvi määramise võimalus tarbijate majandushuvide kaitseks. Ministri sõnul puuduvad täna tõhusad ja heidutavad karistused, et rikkumisi ära hoida. „Veebikeskkonnas jõuavad pakkumised kiiresti väga paljude tarbijateni ja nõuete mittejärgimisega võib inimestele tekitada olulist rahalist kahju, kuigi iga üksiku tarbija jaoks ei pruugi kahju väga suur olla.“

Eelnõuga võetakse Eesti õigusesse üle EL direktiiv 2019/2161, millega ajakohastatakse liidu tarbijakaitsenorme ja tagatakse nende parem täitmine. Uute nõuete puhul on tegemist maksimaalselt ühtlustatud nõuetega, mis lihtsustavad digiruumis kauplemist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.