“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Koolipidajad saavad CO2 andurite ostmiseks riigilt 2,6 miljonit (0)
02. september 2021
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Foto: Mats Õun

“See raha, mis on kriisimeetmetest üle, kokku 2,6 miljonit, suuname CO2 andurite ja õhupuhastite ostmiseks nendesse klassiruumidesse, kus on loomulik ventilatsioon. Ehk kui mõõtur näitab, et CO2 tase läheb liialt kõrgele, on viimane aeg klassiruumi õhutada,” ütles haridus- ja teadusministri Liina Kersna.

Haridus- ja teadusministri Liina Kersna sõnul tegi riik kevadel kohalike omavalitsuste seas küsitluse, saamaks teada, milline on olukord haridusasutustes ventilatsiooniga. Selgus, et 670-st haridusasutuse hoonest 250 on loomuliku ventilatsiooniga ehk sellisega, mis kindlasti vajab kaasajastamist. Õpilaste arve vaadates selgus, et 70 protsenti neist õpib klassiruumides, kus on mehhaaniline ventilatsioon, mis tähendab, et tegemist on korraliku õhuvahetusega.

Kohalikud omavalitsused saavad peatselt riigilt kokku 2,6 miljonit eurot, et soetada kehva ventilatsiooniga haridusasutustesse CO2 andureid ja õhupuhasteid, vahendab BNS Postimehe Haridusportaali.

Tallinn saab üle 800 000 euro

Lisaeelarvest eraldas riik omavalitsustele investeeringuteks 30 miljonit eurot soovitusega kulutada see haridusasutuste ventilatsiooni parandamisele ning küsitluse järgi 53 protsent omavalitsustest seda soovitust ka järgis. “Sellest siiski ei piisa ja valitsus otsustas neljapäeval, et see raha, mis on kriisimeetmetest üle, kokku 2,6 miljonit, suuname CO2 andurite ja õhupuhastite ostmiseks nendesse klassiruumidesse, kus on loomulik ventilatsioon. Ehk kui mõõtur näitab, et CO2 tase läheb liialt kõrgele, on viimane aeg klassiruumi õhutada,” ütles Kersna.

Ta tõi näiteks, et Narva linn saab selle meetme kaudu ligi 100 000 eurot, Pärnu linn 118 000 eurot, Tallinn üle 800 000 euro, Tartu üle 200 000 euro, Võru linn üle 25 000 euro ja nii edasi. “Loodame, et kohalikud omavalitsused seda raha väga aktiivselt kasutavad,” märkis Kersna.

Lisaks sabn seda raha kasutada ventilatsiooniprojektide koostamiseks. “Nimelt on valitsusel plaanis välja tulla täiendava toetusmeetmega ventilatsiooni korralikuks väljaehitamiseks. Ja see eeldab projekti olemasolu nng hea oleks, kui omavalitsustel oleks raha eraldamisel see juba valmis,” ütles Kersna.

Ta lisas, et kolmandik rahast peaks olema kohaliku omavalitsuste enda panustada, ülejäänud raha tuleb aga riigilt.

Ventilatsioonitoetust kasutasid sihipäraselt pooled KOV-id

Liina Kersna sõnul kasutasid vaid 53 protsenti kohalikest omavalitsustest (KOV) koolide ventilatsiooni väljaehitamiseks eraldatud 30 miljonit eurot sihipäraselt.

Kersna märkis neljapäeval toimunud pressikonverentsil, et väljaehitusteks eraldatud raha kasutamine on soovituslik ja valitsus ei saa dikteerida kuidas seda kasutada. 53 protsenti omavalitsustest kinnitasid, et kasutasid raha sihtotstarbeliselt, kuid mida teised eraldatud rahaga tegid, ei küsitud.

Kersna sõnul vajavad ligemale 250 haridusasutuse ventilatsioonid kaasajastamist, et vähendada koroonaviiruse levikut. 70 protsenti üldhariduse kooli õpilastest õpivad mehaanilise ventilatsiooniga klassides ja 30 loomuliku ventilatsiooniga klassides ning just viimastega tuleb Kersna sõnul tegeleda.

Kuna ventilatsioonide väljaehitamine vajab palju rohkem raha kui seda hetkel eraldamiseks jagub, otsustas valitsus, et kriisimeetmetest üle jäänud 2,6 miljonit eurot eraldatakse omavalitsustele süsihappegaasi andurite ja õhupuhastite soetamiseks klassiruumidesse, kus on loomulik ventilatsioon.

Süsihappegaasi andurid võimaldavad haridusministri sõnul näha, millal oleks õige klassiruumi tuulutada. Samuti saab sama raha kasutada ventilatsiooniprojektide koostamiseks. Kui valitsus peaks ühel hetkel looma uue ventilatsioonide väljaehitamise meetme, siis võiks omavalitsustel juba projektid valmis olla, lisas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.