"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
roheteekond linnasüdames Estonia puiestee muudetakse nädalavahetusel autovabaks (2)
03. september 2021
Tallinna strateegiadirektor Raido Roop. Foto: Mats Õun

„Liikumiskuu annab palju inspiratsiooni, kuidas linnas keskkonnasäästvamalt elada ja õigemaid valikuid teha. Avaürituse „Roheteekond linnasüdames“ raames suletakse osa Estonia puiesteest ja muudetakse see autovabaks linnaruumiks, et propageerida tervislikke liikumisviise,“ ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf, kelle sõnul on Tallinna linnaarengus keskkonnasõbralikud hoiakud üliolulised.

Eeloleval nädalavahetusel, 4. ja 5. septembril toimub Estonia puiesteel autovaba päeva ja keskkonnasõbraliku liikumise kuu alguse puhul üritus „Roheteekond linnasüdames“, mille eesmärk on tõsta linlaste liiklemisalast teadlikkust ning õhutada kasutama säästlikke liikumisviise. 

Tallinna strateegiadirektor Raido Roop tõdes, et rohepöörde kontekstis Tallinna üks põhimuresid jätkuvalt kasvav autostumine.“Kui numbritest rääkida, siis Tallinnas on enam kui 400 autot tuhande elaniku kohta ja see arv kasvab. Eesmärgiks oleks saavutada Helsingi-laadne tase, kus on alla 350 auto 1000 elaniku kohta,“ märkis Roop, kelle sõnul on autouputusele tähelepanu juhtimine üks osa Tallinna rohestrateegiast, mille üks eesmärke on ka Euroopa Rohelise Pealinna tiitli võitmine.

„Tallinn osaleb seekord sellel aastal kolmandat korda Euroopa ka rohepealinna finaali konkursil, kus me oleme nelja finalisti hulgas. Meie konkurendid 2023. aasta tiitlile on Helsingborg, Krakov ja Sofia. Praegune rohepealinn Lahti sai selle tiitli alles neljandal aastal – kolm korda jõudsid nad finaali, aga tiitel õnnestus võita alles neljandal korral,“ oli Roop Tallinna võiduvõimaluste suhtes positiivselt meelestatud.

Järgmisel suvel võib Rävala puiestee muutuda suisa kaheks kuuks autovabaks

Eeloleva autovaba nädalavahetus on ettevalmistavaks sündmuseks järgmisel suvel plaanitavalt mastaapsemale, suisa tänavafestivali mõõtmetes autovabale perioodile.

„Järgmisel suvel plaanime me terve Rävala puiestee otsast lõpuni sulgeda üheks või isegi kuni kaheks kuuks. Ja juba sellel aastal tegi arhitektide liit ka sellekohase ettepaneku, aga linn ei pidanud seda hetkel võimalikuks, kuna lahtisi küsimusi seoses antud teemaga on liiga palju,” nentis Raido Roop.

Põhimureks on asjaolu, et Rävala puiesteel liigub väga palju ühistransporti, ka maakonnaliinide busse, mille liikumise ümbersuunamine on suuremahulisem töö. Lisaks on vaja lahendada kohalike elanike juurdepääs oma kodudele.

„Arhitektide liit on koos kunstiakadeemiaga seda mõtet arendanud ja nad valmistavad ette sellist suurejoonelisemat ruumieksperimenti, kus ka tänavaruumis toimub kogu aeg midagi aktiivset, midagi ägedat, linnaelanikke kaasavat tegevust. Et aga mitte sellest mõttest sellel aastal täiesti loobuda juhtida tähelepanu autostumise probleemile, teeme me eelseisval nädalavahetusel nii-öelda sissejuhatava kaanekergituse autovabaduse teemadele,” sõnas Roop.

Nädalavahetusel jagub autovabal Estonia puiesteel tegevusi kogu perele

Estonia puiesteele luuakse ürituse raames säästvat liikumist soosiv keskkond, kus on ka lastel ja noortel turvaline liigelda, ning tutvustada keskkonnahoidlike liikumisviiside eeliseid, sh ärgitada inimesi vähendama autosõite, eelistama kõndimist ja rattasõitu ning kasutama heitgaasivabu liiklusvahendeid. Estonia puiestee sõiduteele tuuakse mõnusa keskkonna loomiseks teisaldatavad lillepüramiidid, põõsad, puud ja mõned mugavad istumisalad.

4. ja 5. septembril 2021 läbi viidav üritus „Roheteekond linnasüdames“ on keskkonnasõbraliku liikumise kuu ja Euroopa liikuvusnädala tippsündmus, mida peetakse Estonia puiesteel ja sellega piirnevas Tammsaare pargis. Alates kella 12.00 toimuvad Estonia puiesteel Tammsaare pargi esisel alalelektriliste tõukerataste kiirkursused täiskasvanutele, elektriliste liikurite tutvustus ning rattaparandustelgis saab jalgratastele teha tasuta lihthooldust.

Lisaks on huvilistel võimalik mängida minigolfi ja inimsuuruses nuppudega kabet, proovida osavust korvpallivisetes ning huvilistele on avatud ronimissein, kus saab instruktori juhendamisel turvaliselt turnida.  

Tänavu on valminud uute jalgrattateede tutvustuseks stardib kell 13.00 Tammsaare pargist ühissõitmine “Rattasõit uutel ja rajatavatel rattatee objektidel Kesklinnas“. Huvilistel palutakse eelnevalt registreeruda. Kell 14.00 algab jalgrattaretk “Kesklinna asumid“, mille retkejuhiks on arhitektuuriajaloolane Mihkel Karu. Sõit viib läbi Tatari, Sibulaküla, Maakri, Veerenni asumi kuni Raua tn tuletõrjehooneni. Huvilistel palutakse eelnevalt registreeruda.

Estonia puiestee sulgemine toob kaasa liiklusmuudatusi

Üritusega seoses on 4. septembri keskööst kuni 5. septembri kella 23.59-ni liikluseks suletud tänavalõik Estonia puiestee 5 ja Kaubamaja ristmiku vahel. Tänavalõigu sulgemisest tulenevalt muutuvad ajutiselt ka trollide nr 1 ja 3 ja busside nr 15, 18, 18A, 20, 20A, 23, 31, 40, 42, 46, 48, 56, 67 ja 68 liinid.

Bussiliinil nr 3 Veerenni suunal toimub ümbersõit Ants Laikmaa tänava, Rävala puiestee ja Lembitu tänava kaudu ning vahele jääb peatus Estonia;

Bussiliin nr 15 Sõjamäe suunal toimub ümbersõit Ants Laikmaa tänava ja Rävala puiestee kaudu ja Viru keskuse suunal Rävala puiestee ja Ants Laikmaa tänava kaudu, mõlemal suunal jääb vahele peatus Estonia;

Bussiliinid nr 18 ja 18A, 20A ja 40 Viru keskuse suunal ning bussiliin 20 toimub ümbersõit Reisisadama D-terminali suunal Estonia puiestee, Teatri väljaku, Rävala puiestee ja Ants Laikmaa tänava kaudu ning peatus Estonia tehakse ajutiselt Teatri väljakul;

Bussiliin nr 23 Bussijaama suunal toimub ümbersõit Estonia puiestee, Teatri väljaku, Rävala puiestee ja Lembitu tänava kaudu ning peatus Estonia tehakse ajutiselt Teatri väljakul;

Bussiliin nr 31 Estonia suunal sõidab ümber Ants Laikmaa tänava, Rävala puiestee, Teatri väljaku ja Estonia puiestee kaudu;

Bussiliinid nr 67 Seli suunal ja 68 Priisle suunal ümbersõit toimub Teatri väljaku, Estonia puiestee, Teatri väljaku, Rävala puiestee, Ants Laikmaa tänava ja Gonsiori tänava kaudu;

Bussiliin nr 42 toimub ümbersõit mõlemal suunal Estonia puiestee, Teatri väljaku, Rävala puiestee ja Teatri väljaku kaudu; peatus Estonia tehakse ajutiselt Teatri väljakul ja peatus Kaubamaja jääb vahele;

Trolliliinid nr 1 ja 3 ümbersõit toimub Estonia puiestee, Teatri väljaku ja Estonia puiestee kaudu, lõpp-peatus on ajutiselt Estonia peatuses ning peatused Estonia ja Kaubamaja jäävad vahele;

Ümbersõidul olevad bussi- ja trolliliinid sõidavad vaba sõidugraafiku alusel.

Skeemil on kujutatud Estonia pst suletud tänavalõik ja nooltega märgistatud võimalused ümbersõiduks

Keskkonnasõbraliku liikumise kuu eesmärk on suurendada inimeste keskkonna- ja liiklemisteadlikkust ning valida autoga liiklemisele alternatiivseid mooduseid nagu jalgsi käimine, jalgrattasõit, ühissõidukite kasutamine jms, eesmärgiga vähendada transpordist pärinevaid CO2 heitkoguseid.

Säästvatele liikumisviisidele pühendatud Euroopa Liikuvusnädalat on korraldatud juba alates 2002. aastast. Euroopa liikuvusnädal on hea võimalus algatada erinevaid tegevusi ja üritusi, mis esindaksid nii kohalike ametivõimude ja mitmesuguste ühingute seisukohti ning võimaldaks praegust transpordipoliitikat keskkonnasäästlikumaks muuta.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tean ette
2. sept. 2021 18:46
et eelnevalt kirjutatud kommentaar on niipalju valus, et modeerirjad on samasugused väljamõtlejaist lapsdirektorid, akadeemikud irw:), jääb ilmselt ilmumata
Tühjus sai mõttetuselt lapse ....
2. sept. 2021 18:44
Oh te vaesed, vanemateta või siis tatikliku mõttega. Kõigepealt tuleb kesklinna ja vanalinna piirile 100 m kõrguste hoonete ehitamine - kui strateeg on loll, siis luuakse olukord kus rumalad Tallinna registreerides satuvad vaenejate kätte! Nüüd tuleb 3 suurt hoonet. Kõigepealt tahaks näha viimase 5 aasta numbreid sõidukite liiklusest Rävala, Estonia, Pärnu mnt. kõikide kuude lõikes (L,P, riiklikud pühad) ja siis oleks mida võrrelda täna korraldatavaga. Võin öelda, nendel päevadel on liiklus nii hõre, et põruta 100-ga. Et rõhutatakse pidevalt ÜT vajadust, siis nüüd võetakse katsetuse ajaks ÜT ära.... Just see peaks toimima ja saaks selgust , milline on reisijate kasvu osakaal neil päevil.... (kogu piirkonnas- alates Jõe tn., Liivalaiast kuni Toompuisteeni, Tehnika tänavani). Meil on mingid tatikate väljamõeldised- halvata kogu liikumine, sõltumata jalakäijate või ratturite arvust selles piirkonnas(on neid loetud - L, P, riiklikel pühadel) ja tekitatakse fuoori - toome nendeks päevadeks tegevust nendele tänavatele, milleks? Nagu tartlased, kes keerasid peast ära ? Tänu nende tegevusele suurenes liiklusvoog Riia tänaval ning selles osas suurenes ka heitgaaside hulk veelgi, milline on Riia mäe veerel niigi liiast. Sellest ei räägi aga keegi, sest seda ei mõõdetud. Selle eest makstakse teile kõrget ametipalka ? Teil on puudus emapiimast olnud ja söönud seda Euroopa rinnapiima aseainet, pulbrist.....