"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Suurpere säästab 600-800 eurot Lasterikaste perede liit: lasteaia kohatoetus lisab suurperedele kindlustunnet ja aitab kaasa kolmandate laste sünnile (0)
03. september 2021
Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liidu juhatuse liige Karl Laas. Foto: Mats Õun

„Ühiskonna jätkusuutlikkuse tagamiseks on ülioluline et meil oleks rohkem ennekõike just kolmandaid lapsi. Eriti tunnetavad seda toetust positiivselt mitme lapsega pered, kes panustavad tugevalt meie ühiskonda just laste kasvatamisega,“ ütles Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liidu ja Eesti Suurperde Liidu juhatuse liige Karl Laas.

Laasi sõnul on suurperede toetamine Tallinna poolt on tänuväärne ja peredele suureks abiks. „Lasteaia kohatoetus lisab peredele tugevasti kindlustunnet,“ ütles ta.

Laasi sõnul riiklik peretoetuste süsteem soodustab lapsi järjest saama ning on hea meel, et Tallinn on lisanud sellele tuntavalt ka oma osa.

Ranitsatoetuse finantsskeemi lihtsustamine on Laasi hinnangul samuti väga loogiline ja tänuväärne samm, sest toetuse kättesaamine ühe maksega teeb kooliks ettevalmistamise kergemaks.

„Peredel on kooli algusega niigi kulusid ja muresid palju. Ilmselt on see väike samm Tallinnale, kuid suur asi peredele. Jällegi on mõju just suurtele peredele väga oluline. Näiteks oleme arvestanud, et 3-4 lapsega suurpere kulud seoses kooli algusega võivad olla vahemikus 600-800 eurot, olenevalt sellest, mis vanuses lastega on tegu,“ selgitas Laas.

Eriti suurtel peredel on kooli algusega seotud kulude katmiseks tugev surve ja selles osas väärivad Laasi sõnul suurt tänu kampaaniad, mis seda teha aitavad – näiteks Eesti Suurperede Liidu Kampaania “Südamekaru aitab lapsed kooli”.

Kampaania raames koguti Laasi sõnul Tallinnas annetusena rohkem kui 25 tuhat ühikut koolikaupu, millest saavad abi enam kui 2000 suurperede last. “Siinkohal veelkord suur tänu kõikidele annetajatele. Kusjuures Kampaania jätkub ka suurperede laste huvitoetuse osas, kus saab rahalisi annetusi jätkuvalt teha Fienta.com keskkonnas, märksõnaga “Südamekaru”.” ( Otselink: https://bit.ly/Sydamekaru)

Senine linnapoolne tugi on toonud rohkem lapsi lasteaedadesse

„Lasteaia kohatoetus on kindlasti väga hea algatus! Kolme ja enama lapse meede, mis oli kasutusel juba eelmisel aastal, oli paljudele väga suureks abiks ja see kindlasti mõjutas ka lasteaedadesse registreerimist,” ütles Tallinna lasteaia Laagna Rukkilill direktor Merike Plutus.

„Ma arvan, et kindlasti, kõik, mis aitab perel toime tulla – eriti noortel peredel – on tervitatav,” lisas Plutus.

Seda, kas uue meetme tulemusena veelgi rohkem lapsi lasteaedesse jõuab, pole Plutuse hinnangul hetkel kuigi lihtne ennustada. Paljuski oleneb see tema sõnul ka sellest, mitu last peres korraga lasteaiaealised on ning muidugi ka ülejäänud kodusest elukorraldusest. „Juba praegu käib väga suur protsent Tallinna lastest  lasteaedades ja lastesõimedes,“ märkis ta.

Kooli algus toob kaasa suuri kulusid

„Iga lapsevanem teab, et lapse koolitee algus toob kaasa ka märkimisväärseid kulusid. Esimesse klassi astuval lapsel on vaja ju kõike uut alates pinalist ja pliiatsitest, lõpetades ranitsa ja spordiriietega. Kindlasti on lapse esimesse klassi minek perekonna jaoks eriline aeg, ent ka suur väljaminek. Seega on Tallinna linn otsustanud ranitsatoetust korraga välja maksma hakata, et lapsevanemate rahalist koormust kooli alguses leevendada,“ ütles Beškina.

Tallinna linn on ranitsatoetust maksnud alates 2002. aastast ning seni on toetust peredele makstud kahes võrdses osas. Esimene osa maksest on tehtud septembrist novembrini esitatud taotluste alusel ning teine osa kooliaasta lõpus ehk järgmise kalendriaasta juunis.

Alanud õppeaastal saavad lapsevanemad esitada ranitsatoetuse taotlust alates 13. septembrist kuni 30. novembrini Tallinna iseteeninduskeskkonnas. Toetuse taotlemiseks peavad nii laps kui ka vähemalt üks lapsevanem olema Tallinna elanikud vähemalt käesoleva kalendriaasta 1. jaanuarist ning laps on kantud ühe Tallinnas tegutseva kooli õpilaste nimekirja. Taotluse saab esitada lapsega samal aadressil elav vanem.

Ranitsatoetuse väljamakse tegemise muudatuse mõju linnaeelarvele on ühekordne, tänavu sügisel korra muutmisel suureneb planeeritud eelarve 646 000 euro võrra. Ranitsatoetuse korra muudatuse peab heaks kiitma Tallinna Linnavolikogu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.