"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Luminor: kinnisvarahinnad on Eestis kümnendiga kasvanud 113 protsenti (0)
04. september 2021
Rene Suurkaev

Luminori teatel on viimase kümnendi jooksul kasvanud Balti riikidest kinnisvara hinnad kõige kiiremini Eestis – 112,8 protsenti, panga progonooside järgi jätkub kinnisvara hinnatõus Eestis ka tulevikus.

Viimase kümnendi jooksul on kinnisvara hinnad Euroopa Liidu (EL) riikides tõusnud Eurostati andmetel keskmiselt 28,6 protsenti. Lätis on küündinud hinnatõus 85,6 protsendini, teatas Luminor. 

Statistikaameti andmetel kasvasid möödunud aastal kinnisvara hinnad Eestis varasema aastaga võrreldes 6,6 protsenti. Käesoleva aasta teises kvartalis püstitati Maa-ameti andmetel kinnisvara tehinguterekord

City24 portaalijuht Karin Noppel-Kokerov prognoosib, et hinnatõus jätkub ka tulevikus ning nende tõusutrendide kiirus sõltub kinnisvara tüübist ja asukohast. Peale kinnisvarahindade on ka tõusutrendis ehitamiskulud, mida soosib ehitusmaterjalide hinnaralli.

2021. aasta esimeses kvartalis on statistikaameti andmetel ehitushinnaindeks eelmise aasta märtsiga võrreldes kasvanud 8 protsenti ning indeksi ühe komponendi – materjali – hinnad on tõusnud üle 12 protsendi.

“Hetkel on Tallinnas kahetoalise korteri hind keskmiselt 139 520 eurot. Kõige populaarsem korteri soetamiskoht on Kesklinna piirkonnas,” õtles Noppel-Kokerov, lisades, et hinnabuumi ajal unistuste kodu eest üle maksmise vältimiseks tasub natuke eeltööd teha.

Luminori jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on parim viis kinnisvara hinnatasemetega tutvumiseks võrrelda oma potentsiaalset uut kodu samalaadsete kinnisvaradega kinnisvaraportaalides. “Portaalidega tutvumine annab üldise turuülevaate, mis on samalaadse kinnisvara hind turul ja mida saaks sama raha eest,” soovitas Rebane.

“Kui kodu plaanitakse osta kodulaenuga, siis on hindamisakt enamjaolt kohustuslik. Isegi kui kinnisvara soetamiseks ei ole vaja panga finantseeringut, on ikka soovitatav teha hindamisakt, tänu millele saab kindlaks määrata vara turuväärtuse,” lausus Rebane.

“Kinnistu väärtust mõjutavad mitmed tegurid, näiteks asukoht ja vara seisukord, lisaks mõjutavad ka hindamisakti tulemust kinnisvara üldmulje ja siseviimistlus,” lisas ta. “Akti vormistajad saavad välja tuua ka elamuga seonduvaid potentsiaalseid riske, kuid siiski määravad nad pigem vara turuväärtuse, kui teostavad tehnilise kontrolli.”

Kinnisvara portaalide sirvimine ja hindamisakt annavad Rebase hinnangul siiski vaid osalise ülevaate kinnisvara väärtusest ja seisukorrast. Selleks, et saada tervikülevaade, on oluline kaasata spetsialiste, kes teostaksid kinnisvara tehnilise kontrolli.

“Nii nagu kasutatud auto ostmisel pöördutakse sõiduki tehnilise kontrolli läbi viimiseks enamjaolt spetsialisti poole, on seda soovituslik teha ka kinnisvara soetamisel. Spetsialisti poolt läbi viidud tehniline kontroll võib tihtipeale säästa ettenägematute kulutuste eest pärast kodu ostmist,” lausus Rebane.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.